מזנקים לצפון במסגרת פרויקט זינוק בעליה

מזנקים לצפון במסגרת פרויקט זינוק בעליה

12/08/2008

כ-450 בני נוער, עולים מארצות הקווקז ומאתיופיה המעומדים לשירות צבאי, ייצאו השבוע למסע "מזנקים לצפון" הנועד להכינם לשירות משמעותי בצה"ל. המסע מתקיים כאירוע השיא של  התוכנית  "זינוק בעלייה"- לקידום השילוב של עולים יוצאי קווקז ואתיופיה בחברה הישראלית.

המסע "מזנקים לצפון" ייצא ביום ראשון (8\17) ויימשך שלושה ימים. במהלך המסע יבקרו בני נוער, עולים מקווקז ואתיופיה בגילאי 17-18, באתרי מורשת והיסטוריה בצפון הארץ, בתצפיות לאורך הגבול הלבנוני והסורי, בסיורים בטבע, ילמדו על מורשת צה"ל, הקמת מדינת ישראל ועוד. שיאו של המסע יתקיים ביום שני 18/08/08 בחוף דוגית שם ייערך טקס המסע בהשתתפות שרת החינוך הגב' יולי תמיר והנציגים השותפים.

תוכנית המסע נועדה לחשוף את הנערים העולים הנמצאים בתקופת טרום הגיוס, לערכים ולמורשת צה"ל תוך כדי חיבור לנופי לארץ. המסע משמש כאמצעי  להגברת המוטיבציה לשירות משמעותי בצה"ל במסגרת התוכנית "זינוק בעלייה" לה שותפים  צה"ל, משרד החינוך, המשרד לקליטת העלייה, המוסד לביטוח לאומי, ג'וינט ישראל ועמותת אלומה.

תוכנית "זינוק בעלייה" הנה מודל לקידום ושילוב מיטבי של עולים  יוצאי קווקז ואתיופיה בחברה הישראלית ע"י שיפור ההכנה לגיוס, ליווי במהלך השירות והכנה לקראת שחרור בשיתוף פעולה עם גורמי צה"ל השונים, תוך התערבות במרחב  המשפחתי  - קהילתי – ישובי. המודל נשען על ההכרה בחשיבות השירות בצה"ל ובהיותו כרטיס כניסה לחברה הישראלית. מיצוי יכולתו האישית של העולה בתקופת השירות הצבאי ייצור בסיס להשתלבותו המוצלחת בחברה עם שחרורו מהצבא.

סיפורו של ב' הוא דוגמא טובה לכך: ב' הוא חייל בן הקהילה האתיופית, שגדל בשכונה רווית פשע, שרוב בני הנוער בה אינם מתגייסים, ושמספר בעלי התיקים הפליליים בה גבוה. ב' פגש את רכזת "זינוק בעלייה" וסיפר לה על רצונו להתגייס ליחידה קרבית. בכל מפגש ביניהם בלט המאבק הפנימי שהתחולל בנפשו של ב', בין רצונו להתגייס לבין עמדתם המוצהרת של החבר'ה. ב' אמר לרכזת כי הוא יודע שזו הדרך היחידה שלו לצאת מהשכונה, ואולי אפילו להצליח להסתדר בחיים. לאחר שיחות ולא מעט התלבטויות הם כתבו יחד מכתב ללשכת הגיוס, ולבקשתו של ב' הוא שובץ לשרת בחטיבת גבעתי, ולאחרונה לחם גם במלחמת לבנון השנייה.

דני פינס, מנהל אגף שילוב עולים בג'וינט ישראל: מבחינתם של העולים, לשירות הצבאי יש תפקיד עיקרי וחשוב בתהליך עיצוב אישיותם ולאומיותם החדשה.  בני משפחותיהם של עולים שסיימו שירות צבאי חשוב ומספק מדווחים על תרומתו להם בכמה מישורים: שיפור השליטה בשפה העברית, העמקת הקשר עם סמלים ישראלים ויהודיים, הרחבת מעגל הקשרים האישיים, חיזוק רגש השייכות ורכישת חוויות מכוננות של הצלחה.

תוכנית "זינוק בעלייה" פועלת כיום ב 19 מוקדים הנמצאים ב 17 ישובים שונים בארץ. במרכז התוכנית עומדים רכזי "זינוק בעלייה" שהם בני הקהילות ששירתו בתפקידים משמעותיים בצה"ל, בעלי תואר ראשון הפועלים כל אחד ביישוב מגוריו עם בני הנוער והחיילים בשירות.