היום הבינלאומי למאבק בהתעללות בזקנים

היום הבינלאומי למאבק בהתעללות בזקנים

16/06/2010

מכנס שערכה היום  ג'וינט ישראל- אשל, עם משרד הרווחה, משרד הבריאות, המשרד לענייני גמלאים ועיריית רמת גן, בנושא מניעת התעללות בזקנים והזנחתם, עולה כי חלה עלייה באחוז המקרים בהם הצאצאים מעורבים בפגיעה והזנחה של זקנים- מ 46% משנת 2005, לכ 59% כיום.

  • 85% מהזקנים שנפגעים מהתעללות והזנחה הן נשים
  • גיל הזקן הממוצע שנפגע מהתעללות הוא 74
  • גילם הממוצע של הפוגעים בזקנים הוא 57
  • כשליש מקורבנות ההתעללות עלו לארץ לאחר 1990

עוד עולה מהכנס  כי סוגי ההתעללויות הנפוצים מהם סבלו הזקנים הם התעללות פסיכולוגית- נפשית 67%, התעללות פיזית 49%, הזנחה 21%  ו 14% סבלו מהפרה של זכויות שונות. מבחינת מאפייני הנפגעים נמצא כי 60% מהזקנים נפגעי התעללות והזנחה הינם מוגבלים בתפקוד, 50% הם אלמנים או אלמנות ופחות מ 50% מהם נשואים.

בהקשר של הפוגעים בזקנים עולה כי 75% מהפוגעים בזקנים הם גברים, וכן נמצא כי מחצית מהפוגעים הם ילדי הזקנים ושליש מהם הינם בני הזוג של הזקנים. בעיות שכיחות מהם סובלים הפוגעים בזקנים הם: בעיות כלכליות 35%, מובטלים 33%, התמכרויות ומחלות נפש 24% כל אחד

מהנתונים שהוצגו בכנס עולה עוד כי במצבי ניצול כלכלי, למעלה מ 75% מהפוגעים בזקנים הם בני משפחה בוגרים ובמצבי הזנחה מגיע אחוז בני המשפחה לכדי 72%. בהתעללות פיזית ופסיכולוגית כמעט מחצית מהפוגעים הם בני זוג. בנוסף כ-35% מהזקנים שנפגעו מהתעללות מתגוררים עם ילדיהם הבוגרים, בעוד ש 25% מתגוררים עם בני זוגם. בהתייחס לנתוני ההכנסה של הזקנים הנפגעים נמצא כי ל 52% מהנפגעים יש קצבת זקנה עם השלמה הכנסה ו ל 27% יש פנסיה כלשהיא מעבודה שעבדו בה בעבר.

אשל פעילה משנת 1998 בנושא התעללות בזקנים, ועד היום השקיע כ 5 מליון ₪ בתוכנית למניעת התעללות בזקנים. התוכנית בשיתוף משרד הרווחה, רשויות מקומיות ועמותות למען הזקן פועלת, ירושלים, ראשון לציון, רמת גן מעלות תרשיחא, עפולה, בת ים באר שבע ומגדל העמקבשנה הנוכחית יצטרפו עוד ארבע רשויות מקומיות לתכנית. סוגי ההתעללויות הנפוצים מהם סבלו הזקנים הם התעללות פסיכולוגית- נפשית 67%, התעללות פיזית 49%, הזנחה 21%  ו 14% סבלו מהפרה של זכויות שונות. מבחינת מאפייני הנפגעים נמצא כי 60% מהזקנים נפגעי התעללות והזנחה הינם מוגבלים בתפקוד. מחקר הערכה מלווה חשף כי בעקבות הטיפול, הוטב מצבם של שני שליש מהקרבנות. בחמישית מהמקרים ההתעללות וההזנחה נפסקו.  במסגרת התוכנית   פועל "קו לזקן" לאיתור ותמיכה בזקנים בודדים ונפגעי התעללות, מופקים חומרי הסברה ומדריכים מקצועיים בנושא, מטמיעים בשיתוף עם משרד הבריאות, נהלים לאיתור ודיווח על התעללות במערכת הבריאות  ונעשות פעולות מערכתיות לזיהוי קורבנות התעללות.

כנס אשל- ג'וינט ליום המודעות הבינלאומי למניעת התעללות בזקנים והזנחתם יתקיים ביום רביעי,  16-6-2010, בתיאטרון היהלום, רחוב היצירה 3, רמת גן.