לאור המצב הביטחוני: חיבוקי חוזר!

לאור המצב הביטחוני: חיבוקי חוזר!

27/07/2014

שיטת התרפיה המיוחדת שפותחה על ידי ג'וינט ישראל-אשלים ומשרד החינוך-שפ"י במהלך מלחמת לבנון השנייה, כדי לסייע לילדים במצבי פוסט-טראומה, חוזרת לשימוש גם במבצע "צוק איתן".

330 ילדים במצבי פוסט-טראומה טופלו בשבוע האחרון באמצעות בובת "חיבוקי", כמו גם 30 אנשי מקצוע שהוכשרו השבוע להגביר ולהרחיב את הטיפול.  המודל פותח בג'וינט ישראל-אשלים בשיתוף משרד החינוך-שפ"י (שירות פסיכולוגי ייעוצי) והחוג לפסיכולוגיה באוניברסיטת תל אביב, על ידי ד"ר פלורה מור וד"ר שי חן-גל מג'וינט ישראל-אשלים וכן פרופ' אבי שדה מאוניברסיטת חיפה. השיטה מתבססת על הניסיון הישראלי במלחמת לבנון השנייה, כאשר עלה הצורך לסייע למספר רב של ילדים הנמצאים במצוקה וחרדה. לשם כך נבנתה תכנית ייחודית העושה שימוש בבובת חיבוקי, שהיא  בובה פרוותית, לה ידיים ארוכות ומחבקות, ועיניים עצובות.

ילד בגן בשדרות עם בובת "חיבוקי" כחלק מפעילות להתמודדות עם פוסט-טראומההתכנית פעלה בחוף ניצנים כתכנית התערבות פרטנית, והורחבה בהמשך לתכנית התערבות קבוצתית בגני הילדים, כאשר עד היום טופלו בשיטה זו למעלה מ-60,000 ילדים. הרעיון העומד בבסיס התכנית הוא שכאשר ניתן לילד תפקיד פעיל לטפל בבובה, בפחדיה ובסבלה, הילד משליך את קשייו ומצוקותיו על הבובה ודרך הטיפול בה הוא מטפל בעצמו. תכנית זו אף לוותה בהערכה מחקרית של פרופ' אבי שדה מאוניברסיטת תל אביב, שהצביע על היעילות הגבוהה של התכנית בהפחתת תגובות פוסט טראומטיות ומצוקות של ילדים.

לאור הימשכות הלחימה, החלה פעילותו של צוות ג'וינט ישראל-אשלים במשותף עם צוות משרד החינוך-שפ"י, כאשר עם התרחבות טווח הירי, פעילות הצוות התרחבה מעבר לדרום הארץ גם למוקדים כמו ראשון לציון ורחובות. סה"כ כ-330 ילדיםמאזורי מטה יהודה, באר טוביה , גן יבנה, יבנה, מזכרת בתיה, ראשל"צ, רחובות, אשדוד באר שבע, אשקלון ועוטף עזה, מקבלים תמיכה בשבוע האחרון בעזרת אנשי המקצוע המוכשרים לכך במסגרות השהייה השונות - גנים, מקלטים ובמרכזי הפגה בהם שוהים המשפחות כשבוע ימים, כולל ילדים עם צרכים מיוחדים. כמו כן, נעשות הדרכות להורים לגבי האופן שהם מלווים את ילדיהם להתמודד עם החרדות בעזרת חיבוקי.

הפעולה התקבלה בהתרגשות רבה והפתיעה בפשטותה ובתרומתה לפיתוח מסוגלות לדובב את החרדות ולטפל בהם כל מי שנחשף לראשונה לשיטה.  אנשי המקצוע וההורים טענו שהתנהלו פעילויות רבות וחיפשו דרך להקל על חרדות ילדיהם והשיטה מעניקה להם ביטחון ודרך להתייצב ולסייע לילדים ללא תלות במומחים. הילדים ביטאו את חרדותיהם והונחו לאמץ את חיבוקי כחבר ולהקל על סבלו: "חיבוקי עצוב כי ירו לו טילים על המלונה", "הוא מפחד מהמלחמה", "מפחד שיפלו טילים על הבית שלו", "מפחד למות", "מתגעגע להורים שלו", "אין מי שיחבק אותו" וכדומה. מאז מלחמת לבנון, נעשה שימוש בשיטת טיפול זו גם במבצעים עופרת יצוקה ועמוד ענן, באסון הכרמל, התמודדות עם תאונות דרכים קשות ואף ברחבי העולם דוגמת ילדים יפניים אחרי אסון הצונאמי שפקד אותם.

הפעילות צפויה להימשך גם בשבוע הקרוב עם מאות ילדים, הורים ואנשי מקצוע נוספים, כאשר השאיפה היא להגיע לאזורים נרחבים בדרום בהיקף של אלפי ילדים.זאת כחלק ממאמץ רחב יותר של הג'וינט לסייע לאוכלוסיות החלשות בעבורן הוא מפתח שירותים בשגרה, בדגש על זקנים, אנשים עם מוגבלות וילדים ונוער בסיכון. עד כה גייס הארגון כ-9 מיליון ₪ הודות להירתמות של הפדרציות היהודיות של צפון אמריקה (JFNA) ושותפים נוספים.