ספר חדש: להתמודד עם מחלת האלצהיימר

ספר חדש: להתמודד עם מחלת האלצהיימר

22/06/2010

"אלצהיימר ודימנציות אחרות" ספר חדש היוצא לאור על ידי עמותת מלב"ב ואשל  יסייע למשפחות ולמטפלים להתמודד עם תשושי הנפש בקהילה.

העלייה בתוחלת החיים המאפיינת את השנים האחרונות, מגדילה גם את הסיכון לחלות במחלה דמנטית. כמעט כל אדם חמישי מעל גיל 65 עלול לחלות במחלה דמנטית ובגיל 90 הסיכון מגיע לאחד משני זקנים.

הטיפול בחולים הסובלים מירידה קוגניטיבית, מגילויים של דמנציה וממחלת אלצהיימר קשה כמו הטיפול בזקנים סיעודיים ומוגבלים פיזית, ולעתים אף יותר. ההתמודדות עם מחלת האלצהיימר מציבה בפני החולים עצמם ובפני בני משפחותיהם ואנשי המקצוע המטפלים בהם אתגרים עצומים. עם הירידה התפקודית מחפשת המשפחה סיוע ומידע כיצד להתמודד עם הבעיה החדשה שנוצרה ומצריכה כוחות נפש רבים. 

הספר "אלצהיימר ודמנציות אחרות - הטיפול והתמודדות המטפלים עם תשושי נפש בקהילה" מסייע למשפחות החולים ולאנשי מקצוע להבין את המחלה ומציע דרכים להתמודדות עימה ועם התופעות המלוות אותה ובכך להקל על סבלם של החולים. הספר  מביא מידע ושיטת טיפול תרפויטיות חדשות לטיפול בחולים בניהם תרפיה רוחנית , הפעלה באמצעות המחשב, טיפול בחדר רב חושי, תרפיה בגינון, תרפיה בסיוע בעלי חיים ועוד.

הספר רואה אור על ידי אשל, האגודה לתכנון ולפיתוח שירותים למען הזקן מיסודם של הג'וינט וממשלת ישראל, ועמותת מלב"ב – מרכזים לטיפול בקשיים בקהילה.

עורכת הספר רחל ברנבאום היא  גרונטולוגית בעלת 30 שנות נסיון בעבודה עם חולי אלצהיימר במלב"ב. רכזת מרכז המידע ואתר האינטרנט של מלב"ב , מרצה על "סביון" -תוכנת מחשב להפעלה קוגניטיבית של חולי אלצהיימר, ומנחת קבוצות בשיטת ה"ברינספא" לשיפור הזיכרון.

אירוע השקת ספר ומפגש עם כותבי המאמרים יתקיים ביום רביעי, 30 ביוני בשעה 19:30 במרכז מלב"ב, דרך בית לחם 152 ירושלים.