ירושלים היא העיר בה המספר הגבוה ביותר של גינות קהילתיות בישראל

ירושלים היא העיר בה המספר הגבוה ביותר של גינות קהילתיות בישראל

24/05/2010

מנתונים של ג'וינט ישראל לקראת יום איכות הסביבה הבינלאומי שיתקיים ב 5 ביוני עולה כי ירושלים היא העיר בה המספר הגבוה ביותר של גינות קהילתיות בישראל: 42 גינות קהילתיות הוקמו בעיר בארבע שנים האחרונות .

ירושלים היא העיר בה המספר הגבוה ביותר של גינות קהילתיות בישראל, כך עולה מנתונים שפורסמו לאחרונה ע"י ג'וינט ישראל, כאשר בארבעת השנים האחרונות הוקמו ברחבי העיר 42 גינות קהילתיות. אחרי ירושלים בפער גדול נמצאות הערים תל אביב ובאר שבע עם 7 גינות קהילתיות, רחובות ועכו עם 3 גינות קהילתיות ובת ים עם 2 גינות קהילתיות.

עוד עולה מהנתונים כי 10 גינות קהילתיות מתוך ה 42 הקיימות בירושלים עוסקות בעצמתן של אוכלוסיות חלשות בעיר, בעיקר בשכונות חלשות ובקרב עולים חדשים. השכונות המובילות בירושלים במספר הגינות הקהילתיות הן מרכז העיר ונחלאות עם 6 גינות, קטמונים, 5 גינות, קטמון הישנה, 4 גינות, תלפיות, בקעה וקריית יובל 3 גינות לכל שכונה.

גינה קהילתית היא פרויקט בהובלת הקהילה, בו מטפחים אנשי השכונה את השטחים הציבוריים הפתוחים המוזנחים באזור מגוריהם, והופכים אותם לשטחים ירוקים פעילים, בהם מגדלים התושבים צמחי נוי, ירקות ופירות, צמחי תבלין ועוד. לגינות קהילתיות תפקיד חשוב בהעצמתן של אוכלוסיות חלשות. הגינות מהוות מקום מפגש המאפשר אינטראקציה בין-דורית ובין-תרבותית,  חיזוק הקשר בין הפרט לקהילתו, יצירת הון חברתי והון קהילתי, העצמת המשתתפים, שיקום חברתי של אוכלוסיות מבודדות, הפחתת ונדליזם ופשע בשכונות, אתרים לפעילויות חברתיות ולהפגנת כשרונות מקומיים והתנדבות.

יאיר קמייסקי, מנהל פרויקט הגינון הקהילתי בג'וינט ישראל אומר כי: "ללא ספק ירושלים מהווה דוגמא ומופת בתחום הגינון הקהילתי לערים אחרות בישראל, גם במספר הגינות הקהילתיות הקיימות בעיר, וכן בשימוש שעושים בירושלים בכלי של הגינון הקהילתי כאמצעי להעצמת אוכלוסיות חלשות בעיר".