פעילות הג'וינט סביב המשבר באוקראינה

פעילות הג'וינט סביב המשבר באוקראינה

02/03/2014

מנכ"ל הג'וינט בחבר מדינות העמים לשעבר, עופר גלנץ: "עיקר הדאגה שלנו כרגע היא הקהילה היהודית, בדגש על החלקים היותר נזקקים שלה כמו קשישים ונכים. המהומות האחרונות כלאו את רבים בבתיהם, בודדים, ללא מזון, חימום, תרופות או כל סיוע אחר".

באוקראינה חיים כיום למעלה מ-300,000 יהודים, רבים מהם קשישים הזקוקים לסיוע בצרכיהם הבסיסיים ביותר כמו מזון, חימום ותרופות. ארגון הג'וינט פועל באוקראינה במסגרת פעילותו בכלל חבר מדינות העמים לשעבר. בין היתר מפעיל הארגון מערך רחב של פעילים, עובדים ומתנדבים אשר מגיעים לבתי הקשישים עם מנות מזון, עם אמצעי חימום ובעיקר עם חיוך וקשר אנושי.

האלימות המתרחשת בשטח גרמה למחסור במזון, לפגיעה בתשתית התחבורה הציבורית ופחד מתגבר בעיקר בקרב אוכלוסיית הקשישים."עוד לפני חודשיים, עם פרוץ המשבר, הכנו תכנית פעולה לחירום שהופעלה בימים האחרונים אשר נותנת מענה לחוסר היכולת של אנשים לצאת מביתם – גם כאלה שבשגרה מסוגלים, במצב הנוכחי מרותקים לביתם. התכנית נותנת מענה לאותם אנשים שחיים באזורי העימות והאלימות אשר חיים בגפם", מוסר עופר גלנץ, מנכ"ל הג'וינט בחבר מדינות העמים לשעבר, "חשוב להבין כי האוכלוסייה הפגיעה ביותר באזורי המשבר היא בעיקר אוכלוסיית מרותקי הבית – קשישים ונכים". גלנץ מסביר כי ישנם ניצולי שואה רבים ברחבי אוקראינה אשר חיים בעוני ובדוחק, ללא כל משפחה. רבים עזבו את המדינה עקב המצב הכלכלי הקשה והקשישים נותרו מאחור, ללא כל גורם שמסייע להם – בשיגרה ובחירום.

פעילות הג'וינט באוקראינה בשיגרה כוללת 39 מרכזי החסד, מרכזים קהילתיים שייסד הג'וינט, ועוד ארגוני תרבות המספקים באופן שוטף שרותי רווחה לקהילה היהודית החל מעובדי סיעוד דרך סיוע ברכישת מזון ותרופות וכמובן פעילות תרבותית יהודית. כמו כן, מקדם הג'וינט קבוצות מנהיגות בקרב יהודים צעירים, במטרה לטפח את דור המנהיגות הבא בקהילה היהודית באזור. "על בסיס התשתיות הללו שאנחנו בונים בשיגרה, ניתן למעשה להתבסס גם בחירום כדי להמשיך ולהגיע לכל האנשים מרותקי הבית התלויים בנו" אומר גלנץ.

אלנה דרוז'ניה, היא אחת מהפעילים של הג'וינט באוקראינה. בימים אלה, עוסקת בעיקר בתגבור מערך חלוקת המזון לקשישים המתמקד בקייב והסביבה. חבושת קסדה לבנה עם שקית מזון בידה, נכנסה דרוז'ניה לכיכר העצמאות בקייב – סמל המהפכה ואזור מוכה אסון – על מנת להביא חבילת מזון למיכאיל סולומוניביץ', קשיש בן 82 המרותק לביתו מאז פרוץ המהומות. מיכאיל חי בגפו בדירת חדר במרכז קייב, מוגבל בתנועה ובמצב בריאותי קשה. "כשמיכאיל קיבל את חבילת המזון שנשלחה אליו ממרכז החסד בקייב, הוא אמר לי שמעולם הוא לא ציפה יותר לביקור של מתנדבי חסד כמו בתקופה זו", מספרת דרוז'ניה, "המבט שלו בעיניים, זו הסיבה לשמה אני ופעילים נוספים עושים את זה". פעילי הג'וינט הולכים בקבוצות עקב האלימות ברחובות. יחד עם אלנה ישנם עוד שלושה מתנדבים חברי הקהילה היהודית. לפעילות זו מצטרפים גם עובדים סוציאליים המגיעים בהתנדבות  וכן גם צוותים רפואיים בהתאם לצורך.

לדברי אלן גיל, מנכ"ל הג'וינט העולמי: "במשך 100 שנים פועל הג'וינט על פי התפישה כי בכל מקום בו יש יהודי בצרה, הג'וינט יהיה שם כדי לסייע לו. את המורשת הזו אנו ממשיכים לקיים גם בתקופה זו באוקראינה, הודות לשותפים שלנו ברחבי המדינה וכמובן להירתמות הקהילה היהודית המקומית הממחישה את הביטוי כי אכן כל ישראל ערבים זה לזה".