הוכרזו זוכי פרס זוסמן-ג'וינט 2008

הוכרזו זוכי פרס זוסמן-ג'וינט 2008

26/11/2008

הפרס השנתי היוקרתי של ג'וינט ישראל למצוינות בתחום השירותים החברתיים בישראל ע"ש ליאונור ולארי זוסמן בסך $75,000 דולר יוענק השנה לשלושה זוכים: מנדי לייטון בלישה מקימת העמותה למלחמה בכאב ,הזוכה בתחום ההתנדבות והפילנטרופיה, עו"ד מיכאל (מיקי) שינדלר מנהל עמותת "יד ריבה סיוע משפטי לקשיש",הזוכה בתחום הסיוע לזקן ולאורי אשכול מקים עמותת מסא"י- מרכז ספורט אתיופי ישראלי, הזוכה בתחום קליטת העלייה.

פרס לאונור ולארי זוסמן וג'וינט ישראל למצויינות בתחום השירותים החברתיים בישראל לשנת 2008, יוענק ביום ב' ה -  1.12.08  בפעם השביעית, בטקס שיתקיים בג'וינט ישראל למי שגילו הצטיינות יתרה חדשנות, מקוריות ויוזמה במתן שירותים חברתיים בישראל.

הפרס היוקרתי בסך 75,000 דולר יוענק כבכל שנה,לשלושה זוכים העוסקים באחד משישה תחומים שנקבעו והם: הדאגה לזקנים,פעילות למען ילדים ונוער בסיכון,פיתוח שירותים לנכים ושילובם בחברה, סיוע לעולים חדשים,קידום ההתנדבות והפילנתרופיה, שיפור תשתיות ארגוניות ופיתוח כח אדם ותשתיות ארגוניות בתחום השירותים החברתיים.

הזוכים בפרס זוסמן לשנת 2008 הם:

מנדי בלייטון בלישה בת ה35, מרותקת לכסא גללים מאז לקתה בגיל 19 בסיבוכים בגפייםהתחתונות אשר הובילו לאין ספור ניתוחים וסיבוכים ולכאבים כרונים קשים, עשרים וארבע שעות ביממה.בשל כך, החליטה מנדי להירתם ולסייע לשינוי המצב עבור בעלי מוגבלויות. היא הצטרפה לארגון בזכות- המרכז לזכויות אדם של בעלי מוגבלויות ומשמשת כבר מספר שנים כחברת הועד המנהל בארגון. ב 2004 הקימה מנדי את העמותה למלחמה בכאב, ארגון הפועל מול קובעי המדיניות על מנת לשפר את איכות חייהם של הסובלים מכאב. בין הישגי העמותה ניתן לכלול - הכנסת תרופות לסל הבריאות הממשלתי. בשנת 2005 נבחרה מנדי לנשיאה הראשונה של רשת ארגוני הכאב האירופאית. בחודשים האחרונים נמצאת מנדי בתהליך הקמת ארגון בשב"ט (שותפות בבטיחות הטיפול הרפואי) יחד עם קבוצה מובחרת של רופאים וחולים. על פועלה ועל הישגיה מצאה הועדה לנכון להעניק לה את פרס זוסמן בתחום ההתנדבות והפילנטרופיה.

עו"ד מיכאל (מיקי) שינדלר מנהל מ שנת 1999 את עמותת "יד ריבה סיוע משפטי לקשיש", עמותה אשר צמחה תוך שיתוף פעולה עם "יד שרה", "אשל- ג'וינט" ושירותי הרווחה. עמותה זו מעניקה מגוון שירותים לקשישים בהם- יעוץ משפטי אישי ע"י עורכי דין שברובם מתנדבים, קו מידע טלפוני ואינטרנטי, סיוע משפטי למרותקי בית ועוד. בהמשך פועלו, פיתח עו"ד שינדלר את התוכנית להגנת שלום הזקן. תוכנית זו מעניקה סיוע משפטי לקשישים הסובלים מהזנחה והתעללות –פיזית, נפשית וכלכלית. פעילות העמותה נתמכת על ידי עובדים סוציאלים, רופאים ואנשי מקצוע נוספים. על פועלו ועל הישגיו של עו"ד שינדלר מצאה הועדה לנכון להעניק לו את פרס זוסמן בתחום הסיוע לזקן.

אורי אשכול הוא הזוכה בתחום קליטת העלייה. אורי עלה לישראל בשנת 1980 מאתיופיה. בשנת 2003 יזם אורי, שחקן כדורגל חובב, טורניר ארצי לילדים, אשר מתקיים עד היום. לאחר שנים של פעילות קהילתית בתחום הספורט, הוא הקים את עמותת מסא"י – מרכז ספורט אתיופי ישראלי. ב 2008 הקים אורי טורניר כדורגל למעוטי יכולת בקריית גת. אורי מאמין כי הפעילות הספורטיבית היא דרך לשילוב חברתי, צמצום אלימות והקניית ערכים. על פועלו ועל הישגיו מצאה הועדה לנכון להעניק לו את פרס זוסמן בתחום קליטת העלייה.

פרס זוסמן מעיד על רצון התורמים, להעלות למודעות את הנושא החברתי ולהביע רחשי תודות לאותם אלמונים  שבזכות עבודתם המסורה מסייעים לקבוצות החלשות בחברה.

עוד הובהר כי חלוקת הפרס באמצעות ארגון ג'וינט ישראל,זוכת פרס ישראל לשנת 2007 למפעל חיים – כתרומה מיוחדת לחברה ולמדינה, מדגישה את המחייבות העמוקה והמפעל האדיר של הג'וינט לטובת החברה ושיפור הרווחה בישראל.

חברי הוועדה הציבורית לבחירת הזוכים:

השופט בדימוס – דוד ברטוב

פרופ' ארנון גפני

פרופ' עליזה שנהר, נשיאת המכללה האקדמית עמק יזרעאל

רלף גולדמן- סגן נשיא כבוד של הג'וינט העולמי, מנכ"ל לשעבר של הג'וינט העולמי

ד"ר מנחם מאיר- יועץ ארגוני

פרנסי זוסמן-סינה – נציגת המשפחה

ניתן לראיין את הזוכים

התקשורת מוזמנת לטכס שיתקיים בג'וינט ישראל, גבעת רם ירושלים ביום ב' 1.12.08 בשעה 14:00 – מצ"ב הזמנה

על משפחת זוסמן:

לאונור ולארי זוסמן מקיימים שנים קשרים הדוקים עם מדינת ישראל. המשפחה תורמת רבות לעידוד פרויקטים חברתיים בכלל ועם ארגון הג'וינט בפרט. כל זאת מתוך תחושה עמוקה של מחויבות ואהדה לעם ולמדינה.

לאונור ולארי הם שותפים מסורים של הגו'ינט זה שנים רבות: הם פעילים במגוון רחב של תכניות הגו'ינט וכן ביצירת שותפות עם הגו'ינט כדי לסייע לבעלי צרכים מיוחדים, לחרדים ולישראלים יוצאי אתיופיה. בין השאר שימש לארי משך שנים רבות חבר כבוד קבוע במועצת המנהלים של הגו'ינט. בזכות תמיכתם של בני הזוג זוסמן יכול הגו'ינט לספק סיוע חיוני לאלפי יהודים קשישים עריריים בברית המועצות לשעבר.

הקשר החזק של משפחת זוסמן לישראל ניכר ביוזמוֹת רבות שבני הזוג מעורבים בהן, כגון 'מרכז לארי ולאונור זוסמן לחיים עצמאיים' לבעלי צרכים מיוחדים - מרכז ששופץ ונחנך באחרונה בירושלים - ויוזמוֹת רבות אחרות למוגבלים, ובהן 'מרכז המבקרים ע"ש זוסמן לחינוך ותיירות' - מרכז ייחודי שנועד לבעלי צרכים מיוחדים ומשכנו בעיר העתיקה בירושלים - וכן 'בית זוסמן' - מרכז מקיף לבעלי לקויות שמיעה.

לא מזמן מימנו לארי ולאונור יוזמוֹת ליצירת הזדמנויות תעסוקה לחרדים בישראל על ידי הכשרה לעבודה בקורסים מקצועיים והקמת 'מרכזי זוסמן' להזדמנויות בתעסוקה, מרכזים לגברים ונשים מן המגזר החרדי בירושלים ובבני ברק.

משפחת זוסמן מעורבת זה שנים במפעלים רבים ומפגינה מחויבות בלא פשרות לילדים ולבני הנוער בישראל שהגורל לא האיר להם  פנים: 'בית הספר נווה רוחמה', מרכז הטיפול היומי 'זכרון מנחם' לילדים חולי סרטן ולמשפחותיהם, 'המרכז להתפתחות הילד' בבית החולים סורוקה בבאר שבע, תכנית הקידום 'שילובים' לשילוב ילדי בתי ספר מאתיופיה בסביבתם הישראלית, מלגות לתלמידים נזקקים באוניברסיטה העברית בירושלים והמרכז הקהילתי החיוני כל כך בהר חומה.

משפחת זוסמן גם הקימה את המרכז הפסיכיאטרי ע"ש זוסמן בבית החולים 'הדסה', את המחלקה לנוירולוגיה של הילד ב'מרכז הרפואי שערי צדק' ואת ההוספיס היהודי בקולומבוס אוהיו.

למשפחת זוסמן קשרים משפחתיים הדוקים בישראל. בתם פרנסי נשואה לישראלי ומגדלת כאן את משפחתה. בתם השנייה, מרילין, מתגוררת בקולומבוס אוהיו, ושתיהן שותפות למחויבות המשפחה לישראל ולמטרות יהודיות.

המרכז להתפתחות הילד-בית החולים סורוקה באר-שבע

מנהרת הכותל המערבית-בניית מערכת נגישה גם לנכים

הרובע היהודי בירושלים-מסלול הדרכה וטיול המיוחדים לבעלי מגבלה.

מרכז זוסמן לבעלי מגבלה-הרובע היהודי

פרוייקט עם ילדים אתיופיים בבתי הספר באופקים

בית ספר המיוחד  נווה רוחמה

הקמת חדר מחשבים וחדר מוזיקה במקלט לנשים מוכות בירושלים

מתן מלגות לתלמידים נזקקים הלומדים באוניברסיטה העברית ירושלים.

זיכרון מנחם-מרכז יום טיפולי לילדים חולי סרטן ולבני משפחותיהם

קמפוס על שם זוסמן לילדים אוטיסטים-בהקמה

מרכז זוסמן לחרשים אילמים בירושלים - בהקמה