בעקבות המלחמה בדרום: "עד מאה ועשרים"

בעקבות המלחמה בדרום: "עד מאה ועשרים"

07/01/2009

תוכנית חירום חדשה ביוזמת משרד הרווחה ובשיתוף ג'וינט ישראל לסיוע לקשישים ובעלי צרכים מיוחדים ביישובי קו האש. השר הרצוג: "מדובר בסיוע חיוני ומחויב המציאות נוכח העובדה כי מדובר באוכלוסיית קשישים  ואנשים עם מוגבלויות החיים בקהילה, שהם הקבוצה  הפגיעה ביותר במיוחד בעיתות חירום ומשבר".

משרד הרווחה  והשירותים החברתיים בשיתוף ארגון הג'וינט יזם ומפעיל תכנית חירום חדשה תחת הכותרת: "עד 120".מטרת התכנית היא לסייע לרשויות המקומיות הנמצאות בקו האש במתן מענים מיידיים לאוכלוסיות קשישים ואנשים בעלי צרכים מיוחדים. תכנית זו תאפשר מצב שבו אחרון האנשים יקבל את המענה הישיר והטיפול להם הוא זקוק. התוכנית  תפעל למתן רשת תמיכה לאוכלוסיות אלה על בסיס גיאוגרפי ותנאי שטח ותופעל במהלך תקופת החירום.

התוכנית "עד 120" תקצה עובדי סמך מקצועיים שכל אחד מהם יקבל אחריות על 120 זקנים ואנשים עם מוגבלויות על מנת לשמור אתם על קשר רצוף, להיות קשוב לצורכיהם הנובעים ממצב החירום, להפנות ולתווך לשם מתן מענים לצרכים אלו ולשמש גורם מרגיע ומפחית לחצים. תפקיד העובדים  הוא להיות בקשר שוטף, 24 שעות ביממה, עם האנשים המטופלים. העובד משמש מעין "תומך קהילתי" הדואג לכל צרכיהם, ובנוסף לכך הוא גם מתפקד  כאיש הקשר של המטופל מול המחלקה לשירותים חברתיים, אשר אליה מופנה המטופל והיא דואגת לטיפול בו. כך שגם למחלקות לשירותים חברתיים יש אדם בשטח המעדכן אותם על כל בעיה וטיפול שהקשיש או המוגבל זקוקים לו. העובדים מגוייסים ע"י מחלקות הרווחה והעמותות לזקן בדרום. מדובר בעובדים  המכירים את האזור, את הקהילה, הם ניידים וזמינים 24 שעות ביממה והם בעלי יכולת ניהולית.  לכל עובד יוצמדו מתנדבים אשר יסייעו לו.

התקציב לתכנית עומד על סך מיליון וחצי שקלים לחודש, כאשר75% ממומנים  ע"י משרד הרווחה, ו-25%  ע"י הג'וינט. למשרד הרווחה והשירותים החברתיים ולג'וינט קיימת כבר תשתית ארגונית משותפת שנקראת "קהילה תומכת" לזקנים ולאנשים עם מוגבלות ומערך ההפעלה והניהול של התכנית "עד מאה ועשרים" יהיה חלק מתשתית זו כך שאין צורך בהקמת מערך הפעלה חדש לתוכנית .

לדברי השר יצחק הרצוג, שר הרווחה והשירותים החברתיים:  "מדובר בסיוע חיוני ומחויב המציאות נוכח העובדה כי מדובר באוכלוסיית קשישים  ואנשים עם מוגבלויות החיים בקהילה, שהם הקבוצה  פגיעה ביותר. הדבר מקבל משנה תוקף בעיתות חירום ומשבר, בהם  אוכלוסייה זו מתנתקת משגרת יומה ומהמסגרות הטיפוליות להן היא מורגלת דרך קבע".

מנכ"ל המשרד נחום  איצקוביץ':"התפיסה המרכזית שבבסיס תוכנית זו היא מתן מענה לקשישים ואנשים בעלי צרכים מיוחדים שחיים בקהילה, בתקופה זו של ירי רקטות על ישובי  הדרום, תקופה שבה רמת החרדה גבוהה יותר ויש צורך לאמצם ולתת להם מענה ישיר ואישי. במשרד הרווחה בשיתוף הג'וינט  נרתמים למאמץ הלאומי ועושים ימים כלילות על מנת להבטיח שתושבי הדרום יזכו למענה ולטיפול הטובים ביותר" .