קידום בריאות וקיימות לילדי הגן בחברה הערבית

קידום בריאות וקיימות לילדי הגן בחברה הערבית

09/03/2014

לראשונה, תכנית חדשה להקמת גינות מאכל תקדם בריאות וקיימות בגני הילדים גם בקרב החברה הערבית; אירוע השקת התכנית ייערך ב-11 במרץ 2014 בבאקה אל גרביה במעמד ראש העירייה.

ילדים בחברה הערבית סובלים מעודף משקל בשיעורים גבוהים יותר מאלו של שאר ילדי ישראל. הפער ממשיך לגדול עם הגעתם של הילדים לכיתה ז'. בבדיקות שנערכו נמצא כי חלה עלייה של 15% בהיקף הילדים בעלי עודף משקל או השמנת יתר בקרב תלמידי כיתות א'-ז' בחברה הערבית, זאת לעומת הממוצע הכללי העומד על עלייה של כ-10%. כמו כן, בעוד שבכיתה א' 23% מהתלמידים בחברה הערבית נמצאים במצב של עודף משקל או השמנת יתר, בכיתה ז' מדובר על 37.5%.

לאור תמונת מצב זו, פנתה עיריית באקה אל גרביה לג'וינט ישראל, אשר מקדם תכניות בריאות בגני ילדים ב-7 רשויות מקומיות בשיתוף משרד הבריאות ותכנית "אֶפְשָׁרִיבָּרִיא". המיזם משותף לעיריית באקה אל גרביה, חברת נטפים, הרשת הירוקה, מכללת אל קאסמי וג'וינט ישראל. בעקבות הפנייה של ראש עיריית באקה אל גרביה, מצטרפים עתה לפרויקט 20 גני ילדים חדשים בבאקה על גרביה, אשר בשטחם יוקמו גינות מאכל על פי עקרונות הקיימות, במטרה לשנות ולשפר את הרגלי התזונה של הילדים ולקדם חינוך לקיימות ולאורח חיים בריא בגן.

במסגרת התכנית, הצוותים החינוכיים יעברו הדרכות על ידי הרשת הירוקה, בתמיכת המשרד להגנת הסביבה, בהן ילמדו כיצד להקים גינות מאכל על פי עקרונות הקיימות. חברת נטפים מסייעת בהתקנה ומימון של תשתיות מתקדמות של ציוד השקיה בטפטוף בגני הילדים, אשר יאפשרו הקמת גינות אשר יניבו תוצרת בריאה ואיכותית, ממנה יוכלו ליהנות הילדים בארוחות בריאות משותפות. בנוסף, הילדים ייהנו מפעילויות חינוכיות סביב נושא הגינה בפרט והבריאות והקיימות בכלל, בעוד שהוריהם יתודרכו כיצד ניתן לשנות את הרגלי התזונה והבריאות של התא המשפחתי הכולל ולקדם אורח חיים מקיים גם בבתים.

לדברי ראש עיריית באקה אל גרביה: "תוחלת החיים הממוצעת בבאקה אל גרביה הינה גיל 66. נתון מדאיג זה נובע בין היתר ממחלות כרוניות באחוזים גבוהים כמו סכרת, מחלות לב ושומנים בדם. על כן החלטנו על קידום נושא הבריאות על ידי הצטרפות לרשת ערים בריאות, הקמת מחלקת בריאות הציבור, קידום תכנית אב בנושא ועוד. במסגרת מאמץ זה, גינות המאכל בגני ילדים מאפשרות חינוך לאורח חיים מקיים ובריא עוד מגיל צעיר המסגל הרגלי חיים נכונים בגילאים הבוגרים יותר. כל מחלקות העירייה רתומות למאמץ חשוב זה".

לדברי יאיר קמאיסקי, מנהל תכניות חברה-סביבה בג'וינט ישראל:"הפערים בשיעורי ההשמנה ומחלות הקשורות בתופעה זו, בעיקר בגילאים הצעירים, מחייבות התערבות לחינוך ומניעה. השימוש בגינות מאכל בגני ילדים מאפשר ליישם הלכה למעשה מטרות אלה, באופן פשוט ויעיל תוך רתימת ערכי קיימות כחלק מאורח חיים בריא".

לדברי חגית גפן, מנהלת הרשת הירוקה:"הרשת הירוקה מכשירה את גננות באקה בנושא חינוך לקיימות, במסגרת תכנית חינוכית סביבתית, הממומנת על ידי המשרד להגנת הסביבה. אנו מאמינים שהעקרונות של אורח חיים מקיים ובריא יהפכו להיות משמעותיים בהתנהלות היום-יומית של הגנים, וכך גם יגיעו גם אל המשפחות והקהילה כולה".

לדברי עופר רימון, מנהל האחריות התאגידית בחברת נטפים: "כחלוצה והמובילה העולמית בתחום טכנולוגיות ההשקיה בטפטוף, נטפים רותמת את עצמה לעשייה חברתית וקהילתית ויוזמת פרויקטים ייחודיים של השקיה שמטרתם לתמוך באמצעות טכנולוגיית החברה בקהילות שונות. כך גם בפרויקט הזה, שעתיד לתרום לאורח חיים בריא בבאקה אל גרביה".

 לדברי פרופ' בשאר סעד, נשיא מכללת אלקאסמי:  "סוגיית השמנת היתר בקרב ילדים אינה גזירה משמיים מפני שמעורבות מדעית וחברתית דינה לשפר את המצב. הרי אומרים שהכל מתחיל מהראש, ואכן עלינו להתוות מדיניות מסודרת תוך כדי שיתוף פעולה בין כל הגופים הרלוונטיים כדי שנוכל להביא בשורות טובות. פרויקטים כגון ״גינות מאכל״, עשויים לשפר את החינוך של ילדינו בכלל, ובנוגע למנהגי האוכל בפרט״.