קורס טבחות ייחודי המיועד לאנשים המתמודדים עם בעיות נפשיות

קורס טבחות ייחודי המיועד לאנשים המתמודדים עם בעיות נפשיות

04/11/2008

"מעול אנושי להון אנושי": השבוע נפתח בבית הספר דו גורמה בחיפה קורס טבחות ייחודי המיועד להכשיר אנשים המתמודדים עם בעיות נפשיות למקצוע הטבחות, ולישמם במקומות עבודה מתאימים.

קורס הטבחות במסגרת התוכנית "מעול אנושי להון אנושי"מיועד למשתקמי בריאות הנפש בגילאי 24-45 שרוצים ומסוגלים להתמיד בהכשרה ולהשתלב בעולם העבודה. מטרת התוכנית הינה לשלב אוכלוסייה זו במעגל העבודה באמצעות איתור מעסיקים הזקוקים לידיים עובדות בתחומים שונים כמו טבחות, והכשרה של המשתתפים במסגרת איכותית ומצומצמת לעבודה בתחום.

הקורס כולל תכנים שנבנו יחד עם מעסיקים פוטנציאלים, המשלבים לימודיים תיאורטיים ברמה גבוהה לצד התנסות מעשית במקום עבודה כבר בשלבים הראשונים של הקורס. בנוסף הקורס שם דגש על בניית זהות של עובד מקצועי והקניית הרגלי עבודה, פיתוח של יכולות מקצועיות ורכישת השכלה תוך כדי עבודה מעשית.

לאחר הקורס ועמידה במבחני הסיום מלווים המשתתפים להשמה במקומות עבודה בשוק הפתוח במקצוע הנרכש. התוכנית פועלת בפריסה ארצית לפי צרכי המעסיקים.

בישול כאמצעי יחודי לשילובם של נכי נפש בישראל בשוק העבודה ובחברה הישראלית מצליח לחזק את תחושת הערכה העצמית של משתקמי בריאות הנפש ובמקביל להעניק להם את ההכשרה המקצועית והחברתית הנדרשת לשם השתלבות בשוק התעסוקה ובחברה הישראלית, ובכלל כדרך להעצמה אישית של פרטים מתוך אוכלוסיה שמתקשה לתפקד ולהשתלב בחברה.

הקורס הוא פרי של שיתוף פעולה בין תב"ת- ג'וינט ישראל, משרד הבריאות וחברת "אשנב", בשיתוף הביטוח הלאומי ומשרד התמ"ת. התוכנית הנלמדת היא מוכרת לצורך תעודה ברמה מקצועית גבוהה, הכוללת את הנגשת החומר הנלמד והתרגול המעשי לאנשים המתמודדים עם בעיות נפשיות. את הקורסים מפתח ומוביל צוות חברת "אשנב", שעומדים מאחורי החשיבה המקצועית. בית הספר דן גורמה שבו כבר התקיים פיילוט מוצלח הסכים להיכנס לקורס הנוכחי מתוך אמונה ביכולת הצוות המקצועי והסטודנטים.  את הקורס מלווה מפקח מטעם משרד התמ"ת וצוות מיומן.

בשנתיים האחרונות נפתחו 5 קורסים בתחום הטבחות בערים: טבריה, אשקלון, חיפה, הרצליה ועמק חפר. שיעורי ההשמה בסוף הקורסים היו כ-70%, כאשר שביעות הרצון של המשתתפים גבוהה וכן של המעסיקים.