תכנית תעסוקה לשילוב נשים צעירות חסרות עורף תעסוקתי בהייטק

תכנית תעסוקה לשילוב נשים צעירות חסרות עורף תעסוקתי בהייטק

03/03/2009

שירן (22) נשרה מהלימודים ויצאה לעבודה כבר בגיל 16.5 לאחר ששני הוריה חלו קשה ועברו הליך גירושים. שירן נאלצה לדאוג לצרכיהם וכלכלתם של אחיה ואחיותיה הקטנים ולעבוד בעשרות עבודות מזדמנות בשכר מינימום. פרויקט WEP נותנת לה סכוי חדש לעבודה מכובדת: "היום אני נמצאת במקום ממנו אני שואפת להרקיע שחקים, ולדחוף עצמי מעלה"

תוכנית  WEP - Women Empowerment Program לשילובן של נשים צעירות חסרות תעסוקה בשוק הטכנולוגיה וההייטק הישראלי מעניקה לנשים צעירות הנמצאות מחוץ למעגל העבודה או המועסקות בתפקידים לא מקצועיים, כלים וכישורים שיאפשרו להם להשתלב בשוק התעסוקה בכלל, ובענף הטכנולוגיות בפרט. במסגרת הקורס רוכשות הנשים הכשרה טכנולוגית מקצועית וכלים שימושיים שיעזרו להן להשתלב במקומות עבודה, דבר שיתרום לקידום מעמדן החברתי והכלכלי ולהוצאתן ממעגל העוני. התכנית מבוססת על שותפות ארצית אסטרטגית בין ג'וינט ישראל תכנית עמ"ן- ומיזם התעסוקה תב"ת, וחברת התקשורת הבינלאומית סיסקו, והיא מתקיימת בשותפות עם 6 רשויות מקומיות ב: אשקלון, כפר סבא, נצרת, נצרת עילית, עיר הכרמל ומגדל העמק. בסיום הקורס מקבלות המשתתפות ליווי מקצועי להשמה במשך שנה וחצי נוספות וכיום שיעורי ההשמה בקורסים שהסתיימו עומדים על כ-60% .

קבוצות נוספות צפויות להיפתח בשנה הקרובה גם בבאר שבע ורמלה במסגרת שיתוף פעולה עם מרכזי הצעירים.

שירן מספרת על שאירע לה: "בגיל 40 אימי חלתה במחלה כרונית מורכבת קשה מאוד,אשר אילצה אותי ואת בני משפחתי לעזוב את הבית בגיל מוקדם. בגיל 16.5 עברתי לגור אצל סבתי, הורי התגרשו ואבי גם כן חלה בליבו והתאשפז, מפאת הנסיבות המצערות כל אחיי ואחיותיי הקטנים נפלו נטל תחתיי. נאלצתי לדאוג לכלכלתם ולצרכיהם כבר בגיל צעיר. עבדתי באינספור עבודות מזדמנות וגרתי אצל חברים ומכרים בכדיי לעבור יום ועוד יום. מפאת הנסיבות הרגשתי מדוכאת, מתוסכלת וחסרת כל רצון להתפתח ולהניע את עצמי קדימה. באפריל 2008 התקבלתי לפרויקט WEP. הפרויקט העצים אותי ברמה האישית ופתח לי דלת ברמה התעסוקתית והעניק לי רצון לקום וללכת הלאה. היום אני נמצאת במקום ממנו אני שואפת להרקיע שחקים, ולדחוף עצמי מעלה בעזרתם של ארגון הג'וינט וחברת סיסקו אשר פתחו לי דלתות ומביאים אותי למקום אחר, חדש, בעל אפשרויות רבות ומגוונות, ותקווה להגשמת חלומותיי".

בנוסף מפעיל ג'וינט ישראל תוכניות רבות שמטרתן להעצים נשים בתחומי הבריאות, התעסוקה והחינוך. להן כמה מהתוכניות המרכזיות:

נערות על המפה - תוכנית של אשלים- ג'וינט הנותנת מענה לנערות בגיל ההתבגרות שבשל גילן ומינן נמצאות במצבי סיכון ומצוקה. התוכנית פועלת על שיפור מערך המענים הייחודיים"לנערות במצוקה", הגברת הרגישות המגדרית לצורכיהן של נערותבשירותים החברתיים ובמסגרות שנותנות מענה לבני נוער, וכן חיזוק אנשי מקצוע שעובדים עם נערות על ידיפיתוח מומחיות והדרכה ועל-ידי העשרתהידע הקיים בקרב אנשי המקצועביחס לגישות התערבות חדשניות בקרב נערות ותוצאותיהן.  במסגרת התוכנית מפעילים בג'וינט תוכנית "מנטורינג" המגייסת נערות שיצאו ממצבי סיכון לחניכה של נערות בסיכון.

צופיה - תוכנית תעסוקה הפועלת בתב"ת- ג'וינט המותאמת לצרכים של נשים חרדיות הזקוקות להכשרות מקצועיות ואפשרויות תעסוקה בסביבת המגורים. נשים המסיימות את התוכנית משתלבות בעבודות מתגמלות במקצועות ההיי טק. אחוז השמה עומד על 76%.

תוכנית לקידום בריאות לקשישות בקהילה - תוכנית של אשל- ג'וינט המסייעת לשפר את בריאותן הפיזית, נפשית וחברתית של נשים זקנות המתגוררות בירושלים באמצעות: הקניית ידע לגבי קיום אורח חיים בריא, הקניית ידע על בעיות אופייניות נשים בגיל הזקנה ועידוד של ביצוע בדיקות תקופתיות לצורך מניעה וגילוי מוקדם בנוסף, שיפור התנאים הבטיחותיים בבית ובשכונה של משתתפות התוכנית.

תב"ת– "תנופה בתעסוקה" הוא מיזם התעסוקה של ג'וינט ישראל וממשלת ישראל שהוקם מתוך מטרה להתמודד עם בעיית העוני בישראל, לאור הקשר ההדוק בין עוני לתעסוקה. בתב"ת פועלים לקידום תעסוקה בקרב אוכלוסיית הנשים בישראל, כאשר עד היום טופלו כ 33,000 חסרי תעסוקה בישראל  שכ- 60% מתוכם (20,007) הן נשים.  מאז הקמתה לפני כשלוש שנים השקיעה תב"ת בתוכניותיה סכום של 200 מליון ₪ .הפעילות לשילובן של נשים בתעסוקה באמצעות תוכניות תב"ת מתקיימת בכל הארץ, כאשר יותר מ50% מהנשים הנמצאות בתוכניות תב"ת או שהושמו בעבודה באמצעותה נמצאות בצפון הארץ (5,534) ובדרום (4,469). יותר מ 80%  מהנשים נמצאות בגילאי 22-54 כאשר כ- 10% מהנשים הן עד גיל 21.