כנס התעללות בילדים ובבוגרים עם מוגבלות - איתור ודיווח

כנס התעללות בילדים ובבוגרים עם מוגבלות - איתור ודיווח

21/12/2009

כנס בנושא "אתור אנשים עם מוגבלות המצויים בסיכון להתעללות" חושף כי אלפי ילדים, בני נוער ובוגרים עם מוגבלות החיים בישראל נפגעים מידי שנה מהזנחה ומהתעללות גופנית, רגשית ומינית.

כנס בנושא "איתור אנשים עם מוגבלות המצויים בסיכון להתעללות"יתקיים השבוע, ביום רביעי, 23.12.09, באולם מינץ באוניברסיטת בר-אילן ביוזמת עמותת אשלים- ג'וינט, משרד הרווחה והשירותים החברתיים, משרד החינוך, משרד הבריאות, קרן שלם ועמותת אל"י. הכינוס יעסוק  בתופעת תת-הדיווח של התעללות בבעלי מוגבלות בחברה הישראלית, ובדרכים בהן הורים ואנשי מקצוע יכולים לאתר מקרים וסימנים מחשידים להתעללויות ולהעבירם לטיפולן של הרשויות המתאימות. שר הרווחה, מר יצחק הרצוג, ינאם בפתיחת הכינוס.

בכינוס יציגו הורים ומטפלים סיפורים אישיים של קורבנות ההתעללות. לדוגמא, סיפורה של פ'.

פ', נערה כבת 18 עם פיגור שכלי, עובדת בתעסוקה מוגנת במרחק הליכה מן ההוסטל שבו גרה. פ' נפגעה מינית לאחרונה ע"י בעל חנות מכולת, שם נהגה לעצור בדרכה חזרה מעבודתה. פ' התיידדה עם בעל המכולת וסמכה עליו, והוא בתמורה ניצל את תמימותה ונהג לבצע בה מעשים מגונים. כאשר חשפה פ' את הסיפור בפעם הראשונה בפני אמה של חברתה מההוסטל, פטרה אותה האם, ואמרה לה שהיא ממציאה ושבעל המכולת הוא אדם נחמד מאד. פ' לא התייאשה וסיפרה על האירועים גם למדריכתה בהוסטל, וכך נחשפה מסכת ההתעללות. בעל חנות המכולת נעצר ונחקר וכעת מתנהל נגדו משפט.

לרשויות במדינת ישראל מדווחים רק מעט מאוד מקרים של התעללות בבעלי מוגבלויות, המהווים את קצה הקרחון של בעיה קשה ורחבת היקף. תופעה זו נובעת בין השאר מאחר וישנם חששות רבים של הורים ואנשי מקצוע בדיווח על התעללות כאלה, דבר שבא לידי ביטוי גם במיעוט התביעות המגיעות לבתי המשפט והזוכות להכרעת דין.

עמותת אשלים- ג'וינט פועלת להרחבת האיתור והזיהוי של בעלי מוגבלויות נפגעי התעללות באמצעות העמקת הידע המקצועי הנוגע לאיתור ילדים ונוער בעלי מוגבלויות שעברו התעללות באמצעות הכשרה לגורמים המקצועיים והמטפלים. בנוסף, יזמה אשלים- ג'וינט את הקמתו של המרכז הייעוצי והטיפולי הראשון, הנותן מענה כולל לילדים ובני נוער בעלי מוגבלויות שעברו התעללות. למרכז היכולת לאתר את סוג ההתעללות וסוג הפגיעה ולהתאים לילדים את הטיפול הנכון, במקום אחד.

הכנס "אנשים בעלי מוגבלות המצויים בסיכון להתעללות" יתקיים ביום רביעי, 23 בדצמבר באולם מינץ, באוניברסיטת בר-אילן, בהשתתפות שר הרווחה, יצחק הרצוג, מנכ"ל אשלים, ד"ר רמי סולימני, אנשי מקצוע ומשפחות. -עיתונאים מוזמנים בתיאום מראש!

אשלים- העמותה לתכנון ולפיתוח שירותים למען ילדים ובני נוער בסיכון מיסודו של ג'וינט ישראל, הוקמה במטרה לצמצם את היקף אוכלוסיית הילדים ובני הנוער הנמצאים במצבי סיכון וסכנה ולקדם את איכות חייהם והשתייכותם לחברה. מאז הקמתה לפני כעשור, השקיעה אשלים סכום של למעלה מ 830  מיליון ₪ בפיתוח למעלה מ- 300 תכניות שונות לקידום ילדים ונוער בסיכון. תוכניות אלה  טיפלו בלמעלה מ 85,000 ילדים ובני נוער בסיכון ומשפחותיהם.