300 נערים ונערות נציגי תכנית "מצוינות" של ג'וינט ישראל ישתתפו בכנס הארצי הראשון של התכנית

300 נערים ונערות נציגי תכנית "מצוינות" של ג'וינט ישראל ישתתפו בכנס הארצי הראשון של התכנית

25/11/2008

למעלה מ 1000 נערים ונערות משתתפים מזה שנתיים בתכנית המצויינות של ג'וינט ישראל.  התכנית מאתרת ילדים ונוער החיים בפריפריה החברתית של מדינת ישראל שלהם הישגים, יכולות ופוטנציאל למצוינות, בעיקר בתחומי המדעים והאומנויות, ומקדמת  לידי מימוש כישוריהם ויכולותיהם הייחודיים באמצעות יצירת מסגרות איכותיות ויוקרתיות בשותפות עם גופים מקצועיים ומוסדות אקדמיים  מהמובילים בארץ בתחומם תוך גיבוש ויישום ראייה יישובית כוללת המאפשרת קידום ערכי מצוינות וטיפוח מצטיינים.

נקודת המוצא של התוכנית היא כי בקרב ילדים ובני נוער רבים קיים פוטנציאל הצטיינות בתחום כלשהו, אלא שפערי ההזדמנויות והשונות התרבותית, עלולים להוביל לכך שילדים בעלי כישורים גבוהים, יתפקדו הרבה מתחת לפוטנציאל האישי שלהם ויתקשו לקבל מענה לצורכיהם- הקוגנטיבים, הרגשיים והחברתיים.

מצוינות= מכלול ההתנהגויות והפעולות החותרות להשתפרות מתמדת ומאפשרות מיצוי הפוטנציאל.

לפיתוח והפעלת התכנית חברו לג'וינט ישראל משרד החינוך, משרד הקליטה, גופים ומוסדות מובילים בישראל בתחומים השונים, והרשויות השונות - והשקיעו במשותף סכום של 2.3 מיליון ₪ בכל שנה.

בתחום המדעים – העמותה למצוינות בחינוך ואורט ישראל

בתחום האומנויות – האקדמיה לאומנות ועיצוב, בצלאל, המכון לאומנויות במכללת תל-חי , תאטרון אורנה פורת לילדים ונוער, עמותת מתא"ן artSולהקת בת שבע.

השותפות בין הג'וינט לגופים השונים , היא שמאפשרת יזום ופיתוח של מענים יחודיים, ברמה אקדמית גבוהה המותאמת לאוכלוסיות היעד.

במסגרת התוכנית מאותרים החניכים על ידי צוות משותף למפעליה. ונפגשים לארבע שעות לאחר יום הלימודים, במתכונת של מפגש שבועי קבוצתי מצומצם.

מספר שלומי סעדון חניך התוכנית:

"ברגע שאנו נכנסים לתל חי אנחנו נכנסים למקום שבו אנחנו משחררים לחץ של לימודים, בית סביבה ופשוט נהנים. את יודעת מה זה בשבילנו להיכנס לסטודיו של תל חי , ללמוד עם גל (המרצה לאמנות) ועם הסטודנטים? שם אני מרגיש שאני מסוגל ושיש לי עתיד, אני יכול להיות משהו וגם יכול להראות את זה ולתרום בזכות זה. בקיץ ציירנו על ארונות החשמל בחצור, ראש המועצה  ברך אותנו והזמין אותנו ללשכה שלו. את יודעת מה זה שכולם יכולים לראות ציור שאני ציירתי ברחוב הראשי של חצור?"

כאמור בכנס ישתתפו  כ 300 בני נוער  נציגים נבחרים מרחבי הארץ.

ד"ר רמי סולימני מנכ"ל אשלים – ג'וינט ישראל: "מטרת הכנס לעצב את דעת הקהל בנוגע למצוינות כדרך חיים. מצוינות היא רב תחומית בעלת יכולת להניע חברה ולהוביל אותה להישגים מרשימים ואיכותיים לרווחת כהלל ובכך להבטיח עתיד טוב יותר, איכותי ובעל משמעות ערכית וחברתית לקידום היכולת האישית והקהילתית. בנוסף, יסכם הכנס שנתיים ויותר של גיבוש ועשייה בתחומי המצוינות בג'וינט"

ב 2 בדצמבר יתקיים במוזיאון המדעטק בחיפה הכנס הארצי לתכנית המצוינות. חלקו הראשון יוקדש לחניכים אשר ישתתפו בסדנאות אומן (14:30-15:30) ובחלקו השני (16:00-)17:00 ישאו דברים-

פרופ' יצחק אפלויג- נשיא הטכניון

הגברת אורנה פורת כלת פרס ישראל

מר ארנון מנטבר מנכ"ל ג'וינט ישראל

מר חזקי אריאלי – יו"ר המרכז הישראלי למצוינות בחינוך

מר לאון רקנאטי- יו"ר משותף מדעטק