העיתונות האיראנית מסקרת את בובת "חיבוקי" הישראלית

העיתונות האיראנית מסקרת את בובת "חיבוקי" הישראלית

23/01/2008

"בובת "חיבוקי", פטנט ישראלי לטיפול בטראומה של ילדים במצבי מלחמה, חולקה ע"י אשלים-ג'וינט לכ-8500 ילדים בישובי הצפון, שדרות ועוטף עזה. המחקר, ביזמת אנשי המקצוע בג'וינט ישראל, נערך על ידי פרופ' אבי שדה מאוני' ת"א, והשבוע אפילו העיתונות האיראנית פרסמה את המחקר והפטנט המוצלח. .

בובת "חיבוקי" - המחבקת בזרועותיה הארוכות את הילדים ונצמדת אליהם, חולקה עד כה  ללמעלה מ- 8500 ילדים בגילאי הגן בישובי הצפון, שדרות ועוטף עזה, במסגרת התערבות טיפולית של אשלים–ג'וינט. הבובה "חיבוקי" היא פרי מחקר שנערך ע"י פרופ' אבי שדה מאוני' ת"א, המוכיח ירידה דרמטית תוך תקופת זמן מאד קצרה בסממני הלחץ והמצוקה אצל ילדים שנחשפו להתערבות הטיפולית של בובת "חיבוקי" במהלך המלחמה וכן בעוטף עזה.

"חיבוקי",בובת כלבלב רכה וארוכת זרועות, נולד במלחמת לבנון השנייה בחוף ניצנים, והוא בעצם תכנית התערבות פסיכולוגית ארוכת טווח שמסייעת לילדים בגיל הגן להתמודד עם הפחד והמצוקה שהם חוו מבלי שהילדים הפכו ל"מתויגים" כבעייתיים. ההתערבות היא מיידית, כך גם ההכשרה והתדרוך לצוות הגננות  ולהורים פשוטה וטבעית.

המחקר פורסם באחרונה בכתב עת מקצועי ובמפתיע פורסם השבוע ב"טהרן טיימס" באיראן.

הענקת הבובה לילדים נערכת כטקס אמיתי בסופו הילדים בעצם אומרים שהם "רוצים לעזור לחיבוקי כדי שלא יהיה עצוב". כך בעצם עוברת האחריות על הטיפול בחיבוקי אל הילדים., הילדים משליכים על הבובה את תחושותיהם, תוך שינוי התפיסה של הילד שנמצא במצוקה נפשית, כאחראי ומטפל במצוקה של בובת "חיבוקי" שניתנה לו במתנה. הילד מטפל בבובה, מזדהה איתה ובעקיפין מטפל בעצמו, בעזרת הוריו וצוות הגננות שמייעצים לו איך להתמודד. העבודה עם חיבוקי מאפשרת למעשה איתור ילדים הזקוקים לטיפול נוסף ואלה עוברים לטיפול באמצעות תראפיה באמנות.

הרעיון של התערבות טיפולית הוא פיתוח משותף של אשלים- ג'וינט, העמותה לתכנון ופיתוח שירותים לילדים ובני נוער בסיכון  מיסודו של ג'וינט ישראל והממשלה, השירות הפסיכולוגי של משרד החינוך והחוג לפסיכולוגיה של אוניברסיטת תל אביב,.

הפרויקט אשר מונה היום כ 8500 ילדים שעברו טראומה, רובם בצפון הארץ וחלקם בשדרות ועוטף עזה ממומן כולו בכספי החירום שנתרמו על ידי יהדות צפון אמריקה(UJC).

אילו פס היצור של בית החרושת של RUSS and BERR היה עומד בקצב הביקוש של הפרויקט, ניתן היה לסייע לכמות הרבה יותר גדולה של ילדים. כרגע, כל הזמנה לוקחת  שלושה חדשים ובישראל ממתינים בקוצר רוח לאלפי בובות חיבוקי חדשות.

באחרונה הוחלט בעמותת אשלים "למכור" את הרעיון כפטנט לקהילה הטיפולית הבינ"ל. המחקר שליווה את הטיפול פורסם בימים אלה בכתב עת מדעי בינלאומי והשבוע כאמור פרסמו אותו אפילו האיראנים.למעוניינים הנה הקישור ללינק:

http://www.tehrantimes.com/Index_view.asp?code=161133