הקהילה היהודית בפיליפינים סוגרת מעגל

הקהילה היהודית בפיליפינים סוגרת מעגל

12/11/2013

במלחמת העולם השנייה הסכימה ממשלת הפיליפינים לקלוט 1,000 פליטים יהודיים שהגיעו מאירופה הנאצית בעזרתו של הג'וינט ונקלטו לעבודה במפעל הסיגר המקומי של משפחת פרידר היהודית . כיום, כשהפיליפינים במשבר, הג'וינט, ההומניטארי היהודי הגדול בעולם, מגיש סיוע חירום לניצולי טייפון "הייאן" באמצעות הקהילה היהודית הפיליפינית וסוגר מעגל. אלן גיל, מנכ"ל הג'וינט העולמי: "זוהי הזכות שלנו היום לכבד את החוב ההיסטורי שלנו לפיליפינים".

סופת הטייפון "הייאן" שהכתה בפיליפינים, הותירה אחריה כ-10,000 הרוגים ועוד מאות אלפי פיליפינים פצועים אשר שרדו את הסופה, ונותרו ללא קורת גג, ללא חשמל, ללא מזון או תרופות, בעקבות . ארגון הג'וינט העולמי , החל בפעולות איסוף כספים לטובת מאמצי סיוע, צוות המומחים של הארגון כבר החל בפעולות תיאום וייעוץ בשטח אל מול השלטונות בפיליפינים כמו גם עם הקהילה היהודית הפיליפינית ושותפים בינלאומיים. זאת על מנת להעריך את מצב הדברים ולטפל בצרכיהם המיידיים של שורדי הסופה.

"מדובר בטרגדיה אליה אסור להישאר אדישים. הפעלנו באופן מיידי את הרשתות השונות שלנו ברחבי העולם, יחד עם השותפים שלנו, תוך התבססות על ניסיון  העבר של הג'וינט בפעולות ביבשת ואזורי מוכי אסון בפרט  , זאת על מנת לספק סיוע חירום לניצולים", אמר אלן גיל, מנכ"ל הג'וינט העולמי. "מאמצים אלה מרגשים במיוחד עבורנו, נוכח הפעולות מצילות החיים של הפיליפינים במלחמת העולם השנייה, כאשר המדינה הציעה מקלט בטוח ליותר מ-1,000 פליטים יהודים שנמלטו מהנאצים. זוהי הזכות שלנו היום לכבד את החוב ההיסטורי שלנו".

אך הקהילה היהודית הפיליפינית איננה היחידה שסוגרת היום  מעגל, דני פינס אחד מאנשי המשלחת של הג'וינט העולמי חזר השבוע למדינה שהיוותה מקלט עבור משפחתו בזמן השואה. סבו, סבתו ואמו, כמו יתר 1,000 היהודי שברחו מגרמניה- הגיעה לפיליפינים בשנת 1938. מהר מאוד סבו של דני פתח חנות כולבו במנילה והחל להשתלב בקהילה. כעבור עשור עברה אמו של דני לארה"ב לאחר שהתאהבה בחייל אמריקאי שהגיע לפיליפינים בזמן המלחמה- אותו חייל הוא אביו של דני. 

ארגון הג'וינט העולמי כבר פעל בפיליפינים בעבר בסיטואציות דומות, האחרונה שבהן הייתה בהתמודדות עם סופת טייפון גדולה בשנת 2009. הארגון החל את פעילותו בפיליפינים בעקבות מלחמת העולם השנייה, אז חילץ 1,000 פליטים יהודים מאירופה הנאצית לאיי הפיליפינים. תכניות הסיוע במקרה אסון של ארגון הג'וינט ממומנות על ידי הפדרציות היהודית של צפון אמריקה (JFNA) וכן תורמים פרטניים לארגון. הג'וינט מתאם את פעולות הסיוע שלו עם מחלקת המדינה האמריקאית, ארגון USAID, משרד החוץ הישראלי, ארגוני סיוע ישראליים והאו"ם. בין פעולות הסיוע המיידי שהוביל הג'וינט היו לניצולי האסונות בהאיטי, יפן ודרום אסיה בעקבות אסונות הצונאמי, כמו גם פיתוח תכניות ארוכות טווח לבנייה מחדש של מוסדות וחיי קהילה לטווח הארוך באזורים מוכי אסון.