תכנית חדשה להכנת אסירים לקראת שחרור לעולם העבודה

תכנית חדשה להכנת אסירים לקראת שחרור לעולם העבודה

23/08/2010

תוכנית חדשה תפעל להכנת אסירים לקראת שחרור לעולם העבודה, במטרה לצמצם את תופעת ה "דלת המסתובבת" הנפוצה מאוד בקרב אסירים משוחררים. כיום,   כ-60% מהאסירים המשוחררים חוזרים לבתי הכלא במהלך הארבע שנים הראשונות לשחרורם. התוכנית, בהשקעה של כמיליון ש"ח, תעניק הכשרה תעסוקתית לאסירים כחצי שנה לפני השחרור, תסייע להם למצוא מקום העבודה ותלווה אותם בתקופה הראשונה של עבודתם לאחר השחרור.

התוכנית החדשה ביוזמת ג'וינט ישראל תבת, הרשות לשיקום האסיר, המשרד לביטחון פנים והשב"ס, תפעל ליצור רצף של שיקום תעסוקתי לפני השחרור של האסיר ולאחריו, במטרה לשלב את המשוחררים בשוק העבודה בישראל בתפקידים בהם יוכלו להתמיד ולהתקדם ולפתח קריירה. שילוב שכזה יגדיל את היכולת של האסיר להשתלב חזרה בחברה הישראלית ויקטין משמעותית את תופעת ה "דלת המסתובבת". התוכנית תפעל תחילה בכלא מעשיהו בקרב 80 אסירים בגילאי 22-45, הנמצאים חצי שנה לפני השחרור.

חיים, אסיר משוחרר בן 37 הלוקח חלק בתוכנית, ושבילה את רוב חייו הבוגרים בכלא מספר: "ישבתי בכלא רוב חיי, ותמיד כשהשתחררתי לא מצאתי את עצמי בחברה כאדם מתוקן בעל יכולות התמודדות בחיים. השתתפתי בהרבה תכניות, אבל זאת התכנית היחידה שמשלבת גם התמודדות תעסוקתית וגם התמודדות עם החיים הפרטיים. היום לאחר שהשתתפתי בתוכנית אני מרגיש שאני במסלול ברור אל עתיד בטוח, השתחררתי ובעזרת התכנית אני מתחיל ליישם את שלבי הדרך"

האסירים שייקחו חלק בתוכנית ישתתפו בסדנאות העצמה וכישורים רכים לעולם העבודה, הכשרות מקצועיות בהתאם לתחום בו יהיו מעוניינים להשתלב ולכישוריהם, מפגשי אימון להכנה לשחרור ותעסוקה, מפגשי אימון אישיים, יקבלו אבחון תעסוקתי, ליווי קבוצתי בתחומים של התמדה וקידום בעבודה ועוד. במקביל צוות התוכנית יפעל מול מעסיקים במטרה להסיר חסמים המקשים על אסירים משוחררים להתקבל למקומות עבודה. כיום אין בישראל תוכנית תעסוקתית הנותנת מענה היקפי לבעיית התעסוקה של האסירים המשוחררים. התוכנית "אפיקים לאסירים משוחררים" נשענת על מודל בינלאומי של עבודה עם אסירים של תוכנית "סטרייב" הבינלאומית, שיובאה ארצה באמצעות הג'וינט. 

סיבות חברתיות ואישיות מגוונות מקשות על אסירים משוחררים להשתלב בחברה לאחר שחרורם מהכלא. עמדות מעסיקים כלפי אסירים משוחררים מקשים עליהם למצוא עבודה, אסירים רבים מתקשים להתאים עצמם לסביבה המשתנה בין השהות בבית הסהר לחיים החופשיים, הרשום הפלילי מרתיע  רבים מהמעסיקים כאשר ברמת מדיניות רשמית הם אינם מעסיקים בעלי רישום פלילי. בנוסף, העדר מיומנויות רכות של המשוחררים, קושי בקבלת סמבות ומרות, אנטגוניזם לממסד וקושי בהתמדה במסגרות. לבסוף, רבים מהאסירים ומשפחותיהם הורגלו כאשר חיו באורח חיים עבריני לתקציב משפחתי גבוהה ואף להוצאות ראוותניות. לאחר השחרור ובמסגרת השיקום, הם צריכים ללמוד לחיות עם משכורות נמוכות, ומתקשים בניהול משק בית בתקציב הנמוך.

ייחודה של התוכנית הוא בכך שהיא מאפשרת לפתח אופק תעסוקתי כולל ניידות בין עבודות, ואינה מאלצת את העובד להסתפק בתעסוקה ברמה נמוכה ובשכר מינימום. בנוסף, ניתן ליווי צמוד לאסיר בעולם העבודה. ליווי וטיפול מקיף מסוג זה אינם קיימים כיום בגופים אחרים המסייעים לאוכלוסיות הנמצאות בשולי החברה, ועל אחת כמה סיוע מקיף מסוג זה לא היה  נגיש לאסירים משוחררים עד להתחלת התוכנית.