ג'וינט ישראל מסכם שנה של עשייה חברתית: 280 מיליון ₪ למען השכבות החלשות

ג'וינט ישראל מסכם שנה של עשייה חברתית: 280 מיליון ₪ למען השכבות החלשות

28/12/2011

במוקד העשייה של ג'וינט ישראל השנה עמדו בעיקר ציבור הקשישים, ילדים ונוער בסיכון, צעירים, עולים, נכים והבלתי מועסקים.

בתחום הזקנה הושקע בשנת 2011 סכום של כ-58 מיליון ₪ באמצעות אשל, האגודה לתכנון ולפיתוח שירותים למען הזקן בישראל. בין השאר הורחבה התכנית למניעת התעללות בזקנים והזנחתם, תכניות הנותנות מענה לניצולי שואה, ותכניות לבני משפחה המטפלים בהורים זקנים (דוגמת "משפחה מטפלת"), וכן הורחבו תכניות התנדבות ותעסוקה לזקנים, ועוד.

בשילוב בתעסוקה השקיע ג'וינט ישראל סכום של למעלה מ-66 מיליון ש"ח באמצעות תב"ת (תנופה בתעסוקה), בדגש על שילוב במעגל התעסוקה של הציבור החרדי, ציבור המיעוטים וכן אנשים עם מוגבלות, כמו גם פיתוח מענים תעסוקתיים לצעירים חסרי עורף משפחתי. אחוזי ההשמה של אלפי המשתתפים בתכניות תב"ת השונות עומדים על 70-90% (משתנה מתכנית לתכנית), תוך השקעה כספית יעילה ומצומצמת יחסית. תב"ת המשיכה בפעילויותיה בפורומים שונים כמו הקמת השותפות הבין מגזרית להעסקת אנשים עם מוגבלות והמשך פעילות הפורום לגיוון בתעסוקה.

בתחום הילדים והנוער בסיכון הושקעו בשנה האחרונה יותר מ-92 מליון ₪ באמצעות "אשלים" העמותה לקידום ילדים ונוער בסיכון מיסודם של הג'וינט וממשלת ישראל.  בין השאר פעלה אשלים השנה לקידום תלמידים בסיכון במערכת החינוך, לפיתוח מענים מותאמים וייחודיים לנערות בסיכון, להטמעת תכנית "שותפות אחד" לילדים בגיל הרך בחברה הערבית, לקידום תלמידים יוצאי אתיופיה במערכת החינוך ועוד. תכנית ייחודית ומעניינת במיוחד נתנה מענה לסוגיית נערי ונערות רחוב, והכשירה מדריכי רחוב אשר יוכלו להגיע אליהם.

בשילוב אוכלוסיית הצעירים והעולים הושקע השנה סכום של כ-27 מליון ₪, בכלל זה הוקמו מרכזי צעירים חדשים, הורחבו גרעינים קהילתיים ליוצאי אתיופיה, הורחבה תכנית "גינות קהילתיות" לעשרות ישובים נוספים, ולאחרונה אף נרקמו שיתופי פעולה בין שכונות "משעול" (שכונות מרובות אוכלוסיות חלשות) למרכזי הצעירים העירוניים על מנת לחזק את אותן שכונות באמצעות הצעירים.

כ-10 מיליון ₪ הושקעו בתכניות למען אוכלוסיית הנכים, בין היתר לפתיחת מרכזים לחיים עצמאיים ברחבי הארץ, קידום הורות בקרב אנשים עם מוגבלות, עידוד אורח חיים בריא ותרבות פנאי ועוד. בימים אלה צפויה השקתה של תכנית "גלגלי דרום" אשר תסייע לאנשים עם מוגבלות בפריפריה הדרומית של ישראל להתנייד ממקום למקום באמצעות מערך מתנדבים רחב היקף.

בפעילות למען פיתוח הסגל הבכיר במגזר הציבורי הושקע סכום של כ-15 מיליון ₪.בין היתר בהמשך הובלת הכשרות הבכירים וסגל ב' המבוקשות של אלכ"א-ג'וינט ישראל, עידוד מודלים לפעילויות אזוריות בפריפריה ועוד.

ג'וינט ישראל הוא הזרוע של ארגון הג'וינט העולמי, ארגון יהודי-אמריקאי, הפועל למען האוכלוסיות החלשות, המתקשות להשתלב או לתפקד מבחינה חברתית בישראל. פעילות הג'וינט פרוסה ברחבי הארץ תוך מתן דגש על הפריפריה. במקרי חירום כמו באסון השריפה בצפון, הרשתות החברתיות שהקים הג'וינט מספקות תמיכה מיידית ומהוות משענת לאוכלוסיות חלשות המושפעות מארועים אלו. האוכלוסיות החלשות למענן פועל הג'וינט הן: זקנים, ילדים ונוער בסיכון, עולים חדשים המתקשים להיקלט, נכים ומחוסרי עבודה. בנוסף, פועל הג'וינט לקידום חברה אזרחית דרך התנדבות ופילנתרופיה.

לדברי מנכ"ל ג'וינט ישראל, ארנון מנטבר: "אנחנו בג'וינט ישראל פועלים כבר עשורים רבים למען האוכלוסיות החלשות בישראל, ונערכים כבר לציון שנת ה-100 להיווסדו של הג'וינט. המחאה החברתית המבורכת שפוקדת את ישראל בתקופה האחרונה איננה חדשה מבחינתנו, אלא מצטרפת למאבקם של אלה המתקשים ביותר בחברה. השינויים החברתיים שכבר התרחשו, ואלה שאולי עתידים להתרחש, מציבים סדר יום חברתי חשוב מאין כמוהו. מיליוני השקלים שהשקיע ג'וינט ישראל בשכבות החלשות מוכיחים כי השקעה נכונה ויעילה מביאה תוצאות אפקטיביות. אנחנו בג'וינט ישראל נמשיך לעמוד לרשות השכבות החלשות ביותר בישראל, אלה שזקוקות לסיוע שלנו, תוך רתימת ממשלת ישראל לשיתופי פעולה למען רווחת האזרחים".