גם אנחנו הורים

גם אנחנו הורים

21/11/2011

בישראל חיים כיום כ-700,000 מבוגרים עם מוגבלות, חלקם מתמודדים עם הצורך להתגבר על אתגרים בתחום התעסוקה, החברה ואפילו התפקוד העצמאי היום-יומי. קרוב למחצית מהמבוגרים עם מוגבלות בישראל (כ-336,000) הם הורים לילדים מתחת לגיל 18.

הורים רבים עם מוגבלות סובלים מאפליה בגלל ההנחה האוטומטית והשגויה שבגלל מוגבלותם הם אינם הורים טובים, ויש אף שחוששים שילדיהם יילקחו מהם עקב כך. הדבר נכון במיוחד לגבי הורים עם ליקוי קוגניטיבי או מחלת נפש. בנוסף לכך, רמת הכנסה נמוכה הנובעת מקושי להשתלב במעגל העבודה, מהווה חסם משמעותי נוסף בפני אנשים רבים עם מוגבלות.

תכנית חדשה של מסד נכויות, שותפות אסטרטגית בין ג'וינט ישראל, ממשלת ישראל וקרן משפחת רודרמן, באה להתמודד עם אתגרים אלה. תכנית קש"ת – קידום, שיתוף ותקשורת – פותחה במקור על ידי ד"ר נעמי הדס- לידור לקידום תקשורת בין בני משפחה, והוכחה כמאוד מוצלחת במחקרים רבים. התכנית הותאמה על ידי מסד נכויות והמכללה האקדמית קרית אונו להורים עם מוגבלות. במסגרתה, עוברים המשתתפים סדרת מפגשים בהנחיית אנשי מקצוע, המקנים ידע מעשי, תמיכה וייעוץ להורים. זאת על מנת לתת למשתתפים את הכלים הטובים ביותר להתמודדות עם מצבי היום היום כהורה, תיווך המוגבלות לילדיהם, האפשרויות השונות העומדות לרשותו, התמודדות עם תיוג חברתי וכן הפנמת תפישות עולם ומושגים חדשים הרלוונטיים לתפקודם כהורים.

תכנית זו, הינה חלק ממהלך גדול יותר במסגרתו, ישולבו הורים עם מוגבלות בתכניות הכשרה הפונות לכל ההורים בשיתוף עם מכון אדלר;יוכשרו הורים ותיקים עם מוגבלות שיחנכו הורים חדשים עם מוגבלות, וכן מערך של מתנדבים יסייע בבתי הורים עם מוגבלות בתחומים שונים על פי בחירתם.

לדברי אביטל סנדלר-לף, ראש תחום מסד נכויות, "יש להעביר את מוקד הדיון מן השאלה, האם מותר לאנשים עם מוגבלות להיות הורים, אל מציאת תמיכה וסיוע מתאימים והנגשת השירותים הקיימים לכלל ההורים, כאשר יש צורך בהם.

קורס קש"ת הראשון להורים יחל עוד שבועיים, בתאריך 8.12.2011 כל המעוניין להירשם, מוזמן ליצור קשר עם אנדראה רפפורט ממכללת קרית אונו בטלפון 052-3284708או במייל andrea@tly.org.il.