רלף גולדמן, נשיא הכבוד של הג'וינט, ידליק הערב את אחת מ 12 המשואות, בטקס הדלקת המשואות לרגל יובל ה 60 למדינה

רלף גולדמן, נשיא הכבוד של הג'וינט, ידליק הערב את אחת מ 12 המשואות, בטקס הדלקת המשואות לרגל יובל ה 60 למדינה

27/03/2008

רלף גולדמן, נשיא הכבוד של הג'וינט, ידליק הערב את אחת מבין 12 המשואות בטכס הדלקת המשואות לרגל יובל ה 60 למדינה.

רלף הוא דמות המייצגת את 60 שנות העשייה החברתית והתרבותית בישראל. קורות חייו הכרוכים באלה של העם היהודי עוברים כחוט השני בתקופה שלפני הקמת המדינה, בתהליך הקמתה ובחיזוק החברה לאחר הקמתה. רלף (רפאל) גולדמן בן 93 לשעבר מנכ"ל הג'וינט העולמי ומייסד ג'וינט ישראל בן חנה יוכבד ומרדכי מאיר גולדמן, אב לשלושה, סב לשישה נכדים וסבא רבא לארבעה נינים.

רלף מהווה נשיא כבוד של ארגון הג'וינט העולמי , חי בירושלים ומגיע מידי יום לעבודתו ההתנדבותית במשרדי ג'וינט ישראל. למרות גילו הוא צעיר ברוחו, נמרץ, רהוט ורלוונטי. מצוייד תמיד  בג'קט, עניבת פפיון ומחשב כף יד באמצעותו  הוא תמיד "בעניינים".

רלף היה ונשאר ממנהיגיה הבולטים של הקהילה היהודית בארה"ב ובעולם כולו.תרומתו למדינת ישראל החלה עוד בטרם הקמת המדינה כאשר עסק עם טדי קולק בסיוע לפעילות הרכש של ה"הגנה" בארה"ב. בשנים 1957-1953פעל במשרד ראש הממשלה כמתאם לפעילות הסיוע מטעם ממשלת ארה"ב ומוסדות האו"ם. בשנים אלה היה בין היתר עוזרו של בן גוריון, אותו הוא מעריץ עד היום.

רלף הוא איש של חזון והוא מונע מתחושת שליחות להמשיך ולפתח את התחום החברתי ולהמשיך בעשייה למען עם ישראל. במסגרת פעילותו בארגון הג'וינט העולמי ניצח מר גולדמן על הפעילות ההומניטרית הענפה למען יהודי העולם וביסס את נוכחות הארגון במזרח אירופה, בבריה"מ ובאתיופיה.

בישראל היה מייסדו של "ג'וינט ישראל"(חתן פרס ישראל לשנת 2007) וזה שיזם  להעביר את מקום מושבו מת"א לירושלים. בין היתר, עסק בהשרשת רעיון המרכזים הקהילתיים ומאוחר יותר הקמת החברה למתנ"סים, בקבלת מענק ראשוני להקמת מוזיאון ישראל, בהקמת קרן החינוך הישראלית שהקימה גני ילדים, בתי ספר על יסודיים בפריפריה, מרכזים קהילתיים,ספריות ועסקה בהכשרת כח אדם לעבודה קהילתית עם הגיל הרך .

היה ממייסדי את המרכז לחקר מדיניות חברתית ע"ש טאוב, את מכון ברוקדייל של הג'וינט וכן עסק בפיתוחה של רשת תכניות סיוע ענפה למען קשישים, ילדים בסיכון, עולים ואוכלוסיות עם צרכים מיוחדים.

בתחום התרבות – גולדמן הוא ממקימי קרן ירושלים, ממגייסי הכספים להקמת מוזיאון ישראל, היה חבר ההנהלה הציבורית של הבימה, ממגייסי הכספים להקמת להקת המחול בת שבע, כמנכ"ל קרן התרבות אמריקה ישראל- פעל למען הגעתה של התזמורת הפילהרמונית הישראלית להופעות בינ"ל, כמו גם להקת המחול עינבל – שהגיעו בסיועו לארה"ב על מנת לשחק בסרט הוליוודי וכך זכו לחשיפה בינ"ל נוספת.

רלף הוא אב שכול, בנו דוד בן רפאל נהרג בפיגוע בשגרירות ישראל בארגנטינה בשנת 1992.