התייעלות אנרגטית במרכז לחיים עצמאיים סכנין

התייעלות אנרגטית במרכז לחיים עצמאיים סכנין

04/12/2013

במסגרת פעילות המרכז האזורי לחיים עצמאיים סכנין מיסודו של ג'וינט ישראל-מסד נכויות,  שמופעל על ידי עמותת אלמנאל להעצמה ושילוב בעלי הצרכים המיוחדים בחיי החברה , נערך אתמול טקס סיום לסדנת התייעלות אנרגטית והתנהלות כלכלית נכונה לבעלי המוגבלות בסכנין ובכפרי הסביבה.

הסדנא התקיימה בעקבות דוח מקצועי שנערך על ידי הקואופרטיב לאנרגיות מתחדשות על צריכת אנרגיה בדירות אנשים בעלי מוגבלות פיזית קשה. הדוח העלה כי בעלי מוגבלויות אלו צורכים כמעט פי שתיים אנרגיה בגלל העזרים בהם הם משתמשים, אופי הנכות שלהם, רגישות לחום וקור וחוסר ידע.

הסדנא התקיימה בשיתוף פעולה בין משרד התשתיות הלאומיות, האנרגיה והמים, אגף נכויות בג'וינט ישראל, הקואופרטיב לאנרגיות מתחדשות, עמותת מילב"ת ועמותת פעמונים. את הסדנא - הראשונה  מסוגה  בחברה הערבית - הנחה מר מוסטפא שלאעטה יעוץ חינוכי ארגוני ומנחה קבוצות במקצועו.

מר שלאעטה  העשיר את משתתפי הסדנא בידע על התיעלות אנרגטית והתנהלות כלכלית נכונה בסדנא שנמשכה שמונה מפגשים, שלוש שעות כל מפגש.

בטקס סיום הסדנא נכחה מנהלת המרכז האזורי לחיים עצמאיים בסכנין עו"ס האנאא שלאעטה ורכז הפעילות החברתית מר יאסין גנאים שהדגישו בפני המשתתפים בסדנא את חשיבות ההקפדה על מילוי ההמלצות והיעדים שהוצבו בסדנא במטרה להוביל לחסכון רחב היקף ובזמן קצר ככל האפשר בחסכון הוצאות האנרגיה והמים, בחיסכון כלכלי בהוצאות משק הבית, בשמירה על הסביבה ובשיפור איכות החיים.

סילבן שלום, שר התשתיות הלאומיות האנרגיה והמים: "ישנן דרכים פשוטות לצריכה יעילה של אנרגיה שחוסכת גם בעלויות משק הבית, צריך רק להיות מודע אליהן וליישם אותן. המשרד פועל להביא את המידע גם לאנשים עם מוגבלות, כך שיתאים לצרכיהם וגם יקל עליהם את ההתמודדות עם יוקר המחייה".

רונית רבי בן שטרית, מפתחת התכנית, אף נכויות, ג'וינט ישראל: "צריכת החשמל בדירות אנשים עם מוגבלות פיסית קשה, גבוהה  בכ-75% בממוצע ביחס לצריכת חשמל ממוצעת במשקי הבית בישראל בגלל עזרי העזר להם נזקקים, אופי הנכות וחוסר הידע. מדובר באוכלוסייה שנתמכת בחלקה בקצבאות הביטוח הלאומי, ויישום הכלים הניתנים במסגרת הסדנא יכול להביא לחיסכון של עד 20% בחשבון החשמל, לשמירה על הסביבה ושיפור באיכות החיים".