חנוכת יד זיכרון לעובדי הג'וינט שנפלו בעת מילוי תפקידם

חנוכת יד זיכרון לעובדי הג'וינט שנפלו בעת מילוי תפקידם

07/06/2009

מנכ"ל הג'וינט העולמי, סטיב שוויגר, יחנוך ביום א', קיר זיכרון אינטרקטיבי להנצחת זכרם של עשרות עובדי הג'וינט שנפלו במסגרת תפקידם בעזרה והצלה של יהודים ברחבי העולם משנת 1920 ועד היום.

קיר הזיכרון של הג'וינט אותו יזם מנכ"ל הג'וינט העולמי, סטיב שוויגר, נועד לכבד ולהוקיר את זכרם של עובדי הג'וינט שנפלו בשירות העם היהודי. תכנת מחשב מיוחדת מתעדת את סיפוריהם של עובדי הג'וינט בעולם מאז תקופת מלחמת העולם הראשונה בה נרצחו שני העובדים הראשונים כאשר נשלחו לסייע ליהודי אירופה, ועד היום. קיר הזיכרון מורכב ממסך ענק ובו שמותיהם של הנופלים ותאריכי נפילתם. באמצעים אינטרקטיביים ניתן לקרוא על סיפור חייהם ופעילותם של הנופלים בג'וינט.

עימנואל רינגלבלום, (1900-1944) ראש מחלקה של הג'וינט בוורשה. רינגלבלום הצטרף לג'וינט בוורשה בשנת 1930 ובשנת 1938 נשלח ע"י הג'וינט לעמוד בראש צוות שהגיש סיוע חירום בזבונשין, שם נקבצו אלפי יהודים-פולנים שגורשו מגרמניה. רינגלבלום פיקח על "ועדי הבתים" והמטבחים בגטו וורשה, שסיפקו ארוחות לאלפים מתושבי הגטו המרוששים. רינגלבלום ובני משפחתו הוסגרו לידי הגרמנים בשנת 1944, כאשר היו בצד ה "ארי" של וורשה. הם נלקחו לכלא ושם נרצחו.

צ'ארלס ג'ורדן, (1908-1967) סגן נשיא ומנהל כללי של הג'וינט, נרצח בפראג ב 1967 ברצח שנותר בלתי מפוענח עד היום. צ'ארלס החל את פעילותו בג'וינט בשנת 1941 כמנהל פעילות הג'וינט באזור הקאריבי, שם סייע לפליטים יהודים בקובה שנמלטו מגרמניה הנאצית. לאחר מלחמת העולם השנייה  עבד בסין ובמזרח הרחוק בטיפול בפליטים יהודים. ג'ורדן קיבל עיטורים בינלאומיים רבים על פעילותו ועבודתו עם פליטים.

אתר ההנצחה לעובדי הג'וינט שנפלו במסגרת תפקידם, יצא לפועל לאחר עבודה מחקרית מאומצת שכללה איסוף מידע על הנופלים מארכיון הג'וינט ומארכיונים שונים בעולם, כמו ארכיון ה ק.ג.ב בנפתח לאחרונה לעיון. עד עתה נאספו פרטי מידע על 43 עובדים שנפלו בעת מילוי תפקידם.

לדברי מנכ"ל הג'וינט העולמי סטיב שוויגר, " עובדי הג'וינט המונצחים בפרויקט זה קיפחו  את חייהם בזמן שקיימו את הפתגם אותו אנו נוהגים לומר לעיתים קרובות בגו'ינט "כל המציל נפש אחת כאילו הציל עולם ומלואו". גם היום עובדי הג'וינט ממשיכים לסייע ולדאוג ליהודים בכל הקהילות היהודיות בעולם".