יש כניסה לחיות!

יש כניסה לחיות!

09/03/2014

תו תקן חדש יוענק לבתי אבות ומוסדות דיור מוגן אשר יאפשרו לדייריהם הזקנים להביא עימם את חיות המחמד שלהם. בקרוב תופץ רשימת המוסדות בהם "יש כניסה לחיות".

המעבר של זקנים לדיור מוגן או לבית אבות מלווה בשינוי סביבתם המוכרת והידועה ולא פעם בתחושת משבר. לאחרונה התרבו הדיווחים על תופעה הולכת וגדלה של זקנים בעלי חיות מחמד אשר אינם מורשים להביא עימם את החיות שלהם. זאת למרות שמעבר למוסד החדש בליווי חיית המחמד האהובה והמוכרת תקל על קליטתו של הדייר ותתרום לתפקודו ואיכות חייו. ניתוק ופרידה אלה גורמים לעוגמת נפש רבה ומחריפים את הקושי שחווים הזקנים בצעד משמעותי זה.

לאור זאת, הושק מיזם "יש כניסה לחיות",הקורא למוסדות לאמץ מדיניות לפיה הדיירים הזקנים יוכלו להיקלט עם חיית המחמד שלהם. מוסדות שיצטרפו, מתוך דאגה לרווחתם ובריאותם של דייריו, יזכו בתמיכה מקצועית ואף בעזרת מתנדבים שיטפלו בחיות המחמד של הדיירים במידת הצורך. כמו כן, כל מוסד המשתתף במיזם יזכה בתו תקן מיוחד – "יש כניסה לחיות".

מכתב הקורא למנהלי המוסדות לאמץ את המדיניות ולהצטרף כחלוצי הפרויקט הופץ לאחרונה על ידי ח"כ עמיר פרץ, השר להגנת הסביבה: "קבלת דיירים עם חיות המחמד שלהם מותנת במדיניות של הנהלת המוסד בלבד, כך שבידי הנהלת המוסדות הכוח לשנות את המצב, להטיב עם הדיירים ולעשות שימוש במגמות עכשוויות בטיפול בזקנים. אנו מזמינים את כלל המוסדות להתגייס למען מטרה זו ובכך לסייע בשיפור איכות חייהם של דייריהם". עוד הוסיף השר פרץ במכתבו כי "בתום שישה חודשים, בכוונת המשרד לפרסם בציבור את רשימת בתי האבות שהצטרפו לפרויקט".

למיזם שותפים ג'וינט ישראל-אשל, המשרד להגנת הסביבה והמשרד לאזרחים ותיקים.

לדברי השר לאזרחים ותיקים, ח"כ אורי אורבך:"חשוב לזכור כי המעבר לבית אבות או מוסד דיור אחר, לא פעם מלווה בתחושה של פגיעה בעצמאותו של הזקן. לקיחת חיית המחמד שלו היא פגיעה נוספת אותה עלינו למנוע. המשרד לאזרחים ותיקים ימשיך לפעול למען קידום מעמדם, כבודם ועצמאותם של אזרחי ישראל הותיקים."

לדברי ליזה אמויאל, מנהלת התכנית בג'וינט ישראל-אשל: "מחקרים רבים מוכיחים את יעילות הטיפול באמצעות חיות מחמד ככלי לשיפור תפקודם של מטופלים בכלל וזקנים בפרט. בעבור זקנים רבים, אותו כלב או חתול שהם מגדלים, הוא חלק רגשי משמעותי מחייהם ותפקידנו בג'וינט ישראל-אשל, כגוף מפתח שירותים, למצוא פתרונות גם למצוקה זו".