סקר לקראת יום הצעירים הבינלאומי

סקר לקראת יום הצעירים הבינלאומי

11/08/2009

לקראת יום הצעירים הבינלאומי שיתקיים מחר (12 באוגוסט), חושף סקר שערך ג'וינט ישראל בקרב מאות צעירים במרכזי הצעירים של הג'וינט, את עמדותיהם בנושאים הבוערים לדור העתיד של מדינת ישראל.

מהסקר עולה כי:

• 77% מהצעירים חושבים כי מדינת ישראל אינה קשובה למצוקות של צעירים בישראל ואינה מסייעת להם במידה מספקת

• 62% מהצעירים חושבים כי הפערים החברתיים בישראל רק יגדלו

• אחד מתוך שלושה צעירים לא בהכרח רואה את עתידם בארץ

יחד עם זאת, 78% מהצעירים חושבים כי לצעירים במדינת ישראל יש יכולת להשפיע על המערכת הפוליטית והחברה בישראל, ו 81% מאמינים כי מצבם החברתי והכלכלי יהיה טוב יותר בעוד 20 שנה

הסקר נערך באמצעות מרכזי הצעירים של ג'וינט ישראל, בקרב 250 צעירים בגילאי 18 עד 35, הפעילים במסגרת 30 מרכזי הצעירים של הג'וינט הפזורים ברחבי הארץ.  עוד עולה מהסקר כי צעירי הפריפריה פסימיים הרבה יותר מצעירים במרכז באשר ליכולתם של צעירים בישראל להשפיע על המערכת הפוליטית והחברה הישראלית 72%  באזור הצפון, 77% באזור הדרום מאמינים כי לצעירים יש יכולת השפעה, לעומת מעל 85% באזור המרכז. בנוסף, רק 17% מהצעירים בצפון ו 18% מהצעירים בדרום חושבים שהמדינה קשובה למצוקות של אזרחים צעירים ומסייעת להם, לעומת 36% מהצעירים במרכז. לעומת זאת, הנושא שסביבו קיימת הסכמה רחבה של צעירים, ללא קשר למקום מגוריהם, הוא השירות בצה"ל. רובם המוחלט של הצעירים (92%) מאמינים כי על כל אזרח ישראלי לשרת בצה"ל או בשירות לאומי כלשהו ולתרום.

בנוגע לעולים החדשים, נמצא כי צעירים שלא נולדו בארץ אופטימיים הרבה יותר בנוגע למצבם של צעירים בחברה הישראלית מאשר הצברים. העולים מאמינים יותר מהותיקים שהמדינה קשובה למצוקות של אזרחים צעירים ומסייעת להם (30% לעומת 19%) ויותר עולים מאמינים כי יש בידיהם יכולת להשפיע על החברה הישראלית (83% לעומת 76%). בנוסף, אחוז נמוך יותר בקרב העולים מאמין כי הפערים בחברה ילכו ויחמירו  ( 52% לעומת כמעט 70%).

מבחינת החלוקה לקבוצות גיל, ניתן לראות כי ישנה פסימיות רבה יותר בנוגע לצמצום הפערים בחברה הישראלית בקבוצת הגיל הגבוהה (30+) כאשר  78% שחושבים שהפערים ילכו ויחריפו, לעומת קבוצת הגיל הצעירה (17-22) 59% . כאשר  87% מקבוצת גילאי 30+ חושבים שהמדינה לא קשובה לאזרחיה הצעירים לעומת רק 76% בגילאי 17-22.

לדברי מנכ"ל ג'וינט ישראל, ארנון מנטבר: " עד שלא תקום בארץ רשות לצעירים, מהווים כיום מרכזי הצעירים את הכתובת היחידה לצעירים בפריפריה. הג'וינט השקיע עד היום סכום של 20 מליון ₪ בבניית מרכזים אלה, ובשנה הקרובה ישקיע סכום נוסף של למעלה משני מליון ₪ בבניית 6 מרכזים נוספים. אנחנו מאמינים כי חיזוק הצעירים בפריפריה מהווה נדבך משמעותי בהשתקעותם בפריפריה בעתיד".

מרכזי הצעירים נותנים מענה לאלפי צעירים, בתחומים שונים של מעורבות חברתית, השכלה, דיור, תעסוקה, שירות צבאי, תרבות, ועוד. למיזם שותפים: מסד קליטה - ג'וינט ישראל,  המשרד לקליטת עלייה,  משרד הביטחון – היחידה להכוונת חיילים משוחררים, משרד הבינוי והשיכון – פרויקט שיקום שכונות ותוכנית "הישגים", משרד החינוך והתרבות, המשרד לפיתוח נגב –גליל, תב"ת, קרן גרוס, קרן גנדיר, קרן גולד ורשויות מקומיות.

יצוין כי מלבד 30 מרכזי הצעירים הפזורים בארץ, אין לצעירים בגילאי 18-35 כתובת רשומה ברמה הלאומית. מרכזי הצעירים  נולדו ע"מ לענות על צורך חברתי אקוטי של צעירים אלה, בהבנה כי החלטות שיתקבלו בתחילת שנות העשרים, ישפיעו באופן ישיר על אופי, איכות והתנהלות החיים בהמשך