הכנס בינלאומי הראשון בנושא "חרדים בעולם התעסוקה" של ארגוני תעסוקה וקהילה חרדים יפתח בשבוע הבא ביוזמת ג'וינט ישראל-תבת

הכנס בינלאומי הראשון בנושא "חרדים בעולם התעסוקה" של ארגוני תעסוקה וקהילה חרדים יפתח בשבוע הבא ביוזמת ג'וינט ישראל-תבת

13/01/2009

בכנס ישתתפו נציגים של ארגוני תעסוקה לחרדים לונדון, ניו יורק, שיקאגו ומונטריאל.

הכנס הבינלאומי הראשון בנושא תעסוקת חרדים יפתח בירושלים בשבוע הבא ביוזמת ג'וינט ישראל-תבת. מטרת הכנס היא ליצור רשת מקצועית ודיאלוג של פעילים וארגונים קהילתיים העוסקים בתחום התעסוקה של אוכלוסיית החרדים ברחבי העולם, על מנת לדון בתעסוקה ככלי להוצאת האוכלוסייה החרדית ממעגל העוני. בכנס ישתתפו נציגים מארגוני תעסוקה בינלאומיים מאירופה וצפון אמריקה. בין הארגונים שיקחו חלק בכנס: שירותי הקהילה של אגודת ישראל מלונדון, פרויקט הכשרה תעסוקתית –בריטניה, PCS- ניו יורק, COHO- מונטריאול, Access to Business Enterprise Service- בריטניה,  TrainEלונדון, נציגים של משרדי ממשלה, ראשי ערים ומנכלי חברות גדולות בישראל.

הכנס יעסוק ביצירת כלים להעשרה מקצועית ורעיונות חדשים לארגונים בקהילה, הקמת רשת עמיתים לשיתוף ולימוד ויצירת פורום בינלאומי לפרויקטים בין-אזוריים ושיתופיים. בין הנושאים שידונו: אפשרויות תעסוקתיות לאוכלוסיות ייחודיות, הג'וינט והחברה החרדית פרספקטיבה היסטורית, תעסוקת חרדים והרשויות המקומיות, קהילה, תעסוקה ותקשורת ודיונים על התמורות בחברה החרדית.

אוכלוסיית החרדים בישראל מונה כ 600-700 אלף נפש ומאופיינת באחוז גבוה של משפחות החיות מתחת לקו העוני (45%). מספר החרדים שאינם נמנים עם כוח העבודה מונה כ-41,000 גברים ומספר לא ידוע של נשים, העוסקות לרוב בעבודות לא מוסדרות בתוך הקהילה. רוב הגברים (כ-70%) צעירים עד גיל 34, כ-85% מהם נשואים. 40% גרים באזור ירושלים ו-40% באזור המרכז.

על מנת להתמודד עם תופעת העוני באוכלוסייה החרדית, ובשל הקשר ההדוק שבין היעדר תעסוקה לעוני, מפתחים בג'וינט במשך יותר מ-10 שנים בשיתוף משרד התמ"ת, ומאז הוקם ג'וינט ישראל-תבת בשלוש השנים האחרונות, תוכניות תעסוקה חדשניות בקרב האוכלוסייה החרדית בישראל. בשנה האחרונה בלבד לקחו חלק בתוכניות ג'וינט ישראל-תבת לאוכלוסיה החרדית יותר מ 4000 גברים ונשים. ישנה הצלחה רבה בתוכניות לתעסוקת חרדים המקבלות תגובות חיוביות וצמיחה חיובית עקב התאמתם לצרכים של עולם העבודה ושל החברה החרדית.

הכנס יתקיים ביום שני, כ"ג בטבת תשס"ט (19.1.2009) בין השעות 9:00 ל- 17:30 בבית טובי העיר, רחוב מלכי ישראל 36, ירושלים. כתבים מוזמנים בתיאום מראש!

כמה מתוכניות התעסוקה הפונות לציבור החרדי בג'וינט ישראל-תבת:

- "מפתח" היא תוכנית הדגל של ג'וינט ישראל-תבת לתעסוקת חרדים לגברים ונשים. במסגרת התוכנית נפתחו מרכזי תעסוקה חרדים המספקים עזרה וכלים למחפשים עבודה בקהילה החרדית באמצעות הכנה לראיון וחיפוש עבודה, ועוד. עד כה הושמו בעבודה מאות חרדים, כאשר שעור ההתמדה של אלו שהושמו בעבודה על ידי המרכז עומד על 80%.

- "צופיה"מותאמת לצרכים של נשים חרדיות שצריכות הכשרות מקצועיות ואפשרויות תעסוקה בסביבת המגורים. נשים המסיימות את התוכנית משתלבות בעבודות מתגמלות במקצועות ההיי טק. אחוז השמה עומד על 76%.

- "ברכה בעסקים"התוכנית של ג'וינט ישראל-תבת לפיתוח וליווי של עסקים קטנים בקהילה החרדית מקבילה לטרנד הנוכחי בקהילה ההולך בכיוון עסקים ביתיים קטנים המאפשר לבעליהם לעבוד בתחום הבית והקהילה ולשמור במקביל על סגנון החיים החרדי שבו הם מעוניינים.  עד כה נוצרו 180 מקומות עבודה חדשים למגזר החרדי דרך פיתוח עסקים קטנים בקהילה.