בשורה לניצולי השואה: 14 נקודות זכות יוקמו ברשויות מקומיות, על מנת לסייע לניצולי השואה לקבל את כלל הזכויות וההטבות המגיעות להם

בשורה לניצולי השואה: 14 נקודות זכות יוקמו ברשויות מקומיות, על מנת לסייע לניצולי השואה לקבל את כלל הזכויות וההטבות המגיעות להם

24/04/2014

במסגרת מיזם משותף לאשל-ג'וינט ישראל ולעמותת "אביב לניצולי השואה" יוכלו אלפי ניצולי שואה לקבל ייעוץ וסיוע מקצועיים במיצוי זכויותיהם - ללא תשלום. הנקודות יוקמו בערים שונות ברחבי הארץ בשנתיים הקרובות. עלות הפרויקט: 3 מיליון ש״ח.

בשורה אמיתית לניצולי השואה: בשנתיים הקרובות יוקמו ב-14 ערים ברחבי הארץ "נקודות זכות״, בהן יוכלו ניצולי השואה וקרוביהם לקבל יעוץ וליווי אישי, מקצועי ו"מקצה לקצה" בקהילה, עד למיצוי ומימוש כלל הזכויות וההטבות המגיעות להם על פי חוק, זאת במסגרת שיתוף פעולה ייחודי בין אשל-ג'וינט ישראל ועמותת "אביב לניצולי השואה״. הנקודות יוקמו במקומות הנגישים לניצולי השואה ובהן יעניקו להם ליווי אישי מסור ומקצועי, תוך חתירה לשיתופי פעולה, מניעת כפילויות וזירוז זמן הטיפול. זו הפעם הראשונה שמוצע שרות שכזה באיכות ובהיקפים המדוברים. 

שיתוף הפעולה יאפשר לניצולי השואה לפעול מול הרשויות והגורמים האחראים על מתן זכויות והטבות שונות, אשר מימושן יכול להוות עבורם את ההבדל בין עוני ובין חיים בכבוד וברווחה. כל נקודה תספק לפונים אליה יועץ מומחה של העמותה בתחום הזכויות, תמיכה של עורכי הדין הבכירים של העמותה לטיפול במקרים מורכבים, מעקב ובקרה של העמותה והגורמים המקצועיים בעירייה, והדרכת מתנדבים, אנשי צוות ואנשי מקצוע במוסדות שונים בעיר, אליהם מגיעים ניצולי השואה, על מנת להעלות את המודעות בקרב אלו לזכויותיהם. כל השירות יינתן ללא כל עלות לפונים. עלות הפרויקט כולו היא למעלה מ- 3 מיליון ש״ח, והוא ימומן ע״י אשל-ג׳וינט ישראל, כספי תרומות של עמותת ״אביב לניצולי השואה״, ובסיוע כספים מתקציב הרשויות בהן יוקמו הנקודות.

בשלוש השנים האחרונות פועל פיילוט של הפרוייקט בחמש ערים:  תל אביב (בשיתוף מוקד "רעות-אשל"), חיפה, כפר סבא, רמת השרון ורמת גן. אל חמש הנקודות האלה פנו מאות ניצולי שואה, ובעזרת היועצים שם, השיגו הטבות המגיעות להם על פי חוק, בשווי של מאות אלפי שקלים!

לדברי פרופ' יוסי תמיר, מנכ"ל אשל-ג'וינט ישראל:"משאבים רבים מושקעים בסיוע לניצולי שואה, אך לצערנו הם לא תמיד מגיעים ליעדם עקב חוסר נגישות. מטרת המיזם היא לסייע לכ-180,000 ניצולי שואה ולהקל עליהם במיצוי זכויותיהם, כאשר התהליך נעשה על ידי עורכי דין שהתחום ההתמחות שלהם הוא מיצוי זכויות. מנתוני השנתון הסטטיסטי של אשל-ג'וינט ישראל ומכון מאיירס-ג'וינט-ברוקדייל, אנחנו רואים כי מדי שנה נפטרים כ-10,000 ניצולי שואה. על כן, אם באמת רוצים לסייע למצבם של ניצולי השואה – יש לפעול בהקדם".

עו״ד אביבה סילברמן, מנכ״לית ״אביב לניצולי השואה״:״מרבית ניצולי השואה אינם מודעים לזכויות וההטבות שיכולות לשפר משמעותית את מצבם, ומטרת הפרויקט היא להגיע אליהם דרך הקהילה ולפעול בצורה אקטיבית על מנת לאתר אותם ולסייע להם במיצוי כלל הזכויות וההטבות. מדובר בחובה חברתית שזמנה מוגבל, בשל גילם המתקדם. אין לנו ספק כי התגייסות אשל - ג׳וינט ישראל והרשויות המקומית לטובת הפרויקט תניב שיפור במצבם הכלכלי של אלפי ניצולי שואה. ניצולי שואה, בני משפחותיהם וגורמים מטפלים יכולים ליצור כבר היום קשר עם העמותה ולפעול למיצוי הזכויות, ללא כל עלות מצדם, באתר www.avivshoa.co.il

אשל-ג'וינט ישראל, האגודה לתכנון ולפיתוח שירותים למען הזקן בישראל, פועלת לחיזוק מעמד הזקנים בחברה, לשינוי דימויים, להטבת תנאי חייהם ולשיפור איכות החיים של הזקנים בישראל. ייעודה של אשל ליצור תנאים שיבטיחו לזקנים בריאות טובה, רווחה, בטחון, יצירתיות ועשייה, עצמאות, חיים של כבוד וזקנה מוצלחת, זאת על ידי תכנון ופיתוח תכניות ושירותים איכותיים, חדשים וחדשניים ועל ידי שיפור שירותים קיימים, במישור הארצי והמקומי, למען האוכלוסייה המבוגרת בישראל.

עמותת "אביב לניצולי השואה" פועלת למען מימוש מירב הזכויות וההטבות המגיעות לניצולי השואה לפי תכניות וחוקים הקיימים כיום בישראל, לצד הגברת המודעות והעברת ידע בסיסי בנושא זכויות ניצולי השואה לניצולים, בני משפחותיהם ואנשי מקצוע הנמצאים איתם במגע. העמותה פועלת משנת 2007 ומעניקה לניצולים ייעוץ מקצועי מקיף, אמין וחסר פניות, ללא כל עלות וללא "דמי חבר". במהלך שנות פעילותה סייעה העמותה לאלפי ניצולים, אשר זכו לתוספת הכנסה כוללת של מעל ל-150 מיליון ש״ח.