"מבט דרך המצלמה": אירוע הקרנת סרטי קולנוע של צעירים עם וללא מוגבלות

"מבט דרך המצלמה": אירוע הקרנת סרטי קולנוע של צעירים עם וללא מוגבלות

02/04/2014

האירוע, אשר יתקיים בקולנוע "לב סמדר" בירושלים, הינו תוצר של קורס ייחודיהמשלב סטודנטים עם וללא מוגבלות אשר למדו במשך סמסטר שלם על קולנוע ככלי טיפולי. זאת במסגרת תכנית Friendingלשינוי עמדות כלפי אנשים עם מוגבלות.

שישה סרטים מיוחדים במינם יוצגו באירוע סיום קורס "קולנוע ככלי טיפולי – מבט דרך המצלמה" שנערך בחוג לריפוי בעיסוק באוניברסיטה העברית. הקורס הינו במסגרת תכנית Friendingלשינוי עמדות כלפי אנשים עם מוגבלות, שיזמו במסד נכויות – שותפות בין ג'וינט ישראל, ממשלת ישראל וקרן משפחת רודרמן, לפיתוח שירותים חברתיים לאנשים עם מוגבלות. ליוזמה שותפיםבית איזי שפירא, החוג לריפוי בעיסוק של האוניברסיטה העברית ובית חולים הדסה, מסד נכויות בג'וינט ישראל בשיתוף עם קבוצת פישמן וקרן אריסון. הקרן לפיתוח שירותים לנכים של הביטוח הלאומי מימנה 90% מעלות ציוד הצילום והעריכה שנדרשו להפעלת קורס ייחודי זה.

מחר, יום חמישי, ה-03 באפריל, ייערך אירוע מיוחד בקולנוע "לב סמדר" המיתולוגי בירושלים. האירוע, בהנחיית השחקן אמנון פישר, יחל בשעה 16:30 ויכלול ברכות, הקרנה חגיגית של הסרטים שהפיקו במשותף סטודנטים עם וללא מוגבלות שהשתתפו בקורס וכן חלוקת תעודות סיום. ששת סרטי הגמר אשר יוקרנו באירוע מתארים מציאות מורכבת בצורה אותנטית, מרגשת ולעיתים אף סאטירית והומוריסטית. באירוע המרגש ילוו את הסטודנטים גם קרובי משפחה וחברים אשר יוכלו לחוות דרך הסרטים את התהליך שעברו הסטודנטים בקורס.

מטרת הקורס הינה לאפשר מפגש שוויוני של אנשי טיפול לעתיד עם אנשים עם מוגבלות, אשר יעזור לסטודנטים לשנות עמדות כלפי אנשים עם מוגבלות ולהבין שאנשים עם מוגבלות הם אנשים עם יכולות. בנוסף, ללא הנגשת הקורסים, לא היו יכולים סטודנטים עם מוגבלות להירשם לקורס אקדמי מחוץ לאוניברסיטה המיוחדת. במסגרת התכנית סטודנטים לריפוי בעיסוק למדו יחד עם סטודנטים עם מוגבלות כדי להתחבר, ללמוד לראות את היכולות לצד המוגבלות ולשנות עמדות.

כמו כן יוכלו אנשי המקצוע לעתיד לשלב את הידע שרכשו בקורס במסגרת החזון המקצועי שלהם ולהעביר אותו למעגלים רחבים יותר של סביבתם המקצועית. אנשים עם מוגבלות אשר השתתפו בקורס נחשפו לעולם האקדמי, עברו תהליך העצמה והשתלבו בעשייה חברתית של אנשים עם וללא מוגבלות.

לדברי אביטל סנדלר-לף, מנהלת מסד נכויות בג'וינט ישראל: "הקורס הזה הינו חלק ממאמץ כולל של תכנית ה- Friendingבה אנשים עם וללא מוגבלות פועלים יחד ולאורך זמן על מנת להביא לשינוי חברתי ושינוי עמדות כלפי אנשים עם מוגבלות. הניסיון שלנו בתחום מלמד כי אין תחליף לחוויה האישית בכל הנוגע לשינוי עמדות".

עו"ד יצחק סבטו, מנהל קרנות הביטוח הלאומי ציין כי "תמיכתנו בקורס עולה בקנה אחד עם מדיניות הביטוח הלאומי, המעודדת שילוב והעצמה של אנשים עם מוגבלות בחברה, בתעסוקה ובאקדמיה".

לדברי ד"ר בני הוזמי, מנהל אקדמי של בית איזי שפירא: "קורס זה הינו אחד מיני רבים במיזם האוניברסיטה המיוחדת של מכון טראמפ בבית איזי שפירא. הרעיון המרכזי בבסיס מיזם זה הינו הרחבת רצף הכתה הקטנה גם לקמפוסים אקדמיים, באופן בו אנשים עם מוגבלות, שנתוניהם האקדמיים אינם מאפשרים לימודים לתואר, יוכלו להנות מלמידה אקדמית מותאמת. תכני הקורסים השונים באוניברסיטה המיוחדת, וקורס זה בכללם, הינם כאלה אשר בכוחם להעשיר את ידיעות הסטודנטים הלומדים בהם לצד חוויית העצמה והתעצמות שהינם יעד חשוב נוסף בתכנית".