מפגש חשיבה בנושא הצעירים בישראל שאירח נשיא המדינה

מפגש חשיבה בנושא הצעירים בישראל שאירח נשיא המדינה

09/07/2008

במפגש חשיבה ראשון בארץ בנושא הצעירים בישראל שהתקיים היום (9.7) בבית הנשיא בירושלים, בהשתתפות נשיא המדינה,  מנכ"ל ג'וינט ישראל,  ח"כים, מנכ"לי משרדי ממשלה וצעירים פעילים הוסכם על ידי כל הגורמים על קידום מהלך להקמת רשות ממלכתית לאומית  לצעירים. נשיא המדינה שמעון פרס קרא לצעירים להעז בכל תחומי החיים, לייצר סדר יום חדש ולהוביל גם בפוליטיקה, גם במדע וגם בתרומה לחברה: "אם אתם תובילו, המדינה תצטרף אליכם". במסגרת המפגש אמר מנכ"ל ג'וינט ישראל ארנון מנטבר, כי "מהיום הזה צריכה לצאת קריאה להקמת תנועה גדולה של מרכזי צעירים, שתוביל את נושא הצעירים קדימה, על מנת שיקחו אחריות חברתית לטובת הצעירים עצמם והחברה כולה".

מפגש החשיבה שאירח נשיא המדינה שמעון פרס במשכנו, עסק בחשיבות הלאומית של קידום צעירים בישראל, ובצורך במענה לאומי מערכתי כולל לאוכלוסייה זו ע"י הקמת רשות לצעירים. במסגרת היום הציגו צעירים  את חלומם ואת חזונם האישי כצעירים בישראל, בהבנה כי עתיד המדינה מונח על כתפי הצעירים וישנו צורך לשים את הנושא על סדר היום הציבורי. בנוסף התקיים פאנל מנכ"לים של משרדי הממשלה שעסק בשאלת אחריות המדינה כלפי אוכלוסיית הצעירים, בהכרה בתרומה ובחשיבות של מרכזי הצעירים כמניעי ומובילי התחום, וכמשאב מרכזי לטיפול בצעירים במדינת ישראל.

מתוך הדיונים עלה כי כיום, למעט 22 מרכזי הצעירים הפועלים בארץ ברשויות המקומיות , בהם השקיע הג'וינט במהלך שלוש השנים האחרונות יותר מ-5 מליון דולר,  אין לצעירים בגילאי 18-35 כתובת רשומה ברמה הלאומית. מרכזי הצעירים  נולדו ע"מ לענות על צורך חברתי אקוטי של צעירים בגילאי 18-35, בהבנה כי החלטות שיתקבלו בתחילת שנות העשרים, ישפיעו באופן ישיר על אופי, איכות והתנהלות החיים בהמשך. נמצא כי צעירים רבים חסרים את הכלים והמיומנויות לצלוח תקופה זו וכי חסר מענה כולל ומקיף לסוגיות אלו. במציאות זו הפערים החברתיים הולכים ומתרחבים. אוכלוסיית היעד של מרכזי הצעירים הם כלל הצעירים במדינת ישראל  הניצבים בצומת של החלטות, בדגש מיוחד על:צעירים עולים, חיילים משוחררים, צעירים שנשרו או נדחו משרות צבאי, צעירים חסרי עורף משפחתי וחברתי, צעירים מובטלים, סטודנטיםוצעירים החיים בפריפריה הגיאוגרפית והחברתית של מדינת ישראל.

מרכזי הצעירים הינו  מיזם שצמח מתוך מסד קליטה, אגף שילוב עולים בג'וינט ישראל ומהווה שותפות נדירה וחזקה  בין משרדי ממשלה  וקרנות לטובת אוכלוסיית הצעירים של מדינת ישראל. למיזם שותפים: המשרד לקליטת עלייה,  משרד הביטחון – היחידה להכוונת חיילים משוחררים, משרד הבינוי והשיכון – פרויקט שיקום שכונות ותוכנית "הישגים", משרד החינוך והתרבות, והמשרד לפיתוח נגב –גליל, תב"ת, קרן גרוס, קרן גנדיר, קרן גולד, ועמותת דרומה.

במפגש אמר חבר הכנסת סילבן שלום כי "כאחד מיוזמי כנס ישראל לצעירים, המטרה של היום היא לקדם הקמת רשות לאומית לצעירים שתרכז את המשאבים, הצרכים, היעדים, המטרות והתקציבים עבור אוכלוסיה זו תחת קורות גג אחת, ותהווה סמכות בלעדית ואופרטיבית לתחומי תעסוקה, השכלה, נישואים, מילואים ותמיכה במשפחות צעירות. יש להעלות את נושא זכויות הצעירים למרכז העשיה לסדר היום של הכנסת, הממשלה והחברה בישראל, כדי לתת מענה ראוי לצרכי הצעירים ולשלבם באופן מיטבי בחברה הישראלית." מנחם וגשל, משנה למנכ"ל משרד הרווחה אמר כי "כגודל הסיכוי של צעירים חסרי עורף משפחתי להצליח, כך גם גודל הסיכון לגבי האפשרות להתדרדר. אי לכך, משרד הרווחה תומך באיגום משאבים וביצירת רצף שירותים יחודי עבור אוכלוסיה זו". מנכ"ל משרד הקליטה , ארז חלפון ציין כי "הצורך במתן מענה מערכתי לאוכלוסיית הצעירים בישראל, מתחדד כאשר מדובר בצעירים העולים. בישראל נמצאים היום כ-270 אלף צעירים עולים אשר מתמודדים עם תהליכי קליטה ואתגרי השתלבות תעסוקתית וחברתית, בנוסף להתמודדותם עם התהליכים המורכבים הכרוכים בניהול חיים בוגרים.   משרד הקליטה יזם את פתיחתו של מרכז הצעירים הראשון בארץ ואנו שמחים על הפיכתו למודל ישראלי כולל. המשרד מממן רכזים מיוחדים דוברי שפות בכל מרכזי הצעירים,מפעיל  תוכניות קליטה ייחודיות  לצעירים העולים בתחומי ההשכלה, התעסוקה ומתעתד להפוך את מנהל לסטודנטים עולים למנהל לצעירים עולים לריכוז קליטתם".