במקום חופשת חגים - צובעים בצפון מקלטים

במקום חופשת חגים - צובעים בצפון מקלטים

09/01/2008

20 סטודנטים יהודים מאוניברסיטאות מובילות בניו יורק בחרו לבלות את חופשת החורף של הסמסטר בפעילות התנדבותית למען הקהילה בצפון הארץ.

ג'וינט ישראל ארח השבוע משלחת של 20 סטודנטים יהודים פעילים מאוניברסיטאות מובילות בניו-יורק לתוכנית התנדבות בעיר עכו, בשכונות האשל והאורן. זו השנה השניה ברציפות במהלכה, בזמן חופשת סמסטר החורף, מגיעה לצפון משלחת של סטודנטים שבחרה לבלות את חופשת החורף, במקום בסקי או שייט תענוגות הפעילות למען הקהילה בישראל.

הביקור, אשר נערך השבוע,  ע"י אגף שילוב עולים בג'וינט ישראל (3-10.1), שם דגש על עשייה חברתית תוך פעילות (פיזית וחברתית)  של הסטודנטים בשטח. הביקור  מתמקד השנה בתכנית "משעול" בעכו ובמהלכו עסקו הסטודנטים בשיפוץ, צביעה ואבזור מקלטים במתחם משעול, זאת  מתוך רצון של הסטודנטים לסייע ולתרום לקהילה.

בנוסף השתתפו הסטודנטים בפעילות ההתנדבותית במתחם ובפעילות החברתית יחד עם צעירים מ"מרכז הצעירים" בעכו, עם קשישים, נוער, מתנדבי אקי"ם וקבוצה רב תרבותית (עולות ותיקות וערביות  של  נשים מבשלות). 

תוכנית ההתנדבות נועדה לאפשר לסטודנטים יהודיים לחוות מקרוב אתגרים העומדים בפני אוכלוסיות עולים חלשות וללמוד על תפקיד הג'וינט במתן מענה לצרכים אלו וכן לאפשר לסטודנטים לסיים פרויקט נדרש בישראל. היא כוללת התנדבות פיזית – צביעת מקלטים, התנדבות קהילתית – סיוע בלימודי אנגלית, ארגון פעולות חברתיות במתנ"סים ובמועדוני ילדים, נשים וקשישים. בניית קשר משמעותי עם צעירים בני גילם – פגישות עם סטודנטים פעילים במרכזי צעירים בצפון לשיחה, למבצע התנדבות משותף וכן פגישה עם עמיתיהם מבית הילל באוניברסיטת חיפה. פעילות חינוך ותרבות – הערבים הוקדשו להכרת העיר עכו על אוכלוסיותיה השונות ולחוויות תרבותיות שונות.  קשר משמעותי עם ג'וינט ישראל – הסטודנטים פעלו במסגרת תוכניות של ג'וינט ישראל ולוו ע"י איש קשר מטעם הארגון. כל פעילותם תעשה בהקשר של העשייה החברתית של הג'וינט בשכונות השונות. הקונטקסט לעשייה יודגש ויוסבר ע"י המדריכים והנציגים המקומיים. תהליך "אימוץ" רעיון הקשור באחד הפרויקטים והתגייסות עבורו עם שובם לארה"ב.

הסטודנטים שהשתתפו בתכנית אמרו לקראת סיומה, כי חלקם היו פעמים רבות בישראל, אולם לראשונה הם ראו "ישראל אחרת", פגשו אנשים, חוו מקרוב את החיים בישראל, עובדה שמקשרת אותם לכאן רגשית ומייצרת אצלם מחוייבות.

דני פינס, מנהל האגף לשילוב עולים וצעירים בג'וינט ישראל: "חשוב לנו להתחיל את הקשר עם המנהיגות העתידית של הקהילה היהודית בצפון אמריקה, כבר בתחילת דרכם כאנשים בוגרים, לחשוף אותם לסוגיות חברתיות בישראל וליכולות שלהם להיות מעורבים".