עלון חדש מרכז לראשונה את המידע על זכויותיהם של אנשים עם מוגבלות בתחום התחבורה בישראל

עלון חדש מרכז לראשונה את המידע על זכויותיהם של אנשים עם מוגבלות בתחום התחבורה בישראל

21/11/2010

קראת יום הנכה הבינלאומי החל ב-3 בדצמבר: עלון חדש היוצא לאור בימים אלה מרכז בפעם הראשונה את המידע על זכויותיהם של אנשים עם מוגבלות בתחום התחבורה בישראל. ממחקרים רבים עולה כי נושא ההסעות והנגישות לתחבורה הוא חסם מרכזי ביכולת של אנשים עם מוגבלויות להשתלב בחברה,  להנות מפעילויות שחשובות להם ולפתח אורח חיים עצמאי.

העלון על זכויות וזכאות בתחבורה והסעות לאנשים עם מוגבלות נועד להביא לידיעת האנשים עם מוגבלות מידע על הזכות לשוויון בשירותי תחבורה ציבורית, נגישות התחבורה הציבורית, זכאות להנחות, זכאות להסעות למסגרות יחודיות, קצבת ניידות, שירותי הסעה פרטיים מותאמים, אתרי אינטרנט ומספרי טלפון חשובים. המידע רוכז בצורה ברורה וידידותית למשתמש. הוא יונגש גם לבעלי מוגבלות חושית בקובץ קול ושכלית, ויופק בשפות שונות. העלון יופץ באלפי עותקים לארגוני הנכים, יחולק במרכזים לחיים עצמאיים ועוד.

ממחקרים רבים עולה כי נושא ההסעות הוא חסם מרכזי ביכולת של אנשים עם מוגבלויות להשתלב בחברה,  להנות מפעילויות שעל סדר-יומם כגון: סידורים אישים, טיפולים רפואיים, עבודה, לימודים, פנאי ולפתח אורח חיים עצמאי. "אין לי יכולת כלכלית לשלם עבור כל נסיעה ונסיעה וקשה לי להסתדר כשההסעות לא מסודרות. אפילו למועדון קשה לי להגיע. קשה עד כדי כך שאני מוותרת פעמים רבות על היציאה מהבית"אומרת ד, תושבת דימונה עם מוגבלות בראייה.

הסיבות לחסם זה הן רבות ושונות: אי ידיעת הזכאויות של הנכים להסעה; אי היכרות עם אמצעי התחבורה הנגישים העומדים לרשותם; עלויות נסיעה  יקרות בתחבורה  מונגשת במיוחד ובפריפריה; חסמים תרבותיים - למשל בחברה מסורתית המונעת מהנשים לנסוע בכלי תחבורה בחברת גברים; הימנעות של בני משפחה או חברים מלהסיע נכים לפעילות משפחתית; מחסור בכלי רכב נגישים; שירות לא נגיש מצד נהגים בתחבורה הציבורית; חוסר בטחון של חלק מהנכים להתמודד עם התחבורה הציבורית ועוד.

העלון הוכן ע"י ארגון "בזכות" במסגרת תכנית "גלגלי דרום"  שהחל לפתח ג'וינט ישראל לפני כשלוש שנים, בסיוע קרן ג'ודי כהן לקידום נגישות נכים ובשיתוף עם ארגון "יד שרה" וגורמים נוספים.  התכנית, שכיום מקדם אותה "מסד נכויות" (שותפות של ג'וינט ישראל, ממשלת ישראל וקרן משפחת רודרמן).