הסתיימה בהצלחה תוכנית "בית בטוח" במסגרתה שופצו דירות של נכים מיעוטי יכולת בפריפריה

הסתיימה בהצלחה תוכנית "בית בטוח" במסגרתה שופצו דירות של נכים מיעוטי יכולת בפריפריה

14/11/2010

בשנה האחרונה שופצו במסגרת התוכנית  100 דירות של נכים בשדרות, באר שבע ועמק בית שאן, בסכום כולל של כחצי מליון ₪.

התכנית "בית בטוח", ביוזמת ג'וינט ישראל, נועדה לשפר את התפקוד העצמאי, את הבטיחות, הביטחון האישי ואיכות החיים של נכים ובני משפחותיהם הגרים בדירות בקהילה, באמצעות תיקון תקלות בתחזוקת הבית, שיפור תשתיות פיזיות רעועות ומסוכנות והתקנת עזרים מסייעים בעלות של עד 3,500 ₪ לדירה. התוכנית, שהחלה לפעול באוגוסט 2009, נתנה מענה עד כה למעל 100 משפחות שאחד מבני המשפחה הינו בעל נכות. השתתפו במימון שיפוץ חלק מהדירות חברת עמידר, חברת עמיגור והדיירים.  סייעו לביצוע התכנית לשכות הרווחה המקומיות וגורמי הפעלה של תכניות לנכים.

התוכנית פעלה בשנה האחרונה בשדרות, באר שבע ובית שאן, והעניקה סוגים שונים של שיפוצים: תיקונים בתשתיות פיזיות של הבית- מערכות החשמל והמים של הדירה, תיקונים בריצוף, החלפת מטבחים ועוד. תיקונים בתחום הבטיחות בבית- החלפת ארונות חשמל, התקנת דלתות בטיחותיות חדשות, והחלפת חלונות שבורים. התאמת אביזרי עזר שונים לבעלי הנכות והתקנתם- מושבים לאמבט, החלפת תאורה אצל כבדי ראייה, עגלות הנגשה לנכים ועוד.לכל בית הותאם סל שיפוצים בהתאם לצרכים שעלו.  

לדוגמא: בבית ששופץ התגוררה ד', בודדה בעלת נכות נפשית ופיזית. בכניסה לביתה המרצפות שבורות ובנוסף נפער בור בכניסה לביתה אליו ניקוו מי הגשמים . ד' לא יכלה לצאת מפתח הבית. כל פניותיה לרשויות לפתור את הבעיה לא נענו. צוות התוכנית ביקר בביתה ואף שעלויות התיקון היו גבוהות נרתמו כולם לפתור את הבעיה . "לא יכולתי לצאת מהבית בגלל הבור הענק בפתח הבית והמרצפות השבורות, אני בודדה ואין לי ילדים או בן זוג, זעקתי לעזרה והשכנים כעסו עלי בשל כך. עכשיו שהצוות ריצף ותיקן את שביל הגישה לביתי אני מרגישה כמי שיצאה מהכלא".

המשפחות להן סייעה התוכנית הינן משפחות מעוטות יכולת, משפחות של בודדים ללא רשת ביטחון משפחתית, משפחות חד הוריות בהן ההורה הוא בעל נכות קשה, ומשפחות לאחר טראומה על רקע המצב הבטחוני. משפחות אלו מאופיינות בהעדר משאבים משפחתיים ואישים להתמודד ולפעול בעצמן למען שיפור איכות חייהן.