"שביל שכל" ראשון מסוגו בישראל ייחנך ב"נווה אשכול"

"שביל שכל" ראשון מסוגו בישראל ייחנך ב"נווה אשכול"

21/11/2013

"שביל שכל" ראשון מסוגו בישראל ייחנך ב"נווה אשכול" שבמועצה האזורית אשכול ביום שלישי 26.11, בשעה 10:00 בנוכחות שגריר שוויץ.

"שביל שכל" ראשון מסוגו בישראל ייחנך השבוע במועצת אשכול. השביל, המתבסס על פיתוח שוויצרי, משלב לאורכו הנחיות לתרגילים המשפיעים על המוח, מגרים את יכולת הלמידה הריכוז והחשיבה ומותאמים לביצוע על ידי האוכלוסייה הבוגרת. מטרת הקמת השביל לסייע לאוכלוסייה הבוגרת לשפר יכולות פיזיות וקוגניטיביות כחלק מהרצון להיות בריא ופעיל בגיל הזיקנה.

השביל פותח בהתבסס על מחקרים מתחום הקינסיולוגיה, הנוירולוגיה ומדעי המוח על ידי מוניקה קניג משוויץ אשר הקימה 12 שבילים דומים בשוויץ. אנשים שהתנסו בביצוע התרגילים העידו כי הם יעילים בשיפור יכולת הריכוז, שיווי המשקל, הקואורדינציה והזיכרון.

ג'וינט ישראל-אשל, התומכים בפרויקט, הודיעו כי בכוונתם להרחיב את הפרויקט ולהקים "שבילי שכל" בכל רחבי הארץ: "אנו רואים בתכנית זו מענה אשר יתרום רבות לזקנים הסובלים מבעיות קוגניטיביות ויקדם את יכולת התפקוד היומיומי שלהם. אנו מעוניינים להקים שבילים דומים במקומות נוספים כדי לסייע לזקנים רבים ברחבי הארץ", דברי הארגון.

נווה אשכול הוא מרכז יום אזורי המעניק שירותים לאוכלוסייה המבוגרת של מועצת אשכול. בשנת 2004, הוקם מרכז לבריאות ופנאי המשרת כ-300 תושבים מדי יום, במגוון רב של פעילויות בשבוע. מרכז היום מציע לאוכלוסייה המבוגרת מפגש חברתי ופעילויות שונות כגון חוגים, הרצאות, טיולים, חגים משותפים ועוד. השביל הוא חלק מגן שבילי זה"ב (זיכרון, הנאה, בריאות) שמוקם בחודשים אלו ב"נווה אשכול" וישולבו בו שבילי פעילות נוספים לרווחת האוכלוסייה המבוגרת.עם חנוכת גן שבילי הזה"ב יורחב שטח הפעילות ותתאפשר פעילות מגוונת גם באוויר הצח.

"החלום שלנו קורם ממשות. ליצור מרחב פעיל המקיף את כל החושים, הנשמה והגוף בפעילות מהנה ובשמחה – כל זה נמצא בגן שעתיד לקום סביב נווה אשכול. שביל השכל הוא הראשון והמיוחד. אותו אנו חונכים בימים אלו. זוהי התרגשות ותודה לכל השותפים שנתנו אמון ברעיון ומסייעים לממש אותו. תודה מכל הלב ושיהיה בהצלחה ובבריאות". דינה.