לאור ההסלמה במצב הביטחוני: היערכות לסייע לאנשים עם מוגבלות באזור הדרום

לאור ההסלמה במצב הביטחוני: היערכות לסייע לאנשים עם מוגבלות באזור הדרום

10/07/2014

בדרום הארץ חיים כ-70,000 אנשים עם מגוון סוגים של מוגבלויות, שלחלקם צרכים ייחודיים הדורשים מענה ייעודי במצבי חירום.

בישראל חיים מחוץ למסגרות מוסדיות כמיליון אנשים בוגרים עם מוגבלות, מתוכם כ-70,000 החיים בדרום הארץ. בימים אלה, בהם המצב הביטחוני בדרום מתדרדר – מתחילה היערכות סיוע לאנשים עם מוגבלות באזורי עימות. ג'וינט ישראל-מסד נכויות, שותפות אסטרטגית בין ג'וינט ישראל, ממשלת ישראל וקרן משפחת רודרמן, לפיתוח שירותים חברתיים לאנשים עם מוגבלות. חלק מהשירותים שפיתחה שותפות זו, מסבים את פעילותם בימים אלה לפעילות חירום.

לאנשים מתמודדי נפש, פותח בג'וינט ישראל-מסד נכויות שירות חדש בשם "רשת ביטחון", בשיתוף משרד הבריאות וחברת "מקשיבים נט". השירות כולל צ'אט חברתי וירטואלי, מפגשים חברתיים במציאות, אתר ואפליקציה המנגישים מידע להתמודדות עם מצבי חירום, תמיכה לעזרה ראשונה נפשית על ידי אנשי מקצוע ועוד. השירות הינו ללא תשלום ונגיש לאנשים עם מוגבלות באתר: www.bitaconet.co.il.

בנוסף, פועל המרכז לחיים עצמאיים בבאר שבע במתכונת חירום עם מערך של מתנדבים עם וללא מוגבלות המסייעים במתן מענה ראשוני לאנשים עם מוגבלות, בדגש על מרותקי בית. המרכז לחיים עצמאיים בבאר שבע הוא חלק מרשת של מרכזים לחיים עצמאיים הפרוסים ברחבי הארץ, המופעלים במלואם על ידי אנשים עם מוגבלות למען אנשים עם מוגבלות, ומעניקים מגוון של שירותים בהם מיצוי זכויות, הקניית מיומנויות לחיים עצמאיים ועוד. במבצע "עמוד ענן", סייע צוות המרכז בהובלת דליה זילברמן, לכ-3,000 אנשים עם מוגבלות ברחבי הדרום, בהם יהודים ולא יהודים.שירותים קהילתיים נוספים שפיתחנו אשר בימים אלה עוברים לפעילות מתכונת חירום הינן שכונות תומכות נכים וקהילות נגישות.לפנייה למרכז לחיים עצמאיים: 077-600-40-50, disabilities@jdc.org.il.

כמו כן, מקדם הארגון הכשרות בקרב אנשי מקצוע וכוחות הצלה. לאחרונה הסתיימה סדנא מיוחדת לנציגי פיקוד העורף, בשיתוף המכון לקידום החירש, על מנת לדמות מצבים מורכבים של הענקת סיוע והצלת חיים במצבי חירום של אנשים עם מוגבלות. עוד במסגרת שיתוף הפעולה עם פיקוד העורף ויחד עם האגף לטיפול באדם עם מגבלה שכלית-התפתחותית במשרד הרווחה, בוצע מהלך של פישוט לשוני של הוראות חירום לטובת הנגשתן לאנשים עם מוגבלות קוגניטיבית. ההוראות המונגשות נמצאות באתר פיקוד העורף בכתובת: http://www.oref.org.il/Sip_Storage/FILES/8/2648.pdf.

לדברי אביטל סנדלר-לף, מנהלת ג'וינט ישראל-מסד נכויות: "בימים אלה של חירום, כל אזרח באשר הוא מצוי במצב של חוסר ודאות ביטחונית ברמה כזו או אחרת. בקרב אנשים עם מוגבלות, המצב מורכב וחוסר הודאות גבוהה יותר, השירותים שפותחו במסד נכויות בשגרה מתארגנים כעת לתת מענה לצרכים העולים בחירום".

לדברי שירה רודרמן, מנכ"לית קרן משפחת רודרמן: "בימים אלו בהם כל אזרח רואה את צרכיו האישיים ואת צורכי החברה בכללותה,  אנו מוציאים לנכון להתייחס באופן ממוקד לאוכלוסיה עם מוגבלות ולוודא כי ניתנים להם כל המענים הנדרשים, התמיכה וההתייחסות כי הרי ברגעים אלו במיוחד נמדדת איכותה של החברה."