אירוע חשיפת תכנית קידום בריאות ייחודית לתושבי נתניה והאזור

אירוע חשיפת תכנית קידום בריאות ייחודית לתושבי נתניה והאזור

03/02/2014

"חברים לחיים בריאים" לקידום בריאות בקרב אנשים עם וללא מוגבלות הינו פיילוט ייחודי הנותן מענה לתושבי נתניה והאזור. אירוע חשיפה גדול נערך היום במכללת וינגייט.

בעשור האחרון, עם עליית תוחלת החיים והתקדמות בטכנולוגיה הרפואית והשיקומית, מספר האנשים עם מוגבלות החולים גם במחלה כרונית עולה בהתמדה. אנשים עם מוגבלות נמצאים בסיכון גבוה יותר למחלות כרוניות משאר האוכלוסייה. כך לדוגמה, על פי דו"ח תכנון של מסד נכויות, אנשים עם מוגבלות בסיכון גבוה פי 3.5 מכלל האוכלוסייה לחלות בסכרת, פי 6.5 במחלות לב, ופי 2.3 ללחץ דם גבוה. כל המחלות הללו מושפעות מאורח חיים, ועל כן המלצותיה של תכנית "עתיד בריא 2020" של משרד הבריאות לאנשים עם מוגבלות נוגעות בהתמודדות עם תופעות של חוסר פעילות גופנית והשמנת היתר.

לאור תמונת מצב זו, חברו ג'וינט ישראל-מסד נכויות המוסד לביטוח לאומי ומשרד הבריאות, יחד עם מכללת וינגייט ועיריית נתניה לפיילוט ייחודי המאפשר שיתוף פעולה תוך קידום אורח חיים בריא בקרב אנשים עם וללא מוגבלות. התכנית חושפת דרכים פשוטות ונגישות לבצע פעילות גופנית ולניהול אורח חיים בריא ומבוססת על הדדיות ועבודת צוות בין האוכלוסיות השונות.

במסגרת מאמץ להעלאת מודעות לנושא, נערך אירוע חשיפה רב משתתפים ביום שני 03.02.14 במכללת וינגייט בין השעות 12:00-15:00. האירוע כלל מגוון של פעילויות גופניות מונגשות, בהן בלטו כמה מיוחדות במינן: אירוע Drums-Aliveבמסגרתו מתבצעת פעילות גופנית מוזיקלית וחברתית לאנשים עם וללא מוגבלות באמצעות תופים מיוחדים שיוצרו על ידי אנשים עם מוגבלות. בנוסף, נציגי חילוץ והצלה של צה"ל ביצעו מגוון של פעילויות חילוץ דוגמת סנפלינג הן כדי ללמוד והן כדי להעניק חוויה מיוחדת במינה למשתתפים. גם שחקני מכבי נתניה נרתמו לקידום אורח חיים בריא, עם משחק כדורגל מיוחד אל מול אנשים עם מוגבלות אשר הגיעו לאירוע. לצד אלה, הוקמו דוכני פעילות והדרכה בהם ניתן מידע ורעיונות לפעילויות ופרטים נוספים.

התכנית עוררה עניין רב בקרב קהלים רבים, ואכן באירוע לקחו חלק נציגי ג'וינט ישראל-מסד נכויות, המוסד לביטוח לאומי, משרד הבריאות, מכללת וינגייט, קופות החולים, נציגי עיריית נתניה, שחקני מכבי נתניה, חברות עסקיות שונות, נציגי צה"ל, וכמובן תושבי נתניה והאזור.

לדברי אביטל סנדלר-לף, מנהלת מסד נכויות בג'וינט ישראל: "ההיענות הגבוהה לאירוע ממחישה את הרצון של אנשים עם וללא מוגבלות לחיות חיים בריאים יותר, עצמאיים יותר ומשלבים יותר. מדובר בתכנית יצירתית וחדשנית המצליחה למצוא מגוון של מענים לקידום אורח חיים בריא בקרב אנשים עם מגוון של יכולות ורצונות".