המשרד להגנת הסביבה וג'וינט ישראל ישקיעו למעלה מ-2 מליון ₪ להקמת 30 גינות קהילתיות

המשרד להגנת הסביבה וג'וינט ישראל ישקיעו למעלה מ-2 מליון ₪ להקמת 30 גינות קהילתיות

24/03/2010

הגינות תוקמנה ב-5 רשויות מקומיות -  עכו, לוד, ירושלים, בת-ים ובאר שבע

בפגישה שנערכה בין מנכ"ל ג'וינט ישראל, ארנון מנטבר, ומנכ"ל המשרד להגנת הסביבה, ד"ר יוסי ענבר, הוחלט על שת"פ אסטרטגי לפיתוח מיזמים חברתיים ואקולוגיים לאוכלוסיות חלשות. במסגרת שיתוף פעולה זה יוקמו בשלוש השנים הקרובות 30 גינות קהילתיות ברחבי הארץ ככלי לקידום אוכלוסיות חלשות- תחום מומחיותו של הג'וינט.

גינה קהילתית היא פרויקט בהובלת הקהילה, בו מטפחים אנשי השכונה את השטחים הציבוריים המוזנחים באזור מגוריהם, והופכים אותם לשטחים ירוקים פעילים, בהם מגדלים התושבים צמחי נוי, ירקות ופירות, צמחי תבלין ועוד.

מלבד המימד האקולוגי בהקמתן של גינות קהילתיות, לגינות יש תפקיד חשוב בהעצמתן של אוכלוסיות חלשות. הגינות מהוות מקום מפגש המאפשר אינטראקציה חיובית בין-דורית ובין-תרבותית, הן תורמות לחיזוק הקשר בין הפרט לקהילתו וליצירת הון חברתי והון קהילתי, הן מהוות תחילתה של התארגנות והעצמה שכונתית, תורמות לשיקום חברתי של אוכלוסיות מבודדות, תורמות להפחתת ונדליזם ופשע בשכונות ומאפשרת לקהילות לקחת אחריות על סביבתם וקהילתם, לחדש את הסביבה הפיזית של מתחמי מגורים מוזנחים וכך גם לחזק את האזור מבחינה כלכלית.

לדברי ארנון מנטבר, מנכ"ל ג'וינט ישראל:  "ג'וינט ישראל פועל למען האוכלוסיות החלשות ביותר בחברה הישראלית, ומקדם את הגינון הקהילתי כאמצעי לחיזוקן ולשילובן של אוכלוסיות אלה בחברה. הגינות שיוקמו במסגרת שיתוף הפעולה עם המשרד להגנת הסביבה יצטרפו ל 30 גינות שהקים הג'וינט ברחבי הארץ לקידום אוכלוסיות חלשות, בהשקעה של מאות אלפי שקלים".