ביום השואה 2009 ניצולי שואה בארה"ב מצטרפים לתכנית "תיאטרון עדות" של אשל-ג'וינט ישראל.

ביום השואה 2009 ניצולי שואה בארה"ב מצטרפים לתכנית "תיאטרון עדות" של אשל-ג'וינט ישראל.

19/04/2009

בעקבות הצלחה של תיאטרון עדות בישראל, ממחיזים ניצולי השואה את תקופת השואהבשיתוף בני נוער, גוברת ההתעניינות בתוכנית בפדרציות יהודיות בארה"ב ככלי לטיפול בניצולי השואה והנחלת הזיכרון לדורות הבאים.

לפני כמה שבועות נערכה ההצגה הראשונה של תוכנית "תיאטרון עדות" בפדרציה היהודית של בבוקה- רטון פלורידה, לאחר עבודה משותפת של ניצולי שואה ובני נוער בהדרכה של נציגים מאשל- ג'וינט שהגיעו במיוחד מישראל. ההצגה שהעלתה הקבוצה בפני חברי הפדרציה עוררה התרגשות רבה בקהילה היהודית, והתהודה שייצרה הגבירה את העניין של קהילות יהודיות בארה"ב בתוכנית "תיאטרון עדות" כאמצעי לטיפול בניצולי השואה ובעיבוד זכרונות העבר.

תיאטרון עדות הוא סדנה אמנותית הממחיזה את סיפור הישרדותם, הצלתם ותקומתם של ניצולי השואה בשילוב עם תלמידי תיכון. התיאטרון הוא יוזמה של הזוג, ואנשי התיאטרון עירית ועזרא דגן ובניהול מלא של אגודת אשל- ג'וינט ישראל. התוכנית החלה בשנת 2003, כאשר עד היום הפעילה אשל  את התוכנית ב 22 ישובים ברחבי הארץ, וזוהי הפעם הראשונה בה התוכנית פועלת מחוץ לישראל. אשל - האגודה לתכנון ולפיתוח שירותים למען הזקן בישראל, מיסודו של ג'וינט מפעילה את התוכנית בשיתוף עם הרשויות המקומיות, עם מחלקות הרווחה ועם העמותות המקומיות למען הזקן בערים השונות. התוכנית מבוצעת במימון שגויס למטרה זו מועידת התביעות, ממימון הג'וינט ומתורמים שונים.

במסגרת התוכנית מאותרים ומאובחנים זקנים ניצולי שואה ותלמידים המסוגלים לקחת חלק בחוויה רגשית מאתגרת. הקבוצה המתגבשת כותבת חומרים המבוססים על זכרונותיהם של הזקנים מתקופת השואה, כאשר כל זקן בוחר את דרכו שלו לספר את סיפורו בדרך ייחודית לו. במסגרת התהליך התלמידים והניצולים ממחיזים את סיפורי השואה האישיים באמצעים דרמטיים כמו אימפרוביזציה, משחק תפקידים, "תיאטרון-סיפור, "תיאטרון פליי בק" ושימוש בטכניקות פסיכו- דרמטיות.

בשיאו של התהליך הזקנים ובני הנוער יחד מעלים הצגה המבוססת על סיפוריהם של הזקנים בפני קהלים שונים, באמצעים דרמטיים הטעונים בחוויה רגשית עמוקה לכל המשתתפים. התהליך מלווה כולו בהדרכה וייעוץ פסיכולוגי עקבי וצמוד של פסיכולוגית קלינית ומטפלת בדרמה.

באמצעות התוכנית, המשלבת בין דור ניצולי השואה לבין הדור השלישי באמצעות אמנות, מצליחים הניצולים לעבד את חוויות הטראומה מתקופה השואה ובדרך זו גם להנחיל את זיכרון השואה לדור השלישי בצורה מיוחדת וחווייתית, ובאמצעותם גם לציבור הרחב.  בנוסף תורם הפרויקט בצורה ישירה לחיזוק הקשר הבין דורי ודרכו להעברת המסר של שואה, תקומה ותקווה.