נתונים על התעללות בזקנים בירושלים

נתונים על התעללות בזקנים בירושלים

09/05/2010

מנתונים שמפרסמים אשל-ג'וינט ישראל על תופעת ההתעללות בזקנים בירושלים מתוך התכנית למניעת  ההתעללות בזקנים עולה כי :

  • רק בשנה האחרונה פנו או הופנו כ- 400 זקנים ירושלמים שעברו התעללות נפשית, כלכלית או פיזית לקבלת עזרה
  • ישנה  עלייה של כ- 400% בזיהוי הזקנים נפגעי  ההתעללות והזנחה בשלוש השנים האחרונות בעיר

עוד עולה מהנתונים כי 83% מהזקנים המטופלים שעברו התעללות בירושלים הן נשים ורק 17% הם גברים.  58% מהזקנים עברו התעללות משולבת- פיזית ומילולית, 19% עברו התעללות מילולית, 10% עברו הזנחה, 8% חוו התעללות כלכלית, 4% התעללות פיזית ו 1% התעללות מינית. יש לציין כי באופן כללי, אוכלוסיית הזקנים בעיר ירושלים היא הגבוהה ביותר בארץ ועומדת על  60,800.

מבחינת זהותם של הפוגעים בזקנים נמצא כי ב 44% מהמקרים הפוגעים הם בני זוגם של הזקנים  וב 40% מהמקרים מדובר בצאצאים של הזקן- ילדים או נכדים. מבחינת מצב תפקודם של הנפגעים נמצא כי 35% מהזקנים שעברו התעללות מוגדרים כתשושי נפש, 30% הם בעלי תפקוד עצמאי ו 17% הם סיעודיים.   לא ניתן למצוא  הבדלים מבחינת סוגי ההתעללות ומאפייני הקרבנות והפוגעים בין האזורים השונים בירושלים.

התכנית למניעת התעללות בזקנים של אשל- ג'וינט, בשיתוף קרן ירושלים, עיריית ירושלים, עמותת "כן לזקן" ומשרד הרווחה, החלה לפעול לפני כשלוש שנים  בעיר. בעקבות התכנית ישנה  עלייה משמעותית של כ- 400% בזיהוי הזקנים נפגעי  ההתעללות והזנחה בשנים אלה: מזיהוי של 80 מקרים של התעללות בזקנים בשנת 2007  לזיהוי של 182 מקרים בשנת 2008 ועד לזיהוי של 379 מקרים בשנה האחרונה.  

לדברי מנכ"ל אשל , פרופ' יצחק בריק: "עצם הפעלת התכנית העלתה את המודעות לבעיה והציפה נתונים קשים שלא היו ידועים קודם. זה בלתי נסבל שכל זקן חמישי בישראל חשוף להתעללות. ופעמים רבות הזקנים מתביישים לחשוף את המקרה כי מדובר בבני משפחתם".

אשל- ג'וינט ישראל פעילה משנת 2001 בנושא התעללות בזקנים, ועד היום השקיעה סכום של כ 5 מליון ₪ בשיתוף עם הממשלה והרשויות המקומיות בתוכנית למניעת התעללות בזקנים.  מלבד פעילותה בירושלים פועלת התוכנית ברשויות מקומיות רבות: מגדל העמק, ראשון לציון, רמת גן ומעלות תרשיחא, ובמהלך השנה הקרובה תורחב התכנית לארבע רשויות נוספות. במסגרת התוכנית הפועלת בשיתוף רשויות מקומיות, פועל ער"ן "קו לזקן" לתמיכה בזקנים בודדים ונפגעי התעללות, מתקיימות תכניות הכשרה לאנשי מקצוע, מופקים חומרי הסברה ומדריכים מקצועיים בנושא ונעשות פעולות מערכתיות לזיהוי קורבנות התעללות.