הקמת ארבעה מרכזים לחיים עצמאיים חדשים

הקמת ארבעה מרכזים לחיים עצמאיים חדשים

07/06/2010

ועד מנהל מסד נכויות המורכב מנציגי משרד הרווחה, משרד הבריאות, ג'וינט ישראל וקרן רודמן אישר סכום של 2.3 מליון ש"ח להקמתם של ארבעה  מרכזים לחיים עצמאיים לאנשים עם מוגבלות. המרכזים החדשים יוקמו בגליל העליון, בחיפה, בסחנין ובתל-אביב.

ועד מנהל מסד נכויות, השותפות של משרד הרווחה והשרותים החברתיים, משרד הבריאות, משרד האוצר, המוסד לביטוח לאומי, ג'וינט ישראל וקרן רודרמן, לתכנון ופיתוח שירותיים קהילתיים לאנשים עם מוגבלויות בישראל, אישר את התוכנית להקמתם של ארבעה מרכזים לחיים עצמאים והקמה של רשת וליווי מקצועית למנהלי המרכזים בעלות של כ- 2.3 מליון ₪, לארבע שנים.

המרכזים לחיים עצמאיים הוקמו בארץ כמענה לצורך של אנשים עם מוגבלויות להשפיע, להיות שותפים להחלטות הנוגעות לחייהם ולקדם את יכולתם לחיות באופן עצמאי בקהילה.

המרכזים החדשים יעניקו לאלפי אנשים עם מוגבלויות מגוון שירותים: ייעוץ עמיתים, קבוצות תמיכה להורים בעלי מוגבלויות, קבוצות לצעירים בעלי מוגבלויות, יזמות עסקית, קורסי מחשב למתחילים ולמתקדמים וסדנה להתאמת אביזרי עזר. כמו כן, יקיימו המרכזים פעולות שונות לשיפור איכות חייהם של אנשים עם מוגבלויות בתחומים: נגישות, דיור, הסברה, ועוד. את המרכזים מקימות ומנהלות עמותות מקומיות לנכים – אחווה, נגישות ישראל, אל מנאל, מטה מאבק הנכים ובקול, בשיתוף עם  ג'וינט ישראל, משרד הרווחה והשירותים החברתיים והרשויות המקומיות.

שר הרווחה והשירותים החברתיים, יצחק הרצוג:"פתיחת מרכזים אלה היא  מהפיכה בתחום הטיפול באנשים עם נכויות ומוגבלויות בחברה הישראלית והוא יאפשר לנו להתמודד עם המוצקות הקיימות בתחומי הידע, ההשמה, תעסוקה, ליווי, טיפול ומעקב באנשים עם נכויות".

תמרה ברנע, מנהלת אגף נכויות ושיקום בג'וינט  ישראל  ומסד נכויות: "עמותות הנכים למען נכים הביאו  אנרגיה וחשיבה חדשה למערכת השירותים. העבודה המשותפת  של הממשלה והמגזר השלישי, לאורך כל הדרך, מאפשרת מצד אחד יצירתיות ומצד שני הבטחת המשכיות של המודלים המוצלחים לאורך זמן".

מסד הנכויות הינו גוף שהוקם על ידי ממשלת ישראל, ג'וינט ישראל וקרן רודמן, ובמימון משותף של גורמים אלו. תפקיד המסד לתכנן ולפתח שירותים ייחודיים לאנשים עם מוגבלויות בישראל מעבר לתוכניות שמשרד הרווחה  ומשרד הבריאות מפתחים ומפעילים.

תוכנית ראשונה וייחודית שהוועד המנהל של מסד הנכויות אישר, היא הקמתם של ארבעה מרכזים לחיים עצמאיים לאנשים עם כל סוגי המוגבלויות והקמת רשת ליווי מקצועית למנהלי המרכזים בעלות של 2.3 מליון ₪ לארבע שנים. כאשר בתום ארבע שנים, אם התוכנית תמלא את ייעודה, משרד הרווחה יפעיל אותה ממשאביו  יחד עם משאבי העמותה המפעילה.

הפרויקט להקמת המרכזים לחיים עצמאיים אמור לשמש מענה לצורך של אנשים עם מוגבלויות להיות שותפים משפיעים להחלטות הנוגעות לחייהם ולקדם את יכולתם לחיות באופן עצמאי בקהילה.

המודל יובא לישראל מארצות הברית, שם פועלים כ - 700 מרכזים לחיים עצמאיים. בישראל הוקמו עד כה שני מרכזים לחיים עצמאיים לנכים, הראשון בירושלים (2003) עם עמותת נכים עכשיו והשני בבאר שבע (2005) עם עמותת שוויון וצדק לנכים. שני המרכזים הוקמו בשיתוף ג'וינט ישראל, משרד הרווחה ותורמים שונים.

מעדויות בשטח וממחקר הערכה על פעילות המרכז בירושלים עולה שהמרכזים עונים על צורך מרכזי, יוצרים שינוי משמעותי חיובי בחייהם של אנשים עם מוגבלות ותורמים ליכולתם לחיות באופן עצמאי בקהילה. כמו כן, הם מהווים תשתית לפיתוח שירותים קהילתיים המעודדים חיים עצמאיים בקרב אנשים עם מוגבלות ושילובם בקהילה בהתאמה למדיניות של משרד הרווחה.