ד"ר אבי בקר הוכרז כזוכה פרס סמולר לעיתונאות בנושא יחסי ישראל והתפוצות

ד"ר אבי בקר הוכרז כזוכה פרס סמולר לעיתונאות בנושא יחסי ישראל והתפוצות

27/12/2007

 

הפרס על שם בוריס סמולר, שהיה העורך הראשי של סוכנות הידיעות (JTA) וידיד נאמן לארגון הג'וינט העולמי, יוענק במשרדי הג'וינט בירושלים, ביום ב' ה 31.12.07.

פרס סמולר לעיתונאות בנושא יחסי ישראל והתפוצות יוענק ביום ב' ה 31.12.07 לד"ר אבי בקר על ההישג המתמשך במאמץ להביא את דבר יחסי ישראל והתפוצות אל הקורא הישראלי.

דר' אבי בקר זוכה פרס סמולר לשנת 2006, מגלם בכתיבתו ובעיסוקיו הציבוריים את הקשר העמוק של עם ישראל ומדינת ישראל עם התפוצה היהודית בעולם בימינו.

במהלך הקריירה המקצועית הארוכה שלו, פרסם  וערך דר' בקר מונוגרפיות שהאירו פינות מרתקות בחיי התפוצות. הוא עשה זאת במסגרת תפקידיו בקונגרס היהודי העולמי, ארגון שלימים היה מנהלו הכללי.

כל השנים הללו כותב בקר מידי פעם טור עיתי, לרוב בעיתון "הארץ", המגיב, מפרש, ומאיר סוגיות אקטואליות והתפתחיות מרתקות בחיי העם היהודי, טור בו התפרסמו עשרות ממאמריו.

דר' בקר הוא פרופסור אורח באוניברסיטת ג'ורג'טאון בוושינגטון, ארה"ב. בשנתיים האחרונות עמד בראש התכנית לדיפלומטיה יהודית בביה"ס לממשל ומדיניות שבאוניברסיטת ת"א. דר' בקר כיהן כמזכ"ל הקונגרס היהודי העולמי עד סוף שנת 2003 ובעשרים שנות עבודתו בקונגרס בתפקידים בכירים, עסק בעבודה דיפלומטית עבור קהילות יהודיות ברחבי העולם בתחום המאבק כנגד אנטישמיות, השבת רכוש היהודי מהשואה, הגנה על זכויות יהודים ושיח בין דתי. הוא פרסם שורה של ספרים שכתב וערך בתחום היחסים והבטחון הבינ"ל, מדיניות החוץ של ישראל והעם היהודי. הוא חבר בוועד המנהל של אוניברסיטת בר-אילן, מכללת ויצ"ו לחינוך ועיצוב בחיפה, ודירקטוריון אפריקה-ישראל מלונות והיה חבר בהנהלת יד ושם, ועידת התביעות ושורה של קרנות בינ"ל לרכוש יהודי מהשואה.

* פרס סמולר הניתן ע"י ארגון הג'וינט זו השנה השישית הוא על שמו של בוריס סמולר ז"ל ידיד ישראל, ואיש תקשורת ידוע. הפרס נוסד על ידי משפחתו של בוריס סמולר, שהיה העורך הראשי של סוכנות הידיעות הטלגרפית היהודית והקדיש את כתיבתו המקצועית לסיקור נושאי ישראל-תפוצות. עוד בחייו ייסד סמולר קרן פרסים במסגרת ארגון הג'וינט העולמי לעידוד כתיבה עתונאית בנושא ישראל והתפוצות.

בוריס סמולר האמין כי ידע הוא כוח, ולכן שקד כל חייו על העברת מידע בין היהודים בתפוצות.לבוריס סמולר היה יחס מיוחד לישראל, ולכן הוא הקדיש חלק רב מזמנו ומרצו לחיזוק הקשר בין ישראל והתפוצות.

פרס סמולר בסכום של 2,500$ נועד לעודד עיתונאים בישראל לדווח על הקורה ביהדות העולם, מתוך הכרת חשיבות הנושא.

אשתקד זכה בפרס העיתונאי דניאל בן סימון כתב עיתון "הארץ", שנה קודם לכן זכה יאיר שלג גם הוא כתב "הארץ" ובציון לשבח זכו הג'רוזלם רפורט ואליהו בן און עם תכניתו "הקשר הישראלי" בקול ישראל. לפניהם זכו אליהו סלפטר מעיתון "הארץ" ביחד עם מיכה אודנהיימר מהירחון ג'רוזלם ריפורט, ובשנה הראשונה לפרס זכה אריה או'סליבן מעתון הג'רוזלם ריפורט.

ופטי הפרס השנה היו, אמיר שביב ורלף גולדמן מהג'וינט העולמי.