אות יקיר הגליל 2009 הוענק לג'וינט ישראל כהוקרה על תרומה משמעותית לחוסנו החברתי של הצפון

אות יקיר הגליל 2009 הוענק לג'וינט ישראל כהוקרה על תרומה משמעותית לחוסנו החברתי של הצפון

14/10/2009

האות הוענק במסגרת ועידת הגליל 2009 , המתקיימת זו השנה הרביעית במעמד נשיא המדינה, שמעון פרס, ראש הממשלה, בנימין נתניהו והשר לפיתוח הנגב  הגליל, סילבן שלום.

"אות יקיר הגליל" הוענק השנה לג'וינט ישראל במסגרת ועידת הגליל שהתקיימה ביום שלישי ב-13 באוקטובר 2009 , בכפר בלום שבגליל העליון. הג'וינט קיבל את האות על תרומתו המשמעותית לחוסנו החברתי של הצפון. מיד לאחר מלחמת לבנון השנייה התגייס ג'וינט ישראל, בעזרת הקהילות היהודיות בתפוצות, להושיט בזמן אמיתי, סיוע ועזרה, וליישם תוכניות הומניטאריות ארוכות טווח למען חוסנם של תושבי הצפון. מאז המלחמה הרחיב הג'וינט והעמיק את שיתופי הפעולה עם הרשויות המקומיות, ארגונים וגופים משמעותיים הנמצאים ופועלים לטובת הצפון.

ארנון מנטבר מנכ"ל ג'וינט ישראל הודה למארגני הועידה על הבחירה והוסיף כי הג'וינט "הג'וינט השקיע בשלוש השנים האחרונות סכום של כ-70 מליון דולר בשיקום החברתי של הגליל על מנת להתחיל שם מהלך של שינוי חברתי, לייצר מקומות תעסוקה, ולעודד את הצעירים להישאר באזור. אני שמח לראות שחלק ניכר מהרשויות המקומיות באזור אכן ממשיכות בפעילויות ומממשות את השותפות איתנו לטווח ארוך, למען התושבים".

ג'וינט ישראל השקיע בפיתוח תכניות חברתיות לטובת השיקום החברתי בצפון סכום של כ- 70 מיליון דולר, תרומת איחוד הקהילות היהודיות של צפון אמריקה. באמצעותם פועל הג'וינט  בכ- 700 תוכניות ב 50 ישוביים שונים ומועצות אזוריות בצפון. בתחום של קידום ילדים ונוער השקיע הג'וינט למעלה מ 20 מליון דולר, בתחום הנכויות למעלה מ 4 מליון דולר, בקידום תחום ההתנדבות והפילנתרופיה כ- 6 מליון דולר, בתחום הזקנים כ- 6 מליון דולר, בתחום שילוב עולים למעלה מ 3 מליון דולר ובתחום התעסוקה כ-10 מליון דולר.

מאז מלחמת לבנון השנייה הקים הג'וינטבשיתוף הממשלה והרשויות המקומיות20  מרכזי צעירים חדשים בצפון המשמשים כתובת והנותנים מענה לאלפי צעירים בתחומים של מעורבות חברתית, השכלה, דיור, תעסוקה, שירות צבאי, תרבות, ועוד, מתוכם 11 מרכזים חדשים הוקמו בשנת 2009. הג'וינט פיתח והקים את התוכנית "מוטב יחדיו" ב 6 ערים נוספות בצפון. "מוטב יחדיו" הינה הסתכלות כוללת על כל הילדים ובני הנוער הגרים בשכונה ודאגה לרווחתם ולהתפתחותם התקינה, באמצעות התגייסות משותפת של אנשי הקהילה ונותני השירותים, תוך השענות על הון אנושי וחברתי קיים, גיוס משאבים וראייה של מגוון הצרכים והמענים הנדרשים.בנוסף הקים הג'וינט 14 שכונות תומכות לזקנים המאפשרות לזקנים להזדקן בסביבתם הטבעית ולקבל סל שירותים חיוניים לביתם כמו אב בית ולחצן מצוקה,9 קהילות תומכות לנכים הקהילות פועלות באופן דומה לקהילות הזקנים אך עם התאמות שבוצעו לאוכלוסיית הנכים. הג'וינט הקים 6 שכונות חדשות בפרויקט משעול המטפלות בסביבות מגורים מרובות בעולים במטרה לפתח אחריות ושיתוף התושבים בחיי הקהילה ויצירת מנגנון של תושבים מובילי שינוי, 8 מרכזים לקידום יזמות עסקית (מט"י) המדריכים צעירים בתחום היזמות העסקית,במטרה לקדם ולחזק עסקים ברשויות מקומיות וליצור מקומות עבודה חדשים. מטי מסייע להקמת עסקים חדשים ולהרחבה של עסקים ומפעלים קיימים בענפי התעשיה, המסחר, השרותים, התיירות,ה-הייטק/ביוטק וכו', 8 רשויות מקדמות תעסוקה המספקות לרשויות המקומיות עקרונות עבודה, כלי עבודה, ורותמת גופים לעשייה משותפת בקידום התעסוקה ברשות. התוכנית נועדה להעלות את נושא התעסוקה לסדר היום הציבורי ברמת ההנהגה והקהילה המקומיות.

בין הערים המרכזיות בהם פועל הג'וינט בצפון נמצאות הערים: עכו עם 50 תוכניות שפועלות בעיר, חיפה עם 49, קריית שמונה עם 44, כרמיאל 43, צפת 35, נצרת 31, מעלות תרשיחא 31, נהריה 29, נצרת עלית 28, קרית ים 28 וטבריה 24.