רק כ50% מהמבוגרים עם מוגבלות בישראל זוכים להיות הורים

רק כ50% מהמבוגרים עם מוגבלות בישראל זוכים להיות הורים

25/12/2011

תכנית חדשה של מסד נכויות, בשיתוף עם מכון אדלר, נועדה לתת מענה למאות אלפי אנשים עם מוגבלות המעוניינים להיות הורים אך לא תמיד בעלי הכלים לממש את זכותם זו.

בישראל חיים כיום כ-700,000 מבוגרים עם מוגבלות, חלקם מתמודדים עם הצורך להתגבר על אתגרים בתחום התעסוקה, החברה ואפילו התפקוד העצמאי היום-יומי. קרוב למחצית מהמבוגרים עם מוגבלות בישראל (כ-336,000) הם הורים לילדים מתחת לגיל 18. הורים רבים עם מוגבלות סובלים מאפליה בשל התפיסה המוטעית שבגלל מוגבלותם הם אינם הורים טובים, ויש אף שחוששים שילדיהם יילקחו מהם עקב כך. הדבר נכון במיוחד לגבי הורים עם ליקוי קוגניטיבי או מחלת נפש. בנוסף לכך, רמת הכנסה נמוכה הנובעת מקושי להשתלב במעגל העבודה, מהווה חסם משמעותי נוסף בפני אנשים רבים עם מוגבלות.

תכנית חדשה של מסד נכויות, שותפות אסטרטגית בין ג'וינט ישראל, ממשלת ישראל וקרן משפחת רודרמן, באה להתמודד עם אתגרים אלה. התכנית, בשיתוף עם מכון אדלר, מציעה שני מסלולים מרכזיים אשר יפעלו במהלך שנת 2012, תחילה כפילוט ולאחר מכן באופן סדיר.

המסלול הראשון עוסק בשילוב הורים עם מוגבלות בקבוצות הורים "רגילות" של מכון אדלר. מדי שנה מקיים המכון מאות קבוצות הורים בשלוחותיו השונות. בכל קבוצה שבה משתתפים כ-12 זוגות (24 יחידים) , ישולבו במסגרת הפיילוט 2-3 משפחות של הורים עם מוגבלות. תכניות ההכשרה יונגשו להורים עם מוגבלות לפי צרכיהם, כמו תרגום לשפת סימנים. מנחים מקצועיים העובדים במכון, אשר הינם בעצמם אנשים עם מוגבלות, כבר הביעו רצון אישי להשתלב כחלק ממערך ההנחייה של התכנית. הקבוצות צפויות להיפגש ל-15-20 מפגשים קבועים מראש, תחילה בשלוחות מכון אדלר בהרצליה, ירושלים וחיפה ובהמשך גם בשלוחות נוספות המפוזרות ברחבי הארץ.

המסלול השני של התכנית יעסוק בהכשרת מתנדבים במשפחה. במסגרת הפיילוט, המתנדב יעניק ליווי אישי ותמיכה להורה, וישמש עבורו מודל מעשי , יסייע לו בתיווך המוגבלות לילד ויעניק לו אוזן קשבת. לצורך כך, יוכשר מערך מתנדבים לליווי אישי בבתים של הורים עם מוגבלויות,  על ידי מכון אדלר . השאיפה היא, שבין המתנדבים ישתתפו הורים בוגרי קבוצות הדרכה להורים של המכון, המכירים מניסיון אישי את עקרונות התיאוריה על פיה פועל המכון. המתנדבים יוכשרו וילוו על ידי  מדריכי הורים בוגרי מסלול  הכשרה "מנחה משפחה" במכון, בכל מהלך עבודתם עם המשפחות.

תכנית זו, הינה חלק ממהלך גדול יותר של מסד נכויות לעידוד הורות בקרב אנשים עם מוגבלות, במסגרתו נפתחו קורסי הכשרה להורים עם מוגבלות בשיתוף המכללה האקדמית אונו, יוכשרו הורים ותיקים עם מוגבלות שיחנכו הורים חדשים עם מוגבלות ועוד.

 לדברי אביטל סנדלר-לף, ראש מסד נכויות, "יש להעביר את מוקד הדיון מן השאלה, האם מותר לאנשים עם מוגבלות להיות הורים, אל מציאת תמיכה וסיוע מתאימים והנגשת השירותים הקיימים לכלל ההורים, כאשר יש צורך בהם".

אסנת הראל, מנכ"לית מכון אדלר: " גישתו של אדלר מבוססת על שווין ערך בין בני אדם, לכן מכון אדלר הוא השותף הטבעי למיזם המבורך שמעודד השתלבות של הורים בעלי מוגבלויות בחברה ואנו גאים לקחת בו חלק".

לפרטים נוספים לצורך השתלבות בתוכנית:09-9727900,  http://www.machon-adler.co.il/