מסד נכויות-ג'וינט ישראל, קק"ל ונגישות ישראל מזמינים את הציבור להפנינג נגישות באגמון החולה

מסד נכויות-ג'וינט ישראל, קק"ל ונגישות ישראל מזמינים את הציבור להפנינג נגישות באגמון החולה

15/09/2010

אגמון החולה נבחר לארח את יום הפעילות עקב היותו אתר המונגש לבעלי מוגבלות ברמה גבוהה ביותר.

קרן קימת לישראל ועמותת נגישות ישראל בשיתוף ג'וינט ישראל-מסד נכויות, מזמינים את הציבור הרחב להפנינג סוכות באגמון החולה במסגרתו יתקיימו סדנאות חווייתיות, הפעלות ומשחקים המאפשרים הכרות עם עולמם של אנשים עם מוגבלות. שלל הפעילויות יעניק למבקרים חוויה מרגשת הפותחת את הלב וההכרה לסובלנות כלפי האחר והשונה. המשתתפים ייחשפו גם  לחוויית טבע מרשימה של נדידת מינים רבים של ציפורים, עופות דורסים ופרפרים המתרכזים באחד המקומות המרשימים ביותר בארץ.

ביום זה תיחשף באגמון פעילות המיזם "יוצאים למרחב..."- מרחב לחיים עצמאיים בגליל ובגולן, המופעל ע"י עמותת נגישות ישראל, בסיוע "מסד נכויות" שותפות של ג'וינט ישראל, ממשלת ישראל וקרן משפ' רודרמן לתכנון ופיתוח שירותים לנכים ושילובם בקהילה. יוצאים למרחב... יקדם את נושא הנגישות של נכים ברחבי הגליל וייצור הזדמנויות חדשות לחיים פעילים ועצמאיים בקהילה.  יוצאים למרחב... פועל על מנת לסייע לאנשים עם מוגבלויות שונות ולבני משפחותיהם, באזור הגליל והגולן, ליהנות מחיים עצמאיים יותר בתחומי התעסוקה, הפנאי והחברה וליהנות מנגישות לכל השירותים הניתנים לכל אזרח במרחב. 

התחנות וההפעלות שיתקיימו במסגרת ההפנינג כוללות תחנת קעקועים בשפת הסימנים להיכרות עם עולם החירשים; מסלול מכשולים המדמה מעבר יומיומי עם כסא גלגלים; מיצג ציור ענק כולל התנסות של ציור בפה; הכרות עם עולמם של אנשים עם מוגבלות בראיה, כלבי נחייה ומסלול עם כיסוי עיניים ומקלות נחייה; משחק כדורסל על כסאות גלגלים בשיתוף הפועל גליל עליון לנוער זוכת גביע המדינה 2010, הכרות  עם שפת הסימנים ועוד.

לדברי יובל ווגנר, יו"ר עמותת נגישות ישראל: " בראייה משותפת להעצמת הנגישות וקבלת השונה הצלחנו לבנות אירוע ראשון מסוגו בעולם, בו ,תוך כדי טיול באחד מאתרי הטבע היפים בישראל, מעל עשרת אלפים איש הצפויים להגיע לאגמון החולה ביום זה, יוכלו  להתנסות בחוויות התנסות מרגשות שיאפשרו להם להכיר ולהבין את האדם מאחורי המוגבלות.. העמותה פועלת בכל רחבי הארץ בניסיון לקדם את המודעות והנגישות לאנשים עם מוגבלות ואנו שמחים על ההזדמנות לחשוף פעילויות אלה גם באזור הצפון."

לדברי אפי שטנצלר, יו"ר קק"ל: "קרן קימת לישראל רואה בציבור בעלי המוגבלויות חלק בלתי נפרד מהכלל שלמענו היא פועלת. בשנים האחרונות משקיעה קק"ל מאמצים ומשאבים רבים כדי לאפשר לבעלי מגבלות גופניות לנוע ולבלות ביערות ובחניונים שהוכשרו במיוחד לשם כך, תוך התחשבות בצורכיהם הבטיחותיים והתפקודיים".

במסגרת מדיניותה של קק"ל, הנגישות לכלל הציבור כוללת פעולות רבות, ביניהן: שיפור דרכי הגישה לאתרים, ציפוי שבילים באספלט או ריצופם באבן כדי לאפשר תנועה בכיסא גלגלים; סלילת שבילים בשיפוע מתון (עד שמונה אחוזים); התקנת אבני שפה גבוהות, המסייעות ללקויי ראייה להתמצא בשבילים, ולמנוע אפשרות של התהפכות כיסא גלגלים כתוצאה מירידה מהשביל.  הצבת שולחנות פיקניק מתאימים לאדם היושב בכיסא גלגלים; התקנת מכשירים לצליית בשר (מנגל) בגובה מתאים לאדם יושב; הכשרת חניוני רכב בקרבה לאתרי הבילוי והפיקניק וסימון החניונים המותאמים לנכים; התקנת מתקני משחק וספורט המותאמים לנכים; שילוט מותאם, אמצעי קול וצמחייה ארומטית להגברת חוויית הטיול ללקויי ראייה; הצבת מתקני שירותים מותאמים לנכים.