חנוכת המרכז לחיים עצמאיים בחיפה

חנוכת המרכז לחיים עצמאיים בחיפה

07/09/2009

 "המרכז לחיים עצמאיים" בחיפה ייחנך ביום חמישי 10.9.09 בהשקעה של כ 500 אלף ₪ לשנה. המרכז מיועד לשרת למעלה מ 1000 אנשים עם מוגבלות בחיפה והצפון.

מרכז חדש לחיים עצמאיים של אנשים עם מוגבלות, המנוהל על ידם ייחנך ביום חמישי בחיפה בהשתתפות שר הרווחה והשירותים החברתיים ח"כ יצחק הרצוג, ראש עיריית חיפה יונה יהבומנהלת היחידה לנכויות ושיקום בג'וינט ישראל, תמרה ברנע. המרכז מופעל על ידי אנשים עם מוגבלות ומשמש כמרכז רב שירותים קהילתי המקדם חיים עצמאיים. המרכז הוא השלישי בישראל (הראשונים הם בירושלים ובבאר שבע).

למרכז שלוש מטרות מרכזיות:

  • לפתח שירותים המאפשרים לאנשים עם נכויות לחיות באופן עצמאי בקהילה
  • לקדם את מעמדם של אנשים עם נכויות בקהילה.
  • לסייע לאנשים עם נכויות במיצוי זכויותיהם ובקבלת שירותים.

המרכז שהוקם ע"י עמותת "אחווה" – איגוד נכי חיפה והצפון בשיתוף ג'וינט ישראל, משרד הרווחה והשירותים החברתיים עיריית חיפה. המרכז מפתח תכניות לקידום חיים עצמאיים בקהילה ופועל נמרצות לשינוי מעמדם של הנכים בעיר חיפה. את המרכז מנהלת דניאלה יקירה, בת 37 נשואה ואם לארבעה ילדים. היא בוגרת תואר שני באוניברסיטת חיפה. בגיל 11 לקתה בוירוס שגרם לנכות פיזית. דניאלה  מתניידת בכיסא גלגלים. דרך סיפורה האישי היא מהווה מודל והשראה לדור חדש של מנהיגי הנכים בישראל.

השירותים המופעלים במרכז: יעוץ עמיתים, קבוצות להורים נכים, קפה אחווה לנכים צעירים, יזמות עסקית, קורסי מחשב למתחילים ולמתקדמים, סדנא להתאמת אביזרי עזר בשיתוף מילב"ת ופעולות נוספות לשיפור איכות חייהם בתחומים נגישות, דיור, הסברה ועוד.

המרכזים לחיים עצמאיים בארץ הוקמו כמענה לצורך מהותי של אנשים עם נכויות להשפיע ולהיות שותפים להחלטות הנוגעות לחייהם ולקדם את יכולתם לחיות באופן עצמאי בקהילה. המרכז בחיפה ישרת אוכלוסיה של למעלה מאלף איש בשנה.

המודל יובא מארה"ב שם פועלים כ – 700 מרכזים לחיים עצמאיים. בישראל הוקמו עד כה שני מרכזים בירושלים ובבאר שבע המרכז בחיפה הוא השלישי כחלק ממהלך ארצי של להקמת שבעה מרכזים ברחבי הארץ.

התכנית תקבל תנופה עם הקמתו השבוע של "מסד נכויות"– שותפות אסטרטגית בין ממשלת ישראל לבין ג'וינט ישראל ולקרן רודרמן לפיתוח שירותים קהילתיים לאנשים עם מוגבלות בקהילה.