הושקה תכנית רמפה לשילוב צעירים עם מוגבלות בתעסוקה

הושקה תכנית רמפה לשילוב צעירים עם מוגבלות בתעסוקה

24/11/2013

ביום רביעי האחרון (20/11) התקיים ביקנעם אירוע השקת תכנית רמפה בהשתתפות נציגי ממשלה, ראשי ערים, נציגי הרשויות המקומיות בהן פועלת התכנית, קרן משפחת רודרמן, ג'וינט ישראל-תבת ועוד.  בשלב הראשון פועלת רמפה במתכונת אזורית בצפון, בהמשך היא צפויה להתרחב לשאר חלקי הארץ. להרשמה לשירותי רמפה: www.rampaisrael.org.il.

בישראל ישנם כיום מחוץ למעגל העבודה כ-110,000 צעירים עם מוגבלות, מהם כ-60% המעוניינים להשתלב במעגל העבודה אך לא מצליחים. רבים מהצעירים הללו, אשר נמצאים כבר מעבר למסגרות החינוך השונות, חיים בבדידות, חסרי מסגרות חברתיות ובעיקר לא מצליחים להגיע לעצמאות חברתית וכלכלית. זאת למרות פעילותם של מרכזים שונים המעניקים לצעירים רבים ליווי וייעוץ במציאת מקום עבודה, ייעוץ להשכלה גבוהה, רכישת מקצוע ופיתוח מנהיגות ומעורבות חברתית – פעילות אליה צעירים עם מוגבלות לא נוהגים להגיע.

רמפה הינה שירות חדש המוקם על בסיס אותם מרכזים, מרכזי הצעירים ומרכזי רשות מקדמת תעסוקה, הפועל להתאמת תשתיות התעסוקה הקיימות לצד יצירת תשתיות משלימות נוספות. זאת במספר מישורים: העלאת מודעות בקרב צעירים עם מוגבלות ומשפחותיהם לפנות לשירותי רמפה, הכשרת צוותי המרכזים לתת מענה מותאם ומונגש לצרכי הצעירים שיפנו, וכן פעילות מול מעסיקים ליצירת סביבת עבודה המאפשרת העסקת צעירים עם מוגבלות. בשלב הפיילוט הראשון החלה רמפה לפעול במתכונת אזורית בחמישה ישובים: כרמיאל, עכו, מגדל העמק, טבריה ויקנעם. לרמפה שותפים ג'וינט ישראל-תבת, קרן משפחת רודרמן, המוסד לביטוח לאומי, משרד הרווחה והשירותים החברתיים, משרד הבריאות, שירות התעסוקה, משרד הכלכלה, ג'וינט ישראל-מסד נכויות, קואליציית זה עובד.

באירוע השקת התכנית, אשר נערך ביום רביעי האחרון (20/11) ביקנעם, לקחו חלק נציגי וראשי הערים בהן החלה לפעול התכנית. הם הדגישו את מחויבותם לקדם את תכנית רמפה ואת נושא תעסוקת אנשים עם מוגבלות בכלל. במסגרת האירוע נערכו דיונים בשולחנות עגולים על מנת לרתום את כלל הגופים השותפים ולחזק את שיתוף הפעולה לטובת הצלחת התכנית, הוצגו עקרונות הפעולה של התכנית וכן תרומתה של התכנית לחיזוק הישובים בצפון המדינה.

לדברי ד"ר סיגל שלח, מנכ"לית תבת-ג'וינט ישראל:"רמפה מאגדת סביבה את כל הגופים העוסקים כיום בהיבטי שונים הקשורים לתעסוקה בקרב צעירים עם מוגבלות. ההירתמות של כל הגופים יחד והתיאום בין כולם, מאפשרת ליווי אינטנסיבי ואפקטיבי מצד צוות התכנית – הן לצעירים עצמם והן למעסיקים".

לדברי ג'יי רודרמן, נשיא קרן משפחת רודרמן: "מקצועו של האדם הוא אחד המרכיבים המשמעותיים בזהותו וחלק ניכר של חייו האדם עסוק בעבודתו. יותר מדי אנשים עם מוגבלויות מובטלים ובכך נשארים מחוץ לחברה שלנו. אנו מאמינים כי השותפות של קרן משפחת רודרמן עם הג'וינט וממשלת ישראל, בדגש על שילוב של אנשים עם מוגבלויות בשוק העבודה בישראל, תהווה דוגמא לעסקים רבים ולחברה משולבת והגונה יותר לכולם".

שירותי התכנית ניתנים בחינם על מנת להנגישם גם מבחינה כלכלית, כאשר קורסים והכשרות שונות מוענקים במסגרות קיימות של המדינה (דוגמת הואצ'רים של משרד הכלכלה). עם השקת התכנית, נפתח גם עמוד אינטרנט מיוחד בו ניתן להירשם לשירותי התכנית, לקבל עדכונים על ההכשרות והקורסים השונים שהיא מציעה ולקרא עוד על פעילותה. כתובת האתר: www.rampaisrael.org.il.קדם להשקת התכנית קמפיין פייסבוק ויראלי שנועד למצוא שם לתכנית החדשה. מבין מאות ההצעות שהוגשו, נבחר השם רמפה שהוצע על ידי עובדת סוציאלית תושבת המרכז, העוסקת בעיקר בסיוע לקשישים וניצולי שואה. מציעת השם הזוכה פגשה בנציגי השותפים לתכנית, שמעה סקירה מפיהם על המצב בישראל והפתרונות שמעניקה התכנית ואף זכתה בפרס.