לראשונה יקימו בגרמניה "בתים חמים" לניצולי שואה ע"פ מודל ישראלי של עמותת אשל- ג'וינט ישראל

לראשונה יקימו בגרמניה "בתים חמים" לניצולי שואה ע"פ מודל ישראלי של עמותת אשל- ג'וינט ישראל

22/10/2009

נציגים מישראל ילמדו כיצד להקים "בתים חמים" לניצולי שואה בגרמניה. לראשונה יקימו בגרמניה "בתים חמים" לניצולי שואה ע"פ מודל ישראלי של עמותת אשל- ג'וינט ישראל.

עמותת אשל מיסודו של ג'וינט תעסוק בהעברת ידע לארגון הגרמני BUNDESVERB)), המספק שירותי תמיכה לניצולי שואה יהודים ולא יהודים, כיצד להקים את מודל ה "בתים חמים" לניצולי השואה בגרמניה. החיבור בין אשל- ג'וינט לארגון נעשה באמצעות קרן גרמנית(Remembrance, Responsibility and Future), הנתמכת ע"י הממשלה הגרמנית, שמטרתה לשמר את המחויבות לנפגעי המשטר הנאצי ע"י קידום זכויות אדם והבנה בין אנשים, שהונה עומד על 5.2 מיליארד ארו.

במסגרת שיתוף הפעולה יקים הארגון את הבית החם הראשון בגרמניה באמצעות הדרכה של עמותת אשל- ג'וינט, וכן יתמוך כספית בהקמתם של עוד 5 בתים חמים בישראל. בנוסף, נציגי הארגון הגרמני ביקרו בקיץ האחרון בישראל והתוודעו לטווח השירותים הזמינים לזקנים ברחבי הארץ שהקימה אשל-ג'וינט ב 40 השנים האחרונות.

המטרה העיקרית של התוכנית "בתים  חמים", מודל אותו אימצה אשל מפעילות הג'וינט בקרב הקהילות היהודיות בברית המועצות לשעבר, היא הקמת קבוצות תמיכה לזקנים וניצולי שואה, שלא השתלבו במסגרות אחרות. התוכנית מאפשרת לזקנים הזדמנות להכיר אנשים נוספים, בני אותה קבוצת גיל ורקע תרבותי דומה, הגרים באזורים סמוכים, ולהשתתף במפגשים חברתיים שבועיים. במסגרת התוכנית נפגשת קבוצה של כ- 15 זקנים בבית קבוע אצל משפחה מארחת. הקבוצה קובעת את הפעילויות המועדפות עליה כמו: הזמנת מרצה אורח, דיונים, מסיבות, צפייהבטלוויזיה או בסרטי וידיאו ופעילויות העשרה חברתיות. התוכנית פועלת גם בקרב זקנים עולים וניצולי השואה, כאשרקיימים היום ברחבי הארץ  198 בתים חמים ב - 116 ישובים.  

אשל- העמותה לתכנון ופיתוח שרותים לזקנים בישראל, מיסודה של ג'וינט ישראל, פיתחה במרוצת 40 שנות קיומה, עשרות שרותים ששינו ברמה הלאומית את מצבה של אוכלוסיית הזקנים בארץ, בסכום של כ- 600 מליון ₪,  כאשר בשנת 2009 בלבד הושקעה סכום נוסף של 140 מליון ₪.

בין השירותים שהקימה אשל: הקמה של 20 בתי אבות וסיוע לשיפור 100 בתי אבות עבור האוכלוסיות החלשות ביותר כולל בחברה הערבית, "בתים חמים" – הקמת 198 בתים חמים ב - 116 ישובים בארץ, פיתוח 225 תוכניות של "קהילה תומכת", ייסוד 130 עמותות מקומיות למען הזקן, פיתוח והפעלת התוכנית "בשיבה טובה" הפועלת ב-30 ישובים ועוד. שירותים אלו  הפכו את ישראל לאחת המדינות המובילות בעולם בשירותים הניתנים לאוכלוסיות זקנות.