לקראת יום הצעירים הבינלאומי נערך סקר בקרב מאות צעירים בישראל

לקראת יום הצעירים הבינלאומי נערך סקר בקרב מאות צעירים בישראל

12/08/2010

מתוך סקר אשר נערך בקרב מאות צעירים בישראל לקראת יום הצעיר הבינלאומי עולה:84% מהצעירים בישראל חושבים כי המדינה אינה פועלת מספיק כדי לעזור לזוגות צעירים בתחום הדיור, כ- 40% מהצעירים פסימיים לגבי סיכויים לרכוש דירה בעשור השנים הקרובות.

ביום 12 לאוגוסט יצוין יום הצעיר הבינלאומי השנתי ע"י האו"ם. לרגל ציונו של יום זה ברחבי העולם, יזם ג'וינט ישראל סקר בקרב מאות צעירים ברחבי הארץ בגילאים 18-35 אשר פעילים חברתית כלכלית ופוליטית במרכזי צעירים בכל רחבי הארץ.

יום הצעירים הבינלאומי מקנה לעולם הזדמנות להכיר בפוטנציאל, לציין אתהישגיהם, ולתכנן דרכים שבהן ניתן להניע צעירים להירתם ביתר הצלחה ליוזמות של פיתוח.היום הזה מעניק הזדמנות יחידה במינה לכל בעלי העניין באשר הם להתלכד יחדיו על מנתלהבטיח את מעורבותם של הצעירים בנושאים ובקבלת החלטות במישור הגלובאלי, הלאומיוהמקומי כאחד.

כיום, כמעט מחצית מאוכלוסיית העולם היא בגילאים 25 שנים ומטה. אבל, החברות בעולםגם ממשיכות להזדקן. ההערכה היא שבשנת 2050 אוכלוסיית האנשים בני 65 ומעלה תגדל פיארבע, ומספר הילדים יקטן בשליש. כתוצאה מכך, באמצע המאה הנוכחית, הצעירים והזקניםיהוו שני חלקים שווים של האוכלוסייה בעולם.

הצעירים הישראלים נשאלו שאלות כלליות אודות מצבם הכלכלי,פוליטי וחברתי ועל כוונותיהם ותכניותיהם לעתיד בישראל.

מתוך תוצאות הסקר בנוגע לנושא דיור עלה כי 84% מהצעירים חושבים כי המדינה אינה פועלת מספיק כדי לעזור לזוגות צעירים בתחום הדיור, וכ-40% מהצעירים בישראל פסימיים לגבי סיכויים לרכוש דירה בעשור השנים הקרובות.עם זאת מצבם של הצעירים באזור הפריפריות דרום וצפון טוב יותר מצעירי אזור המרכז:

כ- 84% מהצעירים בפריפריות מאמינים כי כן יצליחו לרכוש דירה בעשור הקרוב,זאת לעומת 34% מהצעירים באזור המרכז. 

הצעירים העולים החדשים  הם הכי פחות אופטימיים לגבי סיכויים לרכוש דירה בעתיד- רק כמחצית מהם מאמינים כי יצליחו לרכוש דירה ב 10 השנים הקרובות.

עוד עולה מהסקר כי 60% מהצעירים חושבים שהמערכת הפוליטית, המוניציפאלית והארצית, אינה מאפשרת את כניסתם של כוחות צעירים לשורותיה ומחצית מהצעירים מאמינים כי בחברה הישראלית יש שסע חברתי בלתי ניתן לאיחוי.

בנושא העלייה נמצא בסקר כי  83% מהצעירים היו ממליצים לצעירים יהודים החיים בגולה לעלות ארצה. לעומת זאת, צעירים עולים נטו פחות להמליץ לצעירים יהודים בגולה לעשות עלייה מחבריהם הצברים: 76% מהעולים היו ממליצים לעומת 85% מהצברים.

30 מרכזי הצעירים הפרוסים ברחבי הארץ נותנים מענה לאלפי צעירים, בתחומים שונים של מעורבות חברתית, השכלה, דיור, תעסוקה, שירות צבאי, תרבות, ועוד. מרכזי הצעירים  נולדו ע"מ לענות על צורך חברתי אקוטי של צעירים אלה, בהבנה כי החלטות שיתקבלו בתחילת שנות העשרים, ישפיעו באופן ישיר על אופי, איכות והתנהלות החיים בהמשך. המיזם מופעל בשיתוף : ג'וינט ישראל משרד נגב גליל ,משרד הביטחון – היחידה להכוונת חיילים משוחררים, משרד שיכון- שיקום שכונות  , משרד הקליטה, משרד החינוך, משרד הרווחה, קרן גרוס, קרן גנדיר וקרן גולד.