אנשים עם מוגבלות בסיכון גבוה יותר למחלות כרוניות משאר האוכלוסייה

אנשים עם מוגבלות בסיכון גבוה יותר למחלות כרוניות משאר האוכלוסייה

24/10/2011

כך עולה מדו"ח תכנון מסד נכויות. אירוע מיוחד שמוביל ה"מרכז לחיים עצמאיים בירושלים" בא להעלות מודעות לאורח חיים בריא, בקרב אנשים עם מוגבלות בפרט והציבור הרחב בכלל.

בעשור האחרון, עם עליית תוחלת החיים והתקדמות בטכנולוגיה הרפואית והשיקומית, מספר האנשים עם מוגבלות החולים גם במחלה כרונית עולה בהתמדה. אנשים עם מוגבלות נמצאים בסיכון גבוה יותר למחלות כרוניות משאר האוכלוסייה. כך לדוגמה, על פי דו"ח תכנון של מסד נכויות, אנשים עם מוגבלות בסיכון גבוה פי 3.5 מכלל האוכלוסייה לחלות בסכרת, פי 6.5 במחלות לב, ופי 2.3 ללחץ דם גבוה. כל המחלות הללו מושפעות ממשקל יתר, ועל כן המלצותיה של תכנית "עתיד בריא 2020" של משרד הבריאות לאנשים עם מוגבלות נוגעות בהתמודדות עם תופעת השמנת היתר.

הקשר בין מוגבלות וחולי כרוני הינו אחד מתחומי הליבה של מסד נכויות, שותפות בין ג'וינט ישראל, ממשלת ישראל וקרן משפחת רודרמן, לתכנון ופיתוח שירותים לקידום ושילוב אנשים עם מוגבלות בקהילה. לאחרונה פרסם מסד נכויות מכרז להפעלת תכנית אב"ן דרך – אזור בריאות נגיש לקידום בריאות ובטיחות בקרב אנשים עם מוגבלות.

ב-02/11 יתקיים במרכז לחיים עצמאיים בירושלים יום בריאות בסימן המאבק בעודף משקל ומחלת הסכרת. במסגרת יום זה מוזמנים כלל תושבי ירושלים והסביבה להגיע ולהתארח באירוע, בו יקחו חלק גם צוות מקצועי ומיומן מבית החולים הדסה עין כרם אשר יעסוק בדרכה לתזונה בריאה ובהיבטים שונים של הסכרת. כמו כן, אנשים המתניידים באמצעות כסא גלגלים יוכלו להישקל במשקל ייעודי מיוחד ולקבל ייעוץ. האירוע יתקיים בין השעות 15:00-20:00 במרכז לחיים עצמאיים, רח' סן מרטין 5 בירושלים, והינו פתוח וללא תשלום.

סדר יום:

15:00-16:30      הרצאה: תזונה ואורח חיים בריא בעידן המודרני - בשביל מי זה טוב?-

 גב' אודליה ששון, דיאטנית בכירה

16:30-17:00      שאלות ותשובות

17:00-18:30      דוכני פעילות לבדיקות: סוכר בדם, לחץ דם ומשקל

18:30-20:00      הרצאה: מחלת הסוכרת- מניעה, התמודדות, טיפול וחידושים-

                                     גב' רונית מבורך, אחות מרכזת נושא סוכרת בהדסה,

                                     בשיתוף עם גב' רחל מאיר, אחות סוכרת קופ"ח מאוחדת