כך תשמרו על אורך חיים בריא ובטוח של ילדיכם בחופש הגדול

כך תשמרו על אורך חיים בריא ובטוח של ילדיכם בחופש הגדול

29/06/2009

ערב יציאתם של תלמידי בבתי הספר היסודיים לחופש הגדול ועל רקע המשבר הכלכלי, יזמה אשלים-ג'וינט את "המדריך לחופש גדול בריא ובטוח" המאפשר להורים ללא יכולות כלכליות לבלות את החופש הגדול עם ילדיהם באופן פעיל, בריא וזול.

המדריך שיזמה עמותת אשלים- ג'וינט במסגרת תוכנית לקידום בריאות בקרב ילדים ונוער, מיועד בעיקר להורים אשר ידם אינה משגת לשלוח את ילדיהם לקייטנה בקיץ, להתמודד עם תופעות הלוואי השליליות הנלוות לחופש הגדול: שעמום, שעות צפייה ארוכות בטלוויזיה ובמחשב, שעות רבות ללא השגחת מבוגר  ושינויים בהרגלי האכילה והשינה, הגורמים בין היתר למתחים במשפחה.

המדריך, כולל המלצות להתנהגות בריאה בימי החופש הגדול כמו הצעות לתכנון סדר יום בריא ופעיל, תכנון שעות השקמה, קביעת זמני ארוחות משפחתיות, תכנון זמן צפייה בטלוויזיה, בישול ארוחות עם הילדים, הצעות לפעילות גופנית ועוד.   כל הפעיליות המוצעות במדריך מתבצעות במסגרת הביתית, ללא עלויות משמעותיות.

ייחודו של מדריך זה הוא בהתאמתו למאפייניהן של משפחות מעוטות יכולת, אשר אין באפשרותן לממן קייטנות ופעילויות לילדים, ואשר לעיתים מתאפיינות בקשיי התארגנות ובניית סדר יום לילדים במהלך החופש. המדריך מלווה באיורים והסברים המתאימים גם לילדים צעירים, שאינם יודעים קרוא וכתוב. המדריך נכתב באמצעות אנשי חינוך ודיאטנים מעמותת אשלים.

לדברי רמי סולימני, מנכ"ל אשלים- ג'וינט, "תכנון פעילות מראש, הקפדה על כללי בטיחות בסיסיים בנושא תזונה נכונה ובנושא פעילות גופנית, ישמרו על בריאות הילדים, יפיגו מתחים, ויתרמו לאווירה משפחתית רגועה ונעימה . אנחנו באשלים נמשיך לפעול לקידום בריאותם של ילדים במצבי סיכון ובני משפחותיהם".

תוכנית קידום בריאות באשלים-ג'וינט  פועלת מזה כ-9 שנים. דרכי הפעולה של התוכנית רבות ומגוונות ובין היתר הן כוללות, הדרכות ילדים ונוער במסגרות פורמאליות ובלתי פורמאליות, קבוצות הורים, הכשרת צוותים חינוכיים, הערכה ופיתוח והפקה של חומרים מקצועיים.התכנית העירונית מנסה לתת מענה לבעיות שעמן הילדים ומשפחותיהם נאלצים להתמודד, בארבעה תחומים מרכזיים: תזונה, בריאות השן, פעילות גופנית ובטיחות.

אשלים- העמותה לתכנון ולפיתוח שירותים למען ילדים ובני נוער בסיכון מיסודו של ג'וינט ישראל הוקמה במטרה לצמצם את היקף אוכלוסיית הילדים ובני הנוער הנמצאים במצבי סיכון וסכנה ולקדם את איכות חייהם והשתייכותם לחברה. מאז הקמתה לפני כעשור, השקיעה אשלים סכום של למעלה מ 830  מיליון ₪ בפיתוח למעלה מ- 300 תכניות שונות לקידום ילדים ונוער בסיכון. תוכניות אלה  טיפלו בלמעלה מ 85,000 ילדים ובני נוער בסיכון ומשפחותיהם.