סקר חדש של ג'וינט ישראל בנוגע להתנדבות נוער

סקר חדש של ג'וינט ישראל בנוגע להתנדבות נוער

24/06/2010

סקר של ג'וינט ישראל בנושא התנדבות בני נוער בישראל חושף כי כמחצית מבני הנוער בישראל מתנדבים בתחומים שונים, מדובר בעלייה של כ-13% בחמש השנים האחרונות. מחצית הנוער הלא מתנדב טוען כי "אין לו זמן" לכך.

עוד עולה כי 45% מהנוער המתנדב לא קיבל הכשרה כלשהי להתמודדות עם התחום בו הוא מתנדב או עם סוג האוכלוסייה אך עם זאת נמצא כי פעילות התנדבותית מעלה לבני הנוער את הביטחון העצמי ומסייעת בפיתוח יכולות חברתיות.

ארנון מנטבר מנכ"ל ג'וינט ישראל מציין כי: ג'וינט ישראל משקיע רבות בטיפוח ההתנדבות בקרב בני נוער באמצעות תכנית עמ"ן בה לוקחים חלק כ- 45 אלף בני נוער מתנדבים ברחבי הארץ. הג'וינט ימשיך לפתח לטפח את ההתנדבות בקרב בני הנוער גם בעתיד מתוך אמונה כי לבני הנוער תפקיד חשוב ומשמעותי בהובלת שינויים חברתיים"

מסקר שנערך ביוזמת תכנית עמ"ן  (עיר מתנדבת נוער) של ג'וינט ישראל ומשרד החינוך, ובאמצעות מכון דחף, עולה כי התחום המרכזי להתנדבות בקרב הנוער הוא לילדים חולים ולאוכלוסיות בעלות צרכים מיוחדים.

כמחצית מהנוער המתנדב, טוען שלא קיבלת את ההכשרה הראויה לעיסוק בתחום ההתנדבות או הכשרה להתמודדות עם סוג האוכלוסייה, אך עם זאת מרביתם טענו כי הם עושים זאת בשל התחושה הטובה שהתנדבות גורמת להם, וכי פעילות התנדבותית מסייעת להם בחיזוק הביטחון העצמי ובפיתוח יכולות חברתיות.

מרבית המתנדבים (כ-70%) עושים זאת לפחות פעם בשבוע תחת מסגרות שונות- מערכות חינוך ו/או תנועות נוער.

לעומת זאת  מחצית הנוער הלא מתנדב טוען כי אינו מודע כלל לאילו גורמים עליו לפנות על מנת לעשות זאת, והסיבה שאינם עוסקים בפעילות התנדבותית היא מאחר ואין להם זמן לכך. אם היו מתנדבים-  התחום המועדף הוא טיפול בבעלי חיים.

ג'וינט ישראל מפעילה בכל רחבי הארץ כ- 200 פרויקטים ומיזמים המאפשרים התנדבות נוער במסגרת תכניות עמ"ן –עיר מתנדבת נוער. כ- 45,000 בני נוער אשר מתנדבים בתכניות אלו  הוסיפו כ- 3.3 מיליון שעות של מתן מענה לצורכי הקהילה.

במסגרת תכניות עמ"ן בני הנוער מתנדבים בקרב אוכלוסיות שונות ובתחומים שונים ובכללם: זקנים, ילדים ונוער בסיכון, בטיחות בדרכים, התנדבות בחירום ועוד. כל בני הנוער המתנדבים מקבלים הכשרה מקצועית בהתאם לתחום התנדבותם.

ארנון מנטבר מנכ"ל הג'וינט מוסיף: "ישנה מודעות גדולה ומבורכת בקרב הנוער הצעיר להתנדבות, אנו מברכים על כך וממשיכים לפעול לפיתוח תכניות התנדבות חדשות בכל שנה".