לראשונה בישראל: כל צרכי התעסוקה של החברה החרדית במקום אחד!

לראשונה בישראל: כל צרכי התעסוקה של החברה החרדית במקום אחד!

06/11/2011

ביום חמישי הקרוב (10/11/11) ייחנך מרכז מעלו"ת, מרכז עירוני להכשרה יזמות ותעסוקה לאוכלוסייה החרדית, בעיר בני ברק. המרכז הינו ראשון מסוגו בישראל ועתיד לספק לתושבי בני ברק החרדיים פתרון One-Stop-Centerלצרכי התעסוקה. המרכז הינו שיתוף פעולה של תב"ת-ג'וינט ישראל, האגף לשירותים חברתיים בעיריית בני ברק, משרד התמ"ת והאגף לשיקום שכונות במשרד הבינוי והשיכון.

מרכז מעלו"ת, מרכז עירוני להכשרה יזמות ותעסוקה לאוכלוסייה החרדית, הינו מיזם ראשון מסוגו בישראל המשלב בתוכו מגוון רחב מאוד של שירותים הנוגעים לצרכי התעסוקה של האוכלוסייה החרדית. ג'וינט ישראל משקיע בפרויקט כמיליון וחצי ₪, מתרומת משפחת זוסמן וכן באמצעות תב"ת-ג'וינט ישראל.

חדשנותו של המרכז הינה בריכוז מגוון השירותים השונים הניתנים לציבור החרדי בנושא תעסוקה במקום אחד (One-Stop-Center). הדגש בשירותים אלה הינו בייעוץ והכוונה ללימודים, הכשרות ותעסוקה, חדר חיפוש עבודה, סדנאות לכישורים רכים, לימודי אנגלית ברמות השונות, רכישת מיומנויות מחשב ואינטרנט ועוד.מכלול התכניות הללו, יחד עם פעילות משלימה של הכוונת מעסיקים לקליטת עובדים חרדיים, מאפשר שילוב מוסכם ונכון של הציבור החרדי במעגל העבודה.

מנכ"ל ג'וינט ישראל, ארנון מנטבר, אמר במהלך האירוע כי "מדי שנה משקיעים הג'וינט, תב"ת ודרכנו הממשלה כ-25 מיליון ₪ בנושא תעסוקת חרדים.נוכח ההיסטוריה הארוכה שבין הג'וינט לקהילות החרדיות בתפוצות, והעבודה השוטפת של ג'וינט ישראל עם הציבור החרדי בישראל, נוצרו אמון וכבוד הדדיים המהווים בסיס לשיתוף פעולה. חשוב לזכור כי רבים באוכלוסייה החרדית רוצים להשתלב במעגל העבודה, אולם אין להם הכלים המתאימים. לצד זאת, מעסיקים רבים לא יודעים כיצד לקלוט עובדים חרדיים ולכן מעדיפים באופן גורף שלא לעשות זאת. על כן, יכולתו של ג'וינט ישראל לרתום את הממשלה, כמו גם את המגזר העסקי והשלישי, מאפשרת הנחת תשתיות יציבות לקידום התהליכים החברתיים המורכבים הללו".

עד היום שולבו למעלה מ-12,000 גברים ונשים מהציבור החרדי במעגל העבודה הודות לתכניות תב"ת-ג'וינט ישראל, בהשקעה כוללת של כ-70 מיליון ₪ מכספי ג'וינט ישראל וממשלת ישראל.

בין שירותי המרכז השונים הניתנים במעלו"ת ניתן למצא את :

  • מפת"ח (מרכז פיתוח תעסוקת חרדים) – מרכזי מפת"ח הפרוסים במספר נקודות ברחבי הארץ, בהן גם בבני ברק, נותנים כלים בסיסיים לציבור החרדי באתגר ההשתלבות בעולם התעסוקה. בין היתר לומדים באי המרכז שימוש בסיסי במחשב ובאינטרנט, כתיבת קורות חיים, התמודדות עם ראיון עבודה, הסבר על שוק העבודה וכן סיוע בהגעה למעסיקים פוטנציאליים. למעלה מ-11,500 פונים עד כה הגיעו למרכזי מפת"ח השונים, כאשר בכל שנה יותר מ-2,200 מושמים בעבודה.
  • קרן ההלוואות של הג'וינט– מסייעת לגברים ולנשים במימון הלימודים במוסדות נוספים כמו "מבחר", "המרכז החרדי", "מקור המעינות" ועוד.
  • מט"י (מרכז טיפוח יזמות) – שירות ייעוץ, הכוונה וסיוע בהקמת עסקים חרדים ולהרחבה של עסקים קיימים בכל הענפים: תעשייה ומלאכה, מסחר, היי-טק, שירותים ותיירות.
  • תכנית ח"ן (חוכמת נשים)– תכנית להכשרה חלופית לנשים, במסגרת הסמינרים של בית יעקב כ-700 סטודנטיות לומדות לתעודת הנדסאי.
  • תכנית שח"ר (שילוב חרדים בצבא)– תכנית לרכישת מקצוע טכנולוגי לאוכלוסייה החרדית בו הם יתמקצעו בשירותם הצבאי, ולאחר מכן יוכלו לעסוק בכך גם באזרחות. חיילי התכנית אף הקימו כולל ערב על מנת לשלב את שירותם הצבאי עם אורח החיים החרדי. למעלה מ-1,500 התגייסו עד כה במסגרת התכנית, וכ-87% מהם השתלבו בשוק העבודה לאחר שחרורם.
  • חרדים לעתידם– תכנית סיוע לגברים לרכוש השכלה אקדמית בכלל, והשכלה אקדמית מדעית בפרט, באמצעות מתן מלגות בגובה של שכר לימוד אוניברסיטאי. עד כה כבר למעלה מ-150 מתושבי בני ברק ועוד 600 ורחבי הארץ כבר זוכים לסיוע מלגות ללימודים אקדמיים.
  • פרנסה בכבוד– קיום קורסי הכשרה למקצועות בעלי ביקוש בשוק העבודה וסיוע בהשמה. עד כה התקיימו בעיר עשרות קורסים ובין החברות אשר הסתייעו בשירותי ההשמה של התכנית ניתן למנות חברות מובילות כמו קומברס ומגדל. כמו כן ישנו מסלול לימודי בדיקות תוכנה לגברים בקבוצת "סלע" ולנשים בדיקות תוכנה ב"קווליטסט" ותכנות בחברת I-Rox"".למעלה מ-1000 גברים השתתפו עד כה בתכנית ברחבי הארץ מתוכם הושמו בהצלחה כ-65%.
  • צופיה (תעסוקת נשים חרדיות)– סדנאות הכנה למיומנות תעסוקה, מכינות השלמת השכלה ותכניות הכשרה מגוונות מכוונות לתעסוקה. הצוות המקצועי מלווה את המשתתפות והמעסיקים גם יחד, תוך סיוע לטיפול בילדים על פי קריטריונים מוגדים. עד כה נתנה התכנית מענה לכ-1200 נשים חרדיות מכל רחבי הארץ מתוכן כ-950 הושמו בעבודה.