תערוכת "העץ שלנו" תערוכת יצירות של ילדים אשר לקחו חלק בתכניות שיקום הגליל ועוטף עזה

תערוכת "העץ שלנו" תערוכת יצירות של ילדים אשר לקחו חלק בתכניות שיקום הגליל ועוטף עזה

02/07/2008

בהפנינג בהשתתפות 1000 ילדי קו העימות, תערוך אשלים-ג'וינט את תערוכת "העץ שלנו" תערוכת יצירות של  ילדים אשר לקחו חלק בתכניות  שיקום הגליל ועוטף עזה. במלאות שנתיים למלחמת לבנון השנייה, מחבקת אשלים- ג'וינט את ילדי הצפון, שדרות ועוטף עזה ועורכת עבורם הפנינג אומניות במרכז גולדה בתל אביב.

בפרוץ מלחמת לבנון השנייה לפני שנתיים, נרתמה עמותת אשלים ג'וינט לסייע לילדי האזור ובאמצעות כספי חירום אותם גייס איחוד הקהילות היהודיות בצפון אמריקה (UJC) פותחו מגוון תוכניות תמיכה בבתי ספר ובקהילה. בזכותן של תוכניות אלו זכו בשנתיים האחרונות כ 50,000  ילדים ובני נוער לתמיכה ומענה רגשי כשהתוכנית שפעלה בתחילה בקרב ילדי הצפון יושמה בהמשך גם בשדרות ובעוטף עזה. כחלק מהטיפול הופצו לילדים ולמשפחותיהם  1000 מודלים של עצים (המייצגים צמיחה התחדשות וחיבור שורשי) אשר היוו כר לביטוי אישי של הקשים מחד והכוחות מאידך. השימוש בכלים אומנתיים מהווה דרך התמודדות  עם הקשיים והפחד שבחיי היומיום. מחקר הערכה שנערך ע"י אוניברסיטת ת"א העלה כי שימוש בכלים אמנתיים  אכן אפקטיבי בטווח הקצר וזאת בשל העובדה שהילדים יכולים לבטא את חרדותיהם ולקבל לגיטימציה לרגשותיהם.

עם הצלחת התוכנית בה הושקעו כ 16  מליון דולר בצפון, המשיכה אשלים ג'וינט ויישמה אותה גם בישובי עוטף עזה ושדרות.

מעניין במיוחד לחזות בעבודותיהם של ילדים אלו. התבוננות ביצירותיהם פותחת צוהר לעולמם האישי ודרכי התמודדותם האמיצה עם חרדות הקסאמים. הציור על דגמי העצים מאפשר להם לחשוף פחד וכאוס מחד, ומאידך לבטא אף סימנים מרגשים לכח, יכולת ואופטימיות.

ביום ה', 3.7.08, ל' בסיון ,תקיים אשלים ג'וינט, הפנינג חגיגי עבור 1000 ילדי התוכניות בצפון ובעוטף עזה ובו תוצג בתיאטרון הקאמרי  בתל אביב תערוכת העצים אותם יצרו.

הילדים בני מגזרים שונים בהם ערבים ויהודים, עולים וילידי הארץ יפגשו במרכז לארוע מרגש וחוויתי. עבור חלקם יהיה זה ביקורם הראשון בתל אביב.

להלן דוגמא לביטוי האישי שעל אחד העצים:

העץ צויר על ידי כיתות ב, וג' בבית הספר"גיל-רבין" בשדרות

זאת במסגרת פעילותם בתכנית שנקראת "חדרי שלוה".בחדרים אלו, אשר עוצבו בסגנון "שאנטי" הילדים נרגעים. הם מגיעים לחדרים בקבוצות קטנות ובאמצעות טיפול באמנות, במוסיקה ובבעלי חיים הם "מאווררים" את רגשותיהם, ומקבלים לגיטימציה לתחושות. בעץ המדובר, הדביקו הילדים כרקע כותרות ותמונות של עיתונים ארציים ומקומיים המתארים את נפילות הקאסמים, בניהן כתב כל ילד משפט שמתאר את שהוא מרגיש. להלן המשפטים שנכתבו על עץ זה:

מפחיד מאד מאד!!!

אני רוצה לעבור בית

שדרות תישאר בריאה ולא מופקרת

שדרות היא עיר רפאים אבל למרות הקסאם שדרות תישאר בריאה

שדרות תמיד תישאר לי בלב

לפעמים הקסאם עובר מעל הבית שלנו

צבע אדום מפריע לשדרות

אני מרגישה לא טוב מהקסאמים

אנחנו מתים!

שלא יהיו קסאמים

לי קוראים לידור אני יודעת מה זה קסאם, פעם נפל לנו קסאם בבית